Mit lehet kezdeni egy bányával, ha bezárják? Ausztriában idegenforgalmi látványosságot csinálnak belőle! Nem is akármilyet: bányászati bemutató és múzeum, sajtraktár, barlangszínház, Európa leghosszabb bányászcsúszdája, bányavonatozás, multimédiás bemutatók és liftezés. Mindez a föld alatt, egy több mint 700 éves múlttal büszkélkedő cink és ólom bánya területén. A vezetett túra minden megállója egy újabb meglepetés, egy újabb látványos helyszín. Gyerekeknek, felnőtteknek érdekes. Hallottatok már Bad Bleiberg-ről? Ha még nem, tartsatok velem, mutatom milyen! (Ha már igen, akkor nosztalgiázzunk együtt.)
Hol található? Ausztriában, Karintiában, Villachtól nyugatra, Bad Bleiberg mellett. Térképen ITT.
Mivel a bánya a környék egyik főbb látnivalója, elég jól ki van táblázva, csak a Terra Mystica / Terra Montana táblákat kell követni. A bejárat előtt nagy és ingyenes parkoló van. A közelben van buszmegálló, Villach-ból busszal is megközelíthető.
A látogatóközpont épülete nem túl feltűnő, kívülről nem árul el sokat. Belépve azonban rögtön a bányászatra utaló tárgyak és járművek között találjuk magunkat. A pénztár mellett rengeteg ásványt is áruló ajándékbolt van. De az előcsarnokban nézelődve is elüthetjük az időt a csoport indulásáig.
Van ugyanis egy kis Szent Barbara kápolna, több csille is kövekkel, és mindenfelé a "Glück auf!" - "Jószerencsét" bányászköszöntés.
A bányát 1993-ban zárták be, az utolsó megrakott csille, ami kijött a bányából itt van kiállítva.
Jegyvásárlás után, amíg várunk a csoport indulására, megnézhetjük a bányászati kiállítást is.
A múzeumi részhez vezető lépcső mellett egy nagy táblán Karintia top 10 idegenforgalmi látványossága van, közöttük természetesen a Bad Bleiberg-i látványbánya.
Az első emeleti termekben nagy és részletes bányászati kiállítást nézhetünk meg.
Már időszámításunk előtt használtak karintiai ólomból készült csöveket, bilincseket és súlyokat. A bleibergi bányászat ekkor élte első virágkorát.
Majd évszázadokkal később igen komoly cink és ólom bánya épült itt ki. A bányarendszer összesen 1.300 kilométer hosszú és 850 méter mély. Az eredeti 16 szintből ma már csak 5 járható be.
A cink és az ólom világpiaci árának jelentős mértékű zuhanása, valamint a vasfüggöny leomlása utáni gazdasági állapotok, és a bánya részleges kimerülése következtében a Bleibergi-völgyben található bánya kapuit 1993-ban zárták be. Az ércbányászatot beszüntették és a vállalatot felszámolták.
A bányamúzeum mellett található a Terra Humoristika, ami egy vicces kerámia kiállítás.
A kis kerámia szobrok vicces szituációkat jelenítenek meg, humoros alakokat mutatnak be. Egyes szobrocskák még mozognak is.
Visszatérve az előcsarnokba, kis bányamozdonyba is beülhetünk néhány fotó erejéig.
Aztán minden egész órakor indul a vezetett túra a bánya járataiba. A vezetés az öltözőben kezdődik. Itt bizony be kell öltözni bányász ruhába és a fejünkre is védősisak kerül.
A bányában állandó 8 fok van, ami elég kevés. Érdemes melegen felöltözni, nyáron szükség van meleg nadrágra, pulóverre és zárt cipőre. Ezek tetejére vehetjük fel a bányász-nadrágot és felsőt. Elég nagyot adnak, a saját ruhánk el fog férni alatta.
Mivel elég hosszú időt töltünk a 8 fokos bányában, érdemes még nyáron is sapkát, sálat, kesztyűt hozni, mert fázni fogunk. (Én konkrétan tényleg majdnem megfagytam. Pedig jó ötletnek tűnt a 40 fokos kánikulából a föld alá menekülni.)
A vezetett túra során a bánya föld alatti folyosóin különböző termekben található látványosságokhoz sétálunk. Az első a bánya és a bányászat bemutatása, amiről az idegenvezető mesél (németül). A terem közepén egy nagy asztal van, ahol 3D-ben nézhetjük meg a bánya alaprajzát, a járatok elhelyezkedését egymás alatt-fölött.
