Ha valaki nagyon szeretne már csobbanni a tengerben, de nem menne túl messzire, és nem vonzza a felkapott üdülőhelyek sora az Isztrián, annak talán tudok valami jót mutatni. Szinte a legközelebb a határhoz, Senj mellett egy pici halászfalu Sveti Juraj, azaz Szentgyörgy várja a nyugodtabb pihenésre vágyókat. Kisebb kavicsos, betonos strandok, szinte privát fürdőhelyek vannak a faluban, kevés turista, és két mászásra csábító szikla-domb. Tiszta tenger, helyi halászok, finom halételek, pár napos pihenésre kiváló. Hallottatok már róla? Én korábban nem, és tavaly véletlenül keveredtünk ide, de nem bántuk meg. Mutatom milyen!
Hol található? Horvátországban, a Krk sziget déli csücskével szemben a parton, Senj (Zengg) mellett, csupán 280 km-re a magyar határtól (Letenye). Térképen ITT.
Az autópályáról Senj felé kell letérni, majd egy jó kis szerpentines úton átkelni az itt kezdődő Velebit-hegység északi szélén. Senjtől közvetlenül a tengerparton futó úton kell tovább menni dél felé 10 km-t, és már meg is érkeztünk.
Mivel tényleg nagyon közel van, ide - ha nincs több idő - akár egy napra is érdemes leugrani, de persze több napot is eltölthetünk ebben a csendes kis halászfaluban. Bár parkolni nem annyira egyszerű, de ha van szállás, akkor ez is megoldódik.
A település a nevét a Szent Györgynek szentelt templomáról kapta. Sárkányölő Szent György szobrával pedig a kikötőben találkozhatunk.
A török támadásai a lakosságot arra kényszerítették, hogy elhagyják a települést, mely csak a 18. századra népesült be újra, ezután épült meg a Szent György-templom is, amelyről a falu a nevét kapta.
Reggel, mire a nyaralók felkelnek, a halászhajók már visszaérnek a kikötőbe a zsákmánnyal.
A falucska régi Szent György templomának maradványai még felfedezhetőek a kikötőnél, az új Szent György-templom 1856-ban épült.
Szentgyörgy 1920-ig a Magyar Királyság részét képező Lika-Korbava vármegye Zenggi járásához tartozott. Ezt követően előbb a Szerb-Horvát-Szlovén Királyság, majd Jugoszlávia része lett. Jugoszlávia felbomlása után 1991-ben a független Horvátország része lett. 2011-ben 604 lakosa volt.
A parton, stílusosan halacskás kerítéssel körbevéve kis játszótér várja a gyerekeket.
Strandból van többféle. A falu északi részén van egy betonos, lépcsős rész. Ugródeszka is van, amiről persze folyamatosan ugrálnak a gyerekek.
A valamikor szebb napokat megélt pici strandon kabinsor is volt, de ma már rendeltetésszerűen nemigen használható. Itt látszik, hogy a betonos rész mellett, lassabban mélyülő, kavicsos rész is van.
A kikötő másik oldalán a kis szigettel szemben lassan mélyülő, kavicsos strand van.
A kavicsok között tengeri sünök élnek, ezért érdemes nagyon figyelni, vigyázni és leginkább valamilyen lábbeliben bemenni a tengerbe.
Aztán kicsit arrébb, a sziklák között ismét vannak betonos mólók.
És az apartman-sor előtt szinte kis privát strandok, lejárók.
Sok a falucskában a szinte teljesen új építésű apartmanház, könnyű szállást találni bármilyen árfekvésben. De sok csillagos, nagy hotelek nincsenek.
A falu tengerparti részét, központját a délfelé tartó, elég forgalmas Adriai főút elkerüli. Érdemes olyan szállást keresni, ami minél messzebb van ettől a főúttól, mert ezen éjjel-nappal elég nagy a forgalom. Sőt, a falucska déli szélén még valami (talán asztalos) üzem is van.
És ha elég már a strandolásból, vagy simán csak lesétálnánk az egyik étteremben elfogyasztott bőséges vacsorát, akkor irány a szikladomb, ami a falucska fölé magasodik.
Feljáró a főút felől van. Jó kis sziklás terep, némi lépcsővel.
Nem túl magas, de a melegben azért kicsit izzasztó. Érdemes valamilyen stabilabb szandiban vagy cipőben felmenni, a flip-flop papucs nem egy életbiztosítás a sziklákon.
És a csúcson csúcskereszt vár. :-)
Fentről minden irányba nagyon klassz a kilátás. Észak felé gyönyörködhetünk a dimbes-dombos tájban.
