Bernstein, azaz Borostyánkő település több csodás látnivalóval is büszkélkedhet. Ezek közül a legnagyobb a vár, ami magasról tekint le a falucskára. Messziről is látszik már, csalogat, hogy gyere, nézz meg! Bár turistaként maga a vár korlátozottan látogatható, ha megszállunk a vár-hotelben, akkor főúri elhelyezésben lehet részünk. Évszázados bútorok és használati tárgyak között tölthetjük a szabadságunkat. Ha mindig is kipróbáltátok volna, hogy milyen lehet egy várban lakni, akkor itt az alkalom! De szállás nélkül is megér egy látogatást. Irány Bernstein! Irány a vár!
Hol található? Ausztriában, Burgenland tartományban, Bernstein (Borostyánkő) település főtere mellett. Térképen ITT.
Megközelíthető tömegközlekedéssel is, mert a távolsági buszjáratok is a kis téren állnak meg. Aki autóval érkezik, az pedig fog találni parkolóhelyet a téren. (A parkolás ingyenes.)
Vagy közelebb lehet menni még a várhoz autóval is, a Felsenmuseum melletti szűk utcán kell felfelé menni kb. 100-200 métert, és akkor parkolhatunk a várfal mellett, a fák alatt is.
Ha a fő térről gyalog indulunk, akkor sem megerőltető a séta fölfelé, mert a vár ugyan egy dombon van, de egyáltalán nem magasan, nem nagy az a domb. Kényelmesen, pár perc alatt felsétálhatunk a vár kapujához.
Borostyánkő vára a gyepű rendszer felszámolása után, az osztrák-magyar határvonal megszilárdulásakor épülhetett a 13. század elején. Építtetője nem ismert, akár a király, akár a Héder nembéli Kőszegi-család egyik őse, Aentz is lehetett, aki III. Béla korában élt. Mindenesetre III. Béla és fia II. András korában több határvár épült, például Németújvár és Kabold is.
Kapu nincs, csak egy keresztben kihúzott kötél és egy tábla jelzi, hogy magánterület, "csak úgy" belépni tilos. A várkert, a kápolna és a díszterem vezetett túra keretében nézhető meg, április 29. és október 2. között péntektől keddig minden nap 11 órakor (szerda, csütörtök szünnap).
A kapu alatt találhatjuk a vár leghíresebb szülötte, Almásy László emléktábláját, aki híres utazó, Afrika-kutató, felfedező, pilóta, autóversenyző, üzletember volt. Almásy személyéről mintázták Az angol beteg című játékfilm címszereplőjét. A film egy szerelmi történet keretébe ágyazva mutat be részleteket Almásy kutatásairól és életéből, az általa felfedezett sziklafestményekről és a háború előtti Egyiptomról. Habár a híres film alkotói felhasználtak sok életrajzi adatot, Almásy nevét és a sivatag világát, de a film történetének hitelességét megkérdőjelezi Almásy homoszexualitása. Almásy a film főhősével ellentétben bizonyosan nem eshetett volna a romantikus szerelem csapdájába egy szépséges angol nővel. De ez részletkérdés, hiszen nem dokumentum filmről van szó. A lényeg, hogy Az angol beteg című filmet 9 Oscar díjjal jutalmazták.
A várat buja kert veszi körül rengeteg virággal, és egy sok-száz éves gesztenyefával. A vár történelmét is bemutató vezetett túra keretében itt tehetünk egy sétát a vár körül.
A várról az első feljegyzés IV. Béla Geregye nembéli Pálnak 1249. jan. 1-én kiállított oklevelében van, amikor az 1230-ben visszafoglalta a Babemberg Frigyes által ebben az évben megszállt várakat. Aztán 1260 körül IV. Béla a Héder nembéli (Kőszegi) Henriknek adományozza. Kőszegi Henrik végig a király híve volt V. István ifjabb király elleni harcai során.
Közben azonban a várat a környékbeliek "rabló-bárók" fészkének tartották, és igyekeztek elkerülni.
A következő kapu már a várba és a várudvarra vezet.
Az udvar rendkívül otthonos, a vadszőlővel befutott falak ódon hangulatot árasztanak. A szálloda vendégei nyáron az udvaron reggelizhetnek, aminek szintén különleges hangulata van.
IV. Béla halála után Kőszegi Henrik V. István bosszújától tartva II. Ottokár cseh király udvarába menekült és a várait is átadta az uralkodónak, többek között Kőszeg, Szentvid, Szalónak, Borostyánkő és Kertes várait. Összesen 11 vár került átadásra. 1271-ben Ottokár szövetségeseként a Kőszegi sereg Kőszeg, Szalónak és Borostyánkő irányából Sopronra támadt. 1271. július 2-án V. István magyar és II. Ottokár cseh király között megkötött pozsonyi béke felsorolja az idősebb Kőszegi Henrik várait: a két Kőszeg, Szentvid, Szalónak, Borostyánkő, Kertes. Ezeket V. Istvánnak Monoszló nembeli Gergely foglalta vissza.
