Ausztria leghosszabb bejárható szurdoka a Raabklamm, azaz a Rába szurdok. Csodálatos természeti, vizes és túraparadicsom. Két részből áll, a két rész összesen 17 km hosszú.
Nem túl nehéz túra, minden erdőben kirándulni szeretőnek ajánlható!
Hol található? Ausztriában, Stájerország keleti szélén, Weiz közelében, a magyar határhoz is közel, Arzberg és Mitterdorf an der Raab falvak között. Térképen ITT.
Mi is a szurdokvölgy? A szurdok általában egy mély völgyben futó sebes folyó, patak. Évezredek alatt vájt a mészkőbe a víz mély völgyet, és munkálkodik ezen tovább a mai napig.
Mitterdorf és a Mortantsch falucska mellett található Gasthaus Jägerwirt fogadó között a Kis Rába szurdokban túrázhatunk, mely 7 km hosszú. A Kleine Raabklamm egyike Ausztria utolsó, még természetes formájában megmaradt folyóvölgyeinek. Gazdag növény és állatvilága vonzza a természet szerelmeseit.
A két szakasz találkozásánál található a Gasthaus Jägerwirt. Itt ér véget a Kis Rába szurdok, és kezdődik a Nagy Rába szurdok. Vagy fordítva. A fogadó autóval is megközelíthető, mellette ingyenes parkoló található.
A fogadó mögött indulva hamarosan egy vízierőműhöz érünk. Ez után kanyarodik be a túraútvonal az erdőbe és indul meg felfelé.
A folyót elhagyjuk, de az erdő nagyon szép és változatos út vár ránk.
Az egész Nagy Rába szurdok természetvédelmi terület, és Natura 2000 terület is egyben. Állat és növényvilága nagyon gazdag.
Kisebb emelkedők is jönnek, de nem hosszúak, nem vészesek és időnként padok is vannak, ahol megpihenhetünk. Az út a piros-fehér-piros jelzés mentén halad, a jelzések jól követhetőek.
Aztán az erdőjárás után egyszercsak feltűnik a völgyben a folyó is.
A túraút leereszkedik a folyó mellé, ahol a köveken lépkedve meg is mosakodhatunk benne, vagy csak a csobogó patakban és a sok kis vízesésben gyönyörködhetünk.
Aztán az út ismét az erdő felé folytatódik, a folyót ismét magunk mögött hagyjuk. Ezért klasszikus értelemben véve nem igazi, kiépített szurdokvölgy ez, hanem inkább egy csodás turistaút, ami hol erdőben, hol a folyó partján halad.
De a terep nagyon változatos. Ez adja a szépsége mellett a nehézségét is.
Az útvonal az erdőben is nagyon jól ki van táblázva, ha tudjuk a helyes irányt, ami a fogadótól indulva végig Arzberg, akkor nem tévedhetünk el.
Az erdőben rendszeres távolságokra ilyen hatalmas térképeken is ellenőrizhetjük haladásunkat. A nagy piros nyíl mutatja hol tartunk éppen a szurdokban.
Aztán a haladásunkat (vagy az egyensúlyunk megtartását) kifeszített drótkötelek is segítik több helyen. Néha jól is jön, hogy van miben kapaszkodni.
Az emelkedők után pedig általában lejtő jön, de nem biztos, hogy lefelé sokkal könnyebb a haladás.
Időnként visszakanyarodik az út a folyó mellé, hogy aztán ismét elhagyja, és felvigyen bennünket a következő dombra.
Közben változatos szakaszokon, napfényes tisztásokon és buja zöld növényzet között haladhatunk.
Ahol kell, van fahíd is, mert nélküle nem nagyon tudnánk tovább haladni.
Számos különleges rovarnak, bogárnak és pillangónak ad otthont az erdő, de nem ritkaság a Rába szurdokban a szalamandra sem.
Ragadozó madarak is életteret találnak itt maguknak, de nagyon sok kisebb erdei énekesmadár is lakik az erdő sűrűjében.
Hamarosan az is kiderül, hogy miért csordogál csak kevés víz a patakban, hiszen a Rábát nem így ismerjük.
Egy vízierőmű gátja zárja le a völgyet, és kevés vizet enged tovább.
Utunkat a folyó fölött kifeszített, kissé imbolygó hídon keresztül folytathatjuk. Előtte tábla figyelmeztet a teherbírására, és arra, hogy hány ember mehet rá egyszerre. A népes csoportképek készítését ne erre a hídra tervezzük.