Aztán le kell mennünk egy szinttel lejjebb. Ehhez a leggyorsabb módszer a csúszdázás. Sokfelé van bányákban ilyen csúszda, de ez Európa leghosszabb bányászcsúszdája, összesen 68 méter hosszú. Valami miatt csak kettesével lehetett csúszni rajta, lehet, hogy azért, hogy gyorsabban haladjunk. De így is elég nagy élmény volt.
Lent volt egy sebességmérő is, ami mutatta mennyivel csúszunk. Természetesen aki nem szeretne csúszdázni, az lesétálhat a lépcsőn.
A következő megállónál az idegenvezető bemutatta a bányászati technikák fejlődését. Indított onnan, hogy egy hosszú fémrudat vertek be a kőbe, és eljutottunk egészen a légkalapácsig. Ezt is bemutatta, ami elég hangos volt.
Majd hagyott egy kis időt a bányagépek megnézésére is, és mentünk tovább a járatokban.
A következő megálló egy különleges sajtérlelő barlang, amit csak az üvegajtókon keresztül nézhetünk meg.
Az alagútban tökéletesek a körülmények a sajtok érleléséhez: magas páratartalom, állandó 8 fokos hőmérséklet, pollenmentesség és egészséges klimatikus viszonyok. Az eredmény egy kiváló kéksajt karintiai tejből. Az új típusú sajt egy pasztőrözött tehéntejből készülő nemespenészes sajt, amelyet a bad bleibergi Terra Mystica bánya "Bleiberger Muschelmarmor" sajtérlelő alagútjában lévő bányajáratban érlenek, amelyet évekkel ezelőtt kifejezetten erre a célra fejlesztettek ki.
Újabb séta következik a járatokon keresztül, majd egy nagyobb teremben egy pár perces filmvetítést nézhetünk meg a múltból, a bányászok nehéz életéről.
Új közben a járatokban különböző tárgyakat, illetve a bányászattal kapcsolatos helyszíneket láthatunk.
A tárnák levegője mentes a szennyeződésektől és pollenektől: két 8 fokos hőmérsékletű és 99 százalékos páratartalmú gyógy-tárnában, meleg takarókba burkolva, nyugágyakon pihenhetnek a légúti betegségekben szenvedők. Ez a friss és tiszta levegő az allergiában és asztmában szenvedők számára is jól érzékelhető javulást hozhat.
A következő megállónál egy természetesnek tűnő barlang szikláira vetítenek érdekes filmet a régi barlangrajzokról. Közben körülöttünk fényjáték is látható, a barlang járatait hol lent, hol fent világítják ki.
Aztán egyszercsak egy igazi vízesés indult az egyik szűk járatban, a vízesésből patak keletkezett és tényleg hangos dübörgéssel folyt a víz lefelé. Szerencsére a patak egy acélrácsnál lefolyik és nem önti el a bánya járatait. Mi nem lettünk vizesek. De nagyon látványos volt!
A következő helyszín felé sétálva, út közben egy mellékhelyiséget is találtunk. Gondolom ma már üzemen kívül van.
Aztán a következő, széles, magas teremben ismét vetítés és fényjáték vár bennünket. A történetet a bábu adja elő, ami mozog is.
A bánya járatai sokfélék, itt acél gerendákkal megerősített járaton mehettünk tovább.
És beértünk a hatalmas színházterembe.
Itt rendszeresen tartanak előadásokat, zenés darabokat játszanak, melyekre hatalmas az érdeklődés.
A színházteremtől újabb folyosón sétáltunk tovább.
Majd egy újabb vetítés következett egy színházi előadásról. Itt megnézhettük milyen zenés darabot játszottak a színházteremben. De nemcsak vetítés volt, hanem a vászon körül még különböző bábuk és textilek, amiket időnként megvilágítottak.
Újabb séta a bánya járataiban.
Majd megérkeztünk a bányavonathoz. Beszállás után a vonattal utazhattunk kb. 5 percet a bánya járataiban.
A vonatút közben különböző mesejelenetek, törpék és más lények tűntek fel imitt-amott, amiket természetesen a száguldó vonatról nem tudtam lefotózni. Aki kíváncsi rájuk, menjen el a bányába. :)
A végállomás a bánya egy teljesen más pontján volt. A föld alatt hamar elvesztettük a térérzékelésünket, fogalmam sem volt már, hogy hol lehetünk. Szerencsére az idegenvezető már várt ránk. (Ő valószínűleg tudott egy rövidebb utat.) (Egyébként a bánya több pontján is, a vetítéseknél otthagyott bennünket, valahova el-eltűnt, de aztán a vetítés végére mindig előkerült.)