Szépen rálátni innen a parthoz közeli Lisac szigetre is.
Észak felé pedig ott van Sveti Juraj, amit felülről is megcsodálhatunk.
A másik mászásra csábító "hegy" a Lisac sziget, ami viszont csak vízi úton megközelíthető. Vagy úszva, vagy gumimatracon. Esetleg csónakkal. A sziget a parttól kb. 100 méterre van, úgyhogy túl nagy úszótudás nem kell hozzá.
Lisac-szigetén prehisztorikus erődítmény romjai találhatóak, ahol ókori kerámia leleteket is találtak.
Fent a sziget csúcsán pedig szintén csúcskereszt, ahova "kötelező" felmászni.
A kis szigetre tényleg szinte mindenki be is megy, csak a partraszállásnál kell nagyon vigyázni, mert itt is lehetnek sünök a kövek között, valamint a víz alatti éles sziklák is veszélyesek.
Mászáshoz mindenképpen kell valami a lábunkra, mezítláb nem ajánlom, mert szúr a fű, és nagyon élesek a sziklák. Továbbá a sziklákkal tényleg nagyon kell vigyázni, mert könnyen elvághatják a vizes bőrünket a lábunkon, kezünkön.
A feljutás egyébként a fantáziánkra van bízva, út, ösvény nem vezet fel, arra mehetünk, amerre jobbnak látjuk. Mi erről mentünk.
Nem könnyű terep, de érdemes felmenni, hiszen más szemszögből láthatjuk a tájat magunk körül. (Sajnos vízálló fényképezőgép hiányában a szigeten nem tudtam fotózni, de Isten bizony fent voltam! :-) Ezért tudom, hogy a sziklák mennyire élesek, nagyon vágnak.)
Pont Sveti Juraj-jal szemben, a tengerben van egy másik sziget is, Horvátország legnagyobb szigete, a Krk.
Távcsővel még Baskát is megnézhetjük, mert pont rálátni. Nincs túl messze, kb. 13 km, de azt azért már úszva nem javaslom. Csónakkal át lehet menni oda, vannak bérelhető kishajók, vagy át is visznek a vízitaxisok.
Néha az időjárás nem túl kegyes, és a hegyek felől jönnek csúnya felhők.
A feltámadó széltől a tenger is hirtelen egészen haragos lesz, jó nagy hullámok csapkodják a partot. Van aki ilyenkor szeret fürödni a legjobban, csak arra kell nagyon vigyázni, a hullámzás oda ne csapja a sziklákhoz, vagy a betonhoz. Az ugródeszka forgalma kifejezetten megélénkül a nagy hullámok idején.
És persze a naplemente is mindig szép, bár nem a tengerbe bukik bele a nap, de azért így is romantikus.
A falucskában persze van pékség és kis bolt, de ha nagyobb bevásárlásra van szükség akkor közel van Senj, ahol vannak nagyobb bevásárlóközpontok is. Továbbá egy erőd is van a szélén, ami Sveti Juraj-ból is látszik.
És egy poén a végére: egy eléggé sajátos helyre felfestett zebra. Vajon mire gondolhatott a költő? :-D
Összességében tehát csak ajánlani tudom Sveti Juraj-t, ezt a kis halászfalucskát, akár egy gyors csobbanásra, akár pár napos pihenésre, hiszen közel van és a célnak tökéletesen megfelel.
Remélem kedvet kaptatok hozzá! A határátlépés hétről hétre változik, mindenképpen nézzetek utána, hogy éppen mi kell, mert lehet, hogy csak a személyi igazolványt kell felmutatni, de lehet, hogy kérnek minden mást is (tesztet vagy oltást, és regisztrációt). (Horvátország még nem tagja a Schengeni övezetnek, így határellenőrzés van, arra még nem mehetünk át megállás nélkül.)
Azért ha ennél kicsit nagyobb nyüzsgésre, és több látnivalóra vágytok, akkor nézzétek meg az Isztriai-félsziget nyüzsgő, műemlékkel teli városait. Ilyen a bizánci mozaikok városa Poreč , a sikátoros utcás, festői Rovinj és tulajdonképpen Pula is, ahol romai kolosszeum is van. Valamint a Szlovén tengerpart ékköve Piran. Ha pedig lejjebb mentek, Dalmácia felé, ne hagyjátok ki Zadart, ahol a tenger orgonán játszik a parton.
Ha szeretnétek értesülni az új bejegyzésekről, kövessétek a Kiránduló facebook oldalát is. Ott lehet kommentelni, és a saját élményeket is szívesen olvasom!
Az információk egy része a wikipedia oldalairól származik.
Utolsó kommentek