Aztán egy rövid, komoly kaptatóval ismét az erdőben folytatódik a turistaút. Még szerencse, hogy itt is van segítségül egy sodrony, amibe kapaszkodhatunk.
Ausztriában az összes turistautat piros-fehér-piros jelzéssel látták el. Egymástól a számozásuk különbözteti meg őket. Itt a 765 számú utat kell követni.
Ami aztán ismét visszatér a folyó mellé. Itt már bővebb vizű a Rába, kezd arra a folyóra hasonlítani, amit otthonról ismerhetünk. A színe nem túl szép, ez itt sajnos nem mészkőtalaj, amin hihetetlen színekben pompáznak a folyók.
Aztán jön egy kis kitérő, a fahídon keresztül egy vendégfogadóhoz vezető útra kanyarodhatunk, melyen kb. 20 perc túrázás után érhetjük el a Ferienhaus Schlagbauer-t.
A híd mellett lehűthetjük magunkat a folyóban, rövidnadrágban akár át is sétálhatunk rajta. A víz sekély, nem túl nagy sodrású, jó hűs.
Aztán az út ismét az erdőben kanyarog tovább, ahol a legkülönbözőbb növényi csoportosulásokat figyelhetjük meg. Sok a fenyő és a bükk a hegyoldalakban, rengeteg a virágzó erika és más színes réti virág.
Aztán egy kis klasszikus szurdok feeling, egy fahíd következik, amely átvisz a folyó túloldalára.
Majd folytatódik az út az erdőn át.
Az út bizony többet halad erdőben, mint a folyó mellett, ezért aki igazi, vizes szurdokot vár, itt csalódni fog. De aki szeret erdőben is kirándulni, annak szép emlék lesz ez a túraút is.
Azért kihívásban nincs hiány, a folyó mellett egész keskeny ösvény vezet a sziklák mellett.
És ismét drótköteles segítséget is kapunk a mászáshoz.
Ha nyitott szemmel járunk, környezetünkben akár szalamandrát, feketególyát, jégmadarat, uhut és havasi cincért is megfigyelhetünk.
Különleges növényekben, virágokban sincs hiány. Találhatunk itt farkasölő sisakvirágot, turbánliliomon, farkasboroszlánt és cikláment is.
Az ilyen helyeken szépen libasorban lehet tovább haladni, és ha szembe forgalom is van, komolyabb dugó is kialakulhat.
A túraút - ha a fogadótól indulva Arzberg felé haladunk - folyamatosan folyásiránnyal szemben halad, ezt azt jelenthetné, hogy egyre emelkedik. A szintkülönbség azonban a két vége között csupán 300 méter körüli 10 km-en. De ne gondoljuk, hogy ó, ez semmi. Az útvonal ugyanis leginkább egy hullámvasút pályájára hasonlít. Folyamatosan fel és le, vízszintes szakasz nem túl sok van.
Ez pedig már az utolsó híd, a szurdok vége.
Itt magas, függőleges sziklafal mellett folyik a Rába, és bár sekély, de széles.
A híd alatt helyi családok strandoltak gyerekekkel. Innen a falu kb. 20 perc séta még.
Innentől már sík a terep, a folyó mellett halad az út, lassan felbukkannak a házak is, és visszaérünk az "emberi civilizációba". :)
Az utolsó tábla már Arzberg falu szélén található, a Rába szurdok állatairól is olvashatunk rajta.
Összefoglalva egy nagyon szép és változatos kirándulási célpont a Raabklamm. Nagy előny, ha van valaki, aki átviszi a gépjárművünk az egyik végéről a másikra, így csak egyszer kell végigjárni. De tehetők itt körtúrák is, több útvonal is van, így nem muszáj ugyanazon az útvonalon menni kétszer.
Átlagos erőnléttel kényelmesen teljesíthető túra, de azért egy stabil túra szandál/cipő/bakancs nem árt a sziklás részek miatt. Enni és innivalót viszont vinni kell, mert útközben nincs fogadó vagy Hütte. Cserébe belépődíj sincs.
Az információk egy része a wikipedia és a Raabklamm saját oldalairól származtak.
Ha szeretnétek értesülni az új bejegyzésekről, kövessétek a Kiránduló facebook oldalát is.
És ha szeretitek a szurdokvölgyeket, akkor ajánlom figyelmetekbe a Raabklamm-tól nem messze található Medve-szurdokot (Bärenschützklamm), vagy a hasonlóan nagy és hosszú Ötschergraben-t. De számos szurdok található még Ausztriában és a szomszédos országokban is. Persze az etalon számomra még mindig a Vintgar szurdok, a Bledi tó mellett. :)
Utolsó kommentek