Itt lógott még egy pár törpe a falakon, bár a fotó nem lett túl jó róla.
Aztán egy kedves bácsi várt bennünket, itt már tudni lehetett, hogy a barlangi túra hamarosan véget ér.
Egy nagyon kicsit liftbe szálltunk be, még szerencse, hogy nem voltunk sokan, és ezzel a lifttel mentünk fel a bányából vissza a felszínre. És ez igazi lift volt, nem olyan, mint több másik helyen, ahol csak úgy csinálnak, mintha lift lenne, de nem megy sehova. Ez tényleg felvitt bennünket a 49 méteres mélységből. Bár olyan hangja volt, amit nem szívesen hallgat az ember. Ahhoz képest, hogy az emeletes házakban található liftek tulajdonképpen hangtalanul suhannak, ennek rettenetes hangja volt.
A látványbánya nyitvatartása, vezetett túra indulási időpontok:
május, június, szeptember és október hónapokban (és húsvétkor):
- Terra Mystica 11 és 13 óra
- Terra Montana kedden és pénteken 15 óra
július és augusztusban:
- Terra Mystica 10 és 15 óra között minden egész órakor
- Terra Montana kedden és pénteken 16 órakor
Esős időben a Terra Montana zárva.
novembertől áprilisig:
- Terra Mystica minden szombaton 14 órakor
- Terra Montana télen zárva
Kérik, hogy a vezetett túra indulása előtt legalább 15 perccel érkezzünk a látogatóközpontba.
Rossz idő esetén a látogatók száma megnő, így esetleg hosszabb várakozási idővel kell számolni. A bánya csak 4 éven felüli gyerekekkel látogatható.
10 vagy több fős csoportok számára előzetes bejelentkezés alapján egész évben lehetőség van Terra Mystica és Terra Montana túrára német, angol és olasz nyelven. Egyéni látogatóknak a német nyelvű vezetésekre nem szükséges előzetes bejelentkezés.
A Terra Mystica túra során felár ellenében kincsvadászatot tartanak gyerekeknek, 4 éves kortól.
Belépő jegy árak a Terra Mystica VAGY a Terra Montana bányarészre (a bányászati kiállítás és a Terra Humoristika megtekintése minden jegyben benne van) (2024):
- normál jegy felnőtt 20 Euro, gyerek 14 éves korig 10 Euro
- családi vagy csoportos belépő 3 főtől felnőtt 17 Euro, gyerek 8 Euro
- kombinált jegy mindkét bányarészre felnőtt 26 Euro, gyerek 13 Euro
- csak a felszíni bányamúzeum és a Terra Humoristika (bányalátogatás nélkül) felnőtt 3 Euro
- Karintia kártyával minden változat ingyenes.
A Terra Mystica túra kb. 1,5 óra hosszú. A Terra Montana túra kb. 2 óra hosszú. A kombinált túra kb. 3 óra hosszú. Mindezekhez jön még a bányászati múzeum, a Terra Humoristika és a fogadóhelyiség kiállításainak megtekintése. Idővel így kalkuláljatok. (Bár így utólag átnézve én valamilyen kombinált túrán voltam, mégis csak kb. 1,5 óráig tartott...)
A látványbánya akadálymentes (kivéve a csúszda), azt írják, hogy tolószékkel is megtekinthető. Háziállat bevitele azonban nem megengedett.
Remélem kedvet kaptatok ehhez a különleges bányához, és ha Karintiában jártok, Klagenfurt, Villach vagy Spital an der Drau környékén, akkor beugrotok megnézni!
És az ajándékboltban a bánya járataiban érlelt sajtokat is meg lehet vásárolni.
De Karintia még rengeteg látnivalót tartogat, egy csomót megírtam már, a többi meg ezután jön. :-)
És ha nem szeretnétek lemaradni az új bejegyzésekről, kövessétek a Kiránduló facebook oldalát is. Ott lehet kommentelni és a saját élményeket is szívesen olvasom!
Hát ilyen csinosak voltunk a bányában! :-D
Az információk egy része a https://www.hetedhetorszag.hu/ausztria/schaubergwerk-terra-montana-misztikus-banya oldalról és a bánya hivatalos weboldaláról https://www.terra-mystica.at/ származott.
Utolsó kommentek