Az általam eddig bejárt szurdokok közül a legszebb! Talán a legkönnyebb is. A legkönnyebben bejárható. De, hogy a legszebb, az vitathatatlan! A Vintgar szurdok Szlovéniában, a Bledi tó szomszédságában található. És lenyűgöző! Bármikor visszamennék újra, és újra, és újra. :)
A szurdok általában egy mély völgyben futó sebes folyó, patak. Évezredek alatt vájt a mészkőbe a víz mély völgyet, és munkálkodik ezen tovább a mai napig. Folyamatosan rombol és épít. Ahogy nem léphetünk bele kétszer ugyanabba a folyóban, úgy valószínűleg nem láthatunk kétszer ugyanolyannak egy szurdokvölgyet. Mindig történik valami: valami épül, valami pusztul, sziklák vándorolnak, fák dőlnek ki és nőnek újak. Közben a víz rohan, zubog, zuhog, ömlik, kanyarog, megannyi vízesésen keresztül. Csodálatos az egész!
Hát lássuk közelebbről a legszebbet, a Vintgar szurdokot, ahol a Radovna folyó végzi a nehéz munkát!
Hol található? Szlovéniában, a Bledi tó szomszédságában, Spodnje Gorje és Blejska Dobrava falvak között. Térképen ITT.
Mindkét falu felől megközelíthető, mindkét településen szépen ki van táblázva, de parkolóval inkább Spodnje Gorje készült, ott van egy viszonylag nagy parkoló. Ha azonban busszal megyünk, vagy valaki átviszi az autónkat a másik faluba, akkor elég csak egyszer végig menni a szurdokvölgyön, nem kell oda-vissza. A szurdok nem egyirányú, tehát mindig van szembeforgalom is. (Ez egy-két szűk helyen némi torlódást is okoz.)
Mivel Spodnje Gorje felől gyakoribb a megközelítés, ezért most mi is abból az irányból megyünk, a folyó folyásával megegyező irányba. (De szembe menni a folyásiránnyal talán még egy kicsit szebb!)
A bejárat a kis ház mellett van. A ház alatt, illetve a szurdok másik végén is kulturált mosdók találhatók.
Belépő árak a szurdokba (2016.):
- felnőtt - 4 Euro
- diák - 3 euro
- gyerek (6-15 év között) - 2 Euro
- 6 év alatt - 0,80 Euro
Csak készpénzzel lehet fizetni, bankkártyát nem fogadnak el. A parkolás ingyenes.
A völgyet a Radovna folyó alakította, alakítja. A bejárható rész 1600 méter hosszú. Ha csak egy irányba járjuk be, szánjunk rá 1,5 órát. Ha oda-vissza megyünk, minimum 2-2,5 óra kell.
Az elején rögtön megtapasztalhatjuk a folyó sebességét, erejét és hangját. Van neki mindhárom! :)
A szurdokvölgy erdei utakon és fából épített hidakon, járdákon járható be. Ha ezek nem lennének, nem lehetne száraz lábbal bejutni a völgybe.
A víznek elképesztően szép színe van. Valami zöldes kékes türkiz, folyamatosan változó, leírhatatlan árnyalat. Ilyen színű folyó egyszerűen nincs is. Biztos festik :-D (A szín oka egyébként a mészkő.)
Aztán elkezd szűkülni a völgy, egyre közelebb jönnek a hatalmas sziklafalak.
Közben vízesések sorozatán zuhog a víz tovább.
Majd egész szűk lesz a völgy.
A szűk helyen elég nagy erővel és hanggal robog át a folyó. Itt sokkal mélyebb is, mint a szélesebb részeken.
A víz kristálytiszta. Miközben elég nagy sebességgel szalad, meg lehet számolni a köveket az alján. A szűk rész után pisztrángok is szoktak úszni. Ott a legerősebb az ellenáramoltató. :)
Majd egészen kiszélesedik a folyó, le is lassul ezáltal.
Azért a köveknél rengeteg zúgó és mini-vízesés csobog.
Aztán mintha vonat menne. Vagy repülő. Vagy mi zúg így?
Egyszercsak ott lesz a hatalmas Šum vízesés. Szlovénia legmagasabb, folyón található vízesése. 16 méter magasból ömlik a víz lefelé. Fröcsög, viszi a szél, itt bizony nem könnyű fényképezni (mert pár másodperc alatt minden vizes lesz).
És a völgyben robog tovább a Radovna folyó. Még egy nagy vízeséssel hagyja el a Vintgar szurdokot, egy gyönyörű szivárványt hagyva maga után.
A völgybe nem mindenhova süt be a nap és a folyó vize is meglehetősen hideg, ezért a szurdok klímája nyáron is kellemes, néhol hűvös. A fa palló gyakran vizes, ezért stabil, csúszásmentes cipő, túraszandál ajánlott. Több helyen csepeg fentről is a víz, illetve a vízesésnél szitál, erre számítani kell.
A hely turisztikai terheltsége elég nagy. Hétvégéken, főleg nyáron nagyobb tömeggel is találkozhatunk. Télen nem látogatható! Tavasszal az olvadás és a helyreállító munkálatok után nyit, általában április közepén-végén és november végén bezár.
A szurdok útjait folyamatosan karbantartják, a pallókat és kapaszkodókat cserélik, tél után előfordul, hogy egész szakaszokat kell újra építeni. A sziklák oldalához épített fa járda kicsit félelmetesnek tűnik, de nem az! Nincs túl magasan és nagyon stabil. Az egész úton pár lépcső van csak, komolyabb emelkedő vagy lejtő egyáltalán nincs, ezért könnyen bejárható. (Idősebbeknek is nyugodt szívvel ajánlható.)
A völgy két végén lévő házikókban a jegypénztár mellett kis ajándékbolt is működik, de nem túl nagy a választék. Ha jól emlékszem talán üdítő is vásárolható.
Aki a Bledi tó körül jár, mindenképpen térjen be a Vintgar szurdokba is. A hatalmas szikláknak, a folyónak, az egész völgynek olyan energiája van, amit érdemes megtapasztalni. Minden érzékszervünkre hat és csodálatos, jótékony hatása van. Lenyűgözőek a színek, fülünknek kellemes a folyó csobogása. Jó belélegezni a kristálytiszta levegőt, mely keveredik az erdő illatával. Bőrünkön érezzük a hűvös fuvallatot, ami a folyó felől áramlik.
Egy baj van vele. Ha valaki ezt megnézni, az az összes többi szurdokvölgy után azt fogja mondani: jó, jó, ez sem rossz, de a Vintgar az igazi, az sokkal szebb. :)
A Vintgar a szurdokvölgyek között az etalon. :)
És ha már itt jártok, feltétlenül menjetek el Bledbe, mert egy csodaszép városka és a tó melletti sziklán soktornyú vár is vár ránk. Érdemes továbbutazni a Bledtől kb. 30 km-re található Bohinji tóhoz is, mert az is gyönyörű, és mellette kabinos felvonó jár a Vogel hegyre, ahol fent nyáron még libegőzni is lehet. A panoráma pedig lélegzetelállító. :)
De Szlovénia gyöngyszeme még a Postojnai cseppkőbarlang és a Predjamai vár is.
Ha szeretnétek értesülni az új bejegyzésekről, kövessétek a Kiránduló facebook oldalát is.
Utolsó kommentek