Kőszegi Henrik 1273-ban kapta vissza Borostyánkőt IV. Lászlótól. A következő évben a Kőszegiek már ismét a király ellen harcoltak. 1284-ben IV. László ostromolta két hónapig sikertelenül a várat.
A Kőszegiek még 1336-ban is megkísérelték a felkelést Károly király ellen, de döntő vereséget szenvedtek. A király a lázadó főuraktól elvette a váraikat és az ország belsejében lévő birtokokkal kárpótolta őket. Egyedül csak a nyughatatlan Kőszegi János tarthatta meg Borostyánkő várát, de ezt a békeszerződés Ausztriához csatolta. Ő osztrák főrend lett és a Pernstein grófi család megalapítója. A vár később visszakerült a Magyar Királysághoz.
1388. ápr. 19-én Luxemburgi Zsigmond 3200 forintért zálogosítja el az Osli-nemzetségből származó Kanizsai János mester fiainak: János esztergomi érsek királyi és királynéi kancellárnak, Miklós mester soproni, zalai, vasi ispánnak és Istvánnak ("Super castrum Porostyan impignoratio non exhibenda."). 1389. jan. 20-i oklevél szerint az elzálogosított Borostyánkő erősen javításra szorul, ezért a király kötelezi magát, hogy a Miklós által a javításra és épületekre fordítandó és kimutatott költségeket a vár visszaváltásakor megtéríti. 1392-ben a tulajdonjog is az övüké lesz.
A hatalmas zöld "bokorban" megbújó ajtó egy gyönyörű díszterembe vezet.
Reggelik és ünnepi vacsorák helyszíne a reneszánsz terem, de időnként koncerteket is szerveznek itt.
A mennyezet gyönyörű domborművekkel van teli, melyek különböző jeleneteket ábrázolnak a főurak életéből. 1646-ban készült el a földszinti terem stukkó díszítése.
Az Almásyak mindig is felfedezők és kalandorok voltak. De most, hogy már minden hegy, folyó és völgy fel van térképezve, új területet kellett választani, ahol rejtett kincsek várnak. Ez pedig a bor.
Izgalmas, borászati utazást kínálnak itt Kelet-Közép-Európába. Olyan jól ismert klasszikus borfélékkel, mint a Kék-Zweigelt, mely egy kék szőlőfajta bora, amit az osztrák Dr. Fritz Zweigelt a Kékfrankos és a Szent Lőrinc fajták keresztezésével nemesített ki 1922-ben az ausztriai Klosterneuburgban.
Vagy a Zöld Veltelini, mely a soproni borvidék fő fehérszőlő fajtája. Aztán van még Hárslevelű, Fekete Leányka, Furmint és Tokaji Aszú is.
Az egyes címkéken található számok a pincészet és a Bernstein-kastély közötti távolságot jelzik kilométerben, az „expedíciós jármű” (motorkerékpár, autó vagy repülőgép) pedig a minőségi szintet jelöli.
A vezetett túra végén borkóstolón is részt vehetünk, valamint kedvezményes áron vihetjük haza is a vár Almásy névre keresztelt borainak egyikét. Vagy mindet.
A vár főépülete tehát nem látogatható, mert abban szálloda működik. Jelenleg összesen kilenc szoba és lakosztály várja a vendégeket, melyek felújítása során törekedtek a szobák eredeti karakterének megőrzésére. A következő fotók a vár honlapjáról származnak.
Almásy Eduárd vásárolta meg a Bernsteini várat 1892-ben. A lakosztálya ebbe az időbe repít vissza.
Hosszú éveket töltött ezekben a szobákban Almásy László, akit az „Angol beteg” című film tett ismertté.
A fürdőszoba nagyon különleges.
És ehhez a lakosztályhoz valószínűleg egy "konyha" is tartozik.
A vezetett túra viszont körüljárja a várat, ehhez vissza ki kell mennünk a várudvarról.
Valószínűsíthető, hogy III. Frigyes 1455-ös hadjárata alatt foglalta el a következő várakat: Bélát, Borostyánkőt, Dévényt (Theben), (Sopron)Kertest (Baumgarten), Kőszeget, Macskakőt (Katzenstein), Rohoncot és Szalónakot. A várakat és uradalmaikat elzálogosította stájer és osztrák nemeseknek. Borostyánkőt Walter Zebinger von Kranichberg vette zálogba 8000 forintért. 1456-ban Hunyadi János hadjáratot vezetett Frigyes ellen Ausztriába. Az elzálogosított részek védelmének irányításával Frigyes már 1456-ban Grafenegg Ulrikot bízta meg, aki kőszegi kapitány volt.
1471-ben Zebinger utódok visszaadták III. Frigyesnek Borostyánkőt. 1478-ban III. Frigyes kamarása Siegmund Prüschenk került az uradalom zálogába, majd őt 1484-ben bizonyíthatóan zsoldosvezére és főpohárnokmestere Georg von Pottendorf követte a birtok kezelésében. Nem sokkal később Hans von Königsberg szerezte meg Borostyánkőt azon háborús költségek fejében, hogy a várat Hunyadi Mátyással szemben megvédte. Más források szerint 1482-ben Mátyás egy rövid időre visszafoglalta.
A Habsburgok soha nem fizették vissza a Königsbergeknek a zálogösszeget, így azok maradtak a vár urai. 1517-ben I. Miksa záloglevelet állított ki Erasm, Konrad, Christoph, Panthaleon és Ehrenreich von Königsberg részére Borostyánkő uradalmáról. A testvérek apjuk, Hans von Königsberg érdemeiért, 8000 aranyforintért jutottak Borostyánkőhöz.
1529-ben a Bécset ostromló törökök egy csapata sikertelenül ostromolta, majd őrsége Kőszeg 1532-es ostroma alkalmával is visszaverte az oszmán támadókat. 1536-ban felrobbant a lőportornya, a vár nagyrésze megrongálódott.
A várfal melletti kis házikókban különböző műhelyek voltak.
A kézművesek mellett alkimista műhely is volt itt.
A várfalakon belüli kert gondozott, a zöld gyep puha, az utak mentén virágok nyílnak. Csupa zöld minden.
Az 1540-es évektől Ehrenreich von Königsberg volt a birtokos, aki az 1556-ban felállított udvari haditanács elnöke volt. Francesco Pozzo tervei szerint 1546-ban kezdték meg a külsővár bástyáinak kiépítését. Később Gianmaria de Pozzo és Antonio de Spacia vezetésével folytatódtak az építkezések, amelyek 1590-ig tartottak. A palota rész is megújult.
A vár külső falán még látszanak a valamikori toalettek maradványai.
Az ösvényről jobbra fordulva egy magasabb részre jutunk, ahol a régi kút is van.
Innen átláthatunk a várfalak fölött és csodás panoráma tárul elénk.
Az 1500-as évek második felében folyó felújítási munkákkal egyidőben készült el az északi bástyán lévő várkút is, amely a feljegyzések szerint 120 öl mély volt.
Téglázata ma is megtekinthető, de hogy hol az alja, azt a sötétség homálya fedi.
1605. májusában Bocskai hajdúi és a török-tatár segédcsapatok sikertelenül próbálták elfoglalni a várat. A közeli Rohonc és Szalónak is ellenállt.
1617-ben ismét villámcsapás tette tönkre a vár egy részét, mert a lőpor felrobbant. A külső vár sértetlen maradt. Az északi szárny romos részeit 1625-27 között építették újjá. Az öregtornyot lebontották, a régi, gótikus részeket barokk stílusban építették újjá.
A vár körül sétálva igazán hangulatos, eldugott helyeket találhatunk, ahol a vár vendégeként el lehet bújni kicsit a külvilág elől, relaxálni, olvasgatni, hallgatni a madárdalos "csend"-et.
Az Alsó-Ausztriai Kamara pert indított Borostyánkő kiadására, de 1636-ban Ehrenreich Christoph von Königsbergnek sikerült végül saját birtokként megszerezni az uradalmat. Ő volt az, aki a visszacsatolás előtt, 1644-ben 325.000 aranyforintért Batthyány I. Ádámnak adta el Borostyánkőt.
Aztán Batthyány Ádám megbízta a bécsi Filiberto Luccheset Borostyánkő bővítésével, átépítésével.
Lehet, hogy mi most éppen a várárokban sétálunk?
Az 1647. évi 71. törvénycikkely visszacsatolta Magyarországhoz Borostyánkőt.
Lenyűgöző a valamikori építőmesterek pontos, precíz munkája. Ezek a falak sok száz éve állnak itt. Vajon a ma épített ... bármi ... meddig fog állni? :-)
Batthyány Ádám 1658. február 20-án németújvári várában foglalta írásba végakaratát. Eszerint a borostyánkői uradalmat özvegyi birtokul, második feleségére, Wittmann Katalinra hagyta, méghozzá továbböröklési joggal az ebből a házasságából származó gyermekei számára, de lehetőséget adva arra, hogy az özvegy az uradalom felét zálogba adhassa "Christófnak vagy Pálnak, avagy mind az kettőnek is együtt, ha kedvét keresik néki" [Batthyány Ádám első házasságából származó fiai].
1659 őszén átadták a Batthyány-fivérek a borostyánkői uradalmat mostohaanyjuknak. Batthyány Pál 1660. július 21-én hajnalban mostohaanyját és annak kislányát kirángatta a pinkafői kastélyból és Németújvárra szállíttatta őket. Később azt közölte az özveggyel, hogy csak akkor engedik el, ha 10.000 forintért lemond Borostyánkőről. Ezt megtagadta. Végül a sorozatos zaklatás hatására az asszony 6000 forintért lemondott tulajdonjogáról a vasvári káptalan előtt.
1683-ban a Bécset ostromló Kara Musztafa csapatai körbevették, de kárt nem okoztak a falakban. Valószínűleg azért, mert a Batthyány család átállt Thököly oldalára, miután a császári csapatok feladták a Dunántúlt. 1703-ban Batthyány Ádám özvegye átépítteti a vár déli részét.
A Rákóczi-szabadságharc alatt a Batthyány család végig császár-párti maradt. Egy ismeretlen szerző 1705-ben versbe foglalta Vak Bottyán sikeres Dunántúli hadjáratát: "Sok erős várakot: Simontornyát, Pápát, Pécset is Siklóssal, Tatát és Kapuvárt, Megvövék magyarok Kűszögöt, Borostyánt,". A kurucok nem sokáig birtokolták a várat. És többé nem látott harcot a vár.
A vár másik oldalán egy kicsit elhanyagoltabbnak látszik a várfal, ahova fel is lehet menni. De erre is nagyon hangulatos és csupa zöld.
1837-ben a Batthyány grófok megosztoztak birtokokon, így a megállapodás értelmében Gusztáv tulajdonába került Rohonc, Németszentmihály és Borostyánkő. Batthyány Gusztáv az 1840-es évektől szinte állandóan Angliában tartózkodott, a magyarországi ügyekkel nem sokat foglalkozott.
A várfal fölött itt is kiláthatunk a környező dombokra és a vár bejáratára.
1864-ben gróf Batthyány Gusztáv angol intézőjének, bizonyos Edward O’Egan-nak adta el. Örökösétől, Egán Edétől vásárolta meg Almássy Ede 1892-ben.
A várban született Almásy László (1895-1951) neves Afrika-kutató, akinek az életéről forgatták az Oscar-díjas "Az angol beteg" c. filmet. Emlékét magyar nyelvű tábla őrzi a vár kapuján.
A kapu-épületet is szépen benőtte már a vadszőlő.
Mellette kis kiállítás látható a környéken talált leletekből.
1921-ben az I. Világháború után többek között Borostyánkőt is Ausztriához csatolták.
A kapu-épület alatt található a valamikori tömlöc, ide is érdemes benézni.
Aztán egy szinttel feljebb, a vár kapubejárója mellett egy másik ösvény is indul körbe.
Itt találjuk azt a kb. 250 éves gesztenyefát is, ami valószínűleg a legöregebb gesztenyefa a környéken. És még mindig él, még mindig terem.
Alatta hétköznap pihenni lehet, hétvégén pedig szabadtéri esküvők hangulatos díszlete a vén gesztenyefa és környéke.
A gesztenyefa mellől is szép panoráma tárul elénk a környező falvakra.
1922-től a világ minden tájáról érkező vendég megszállhatott a várban, a második világháború éveit kivéve. A várat aztán 1953-ban alakították át szállodává.
Körbeértünk a vár körül. A vezetett túrának a reneszánsz teremben van vége egy kellemes hangulatú borozgatással, én viszont ott kezdtem (bor nélkül), így a kapuépületnél ér véget a beszámolóm.
A hotelről még pár gondolat: Az ebédlőben csak gyertyafény világít, a régiségekkel berendezett helyiségben a modern luxust a régmúlt idők hangulatával ötvözik. Tévét szándékosan nem találni a kastélyban, helyette nagy a béke és a fantasztikus kilátás. Minden szoba másképp van berendezve, és mindegyiknek megvan a maga varázsa. A szobák nevei családtagoktól vagy a kastély szempontjából fontos történelmi személyiségektől származnak. Vacsorára a vár ura csak azt főzi, ami neki is ízlik. Így nem à la carte esti menüt kínálnak, hanem napi menüt főétellel és desszerttel (és vegetáriánus opcióval). A vár ura egyébként egy nagyon kedves, ambiciózus fiatalember, aki szintén itt lakik a családjával.
A vár tehát csak vezetés keretében látogatható. Vezetés indul április végétől október elejéig minden nap 11 órakor (kivéve szerda és csütörtök). A vezetett túra kb. 50 percig tart, német és angol nyelven elérhető (bár a vár ura tud egy picit magyarul is). A séta főként a szabadban zajlik, ezért az időjárásnak megfelelő öltözet ajánlott. A pompás kastélykert mellett megtekinthető a kápolna, a védőfalak, a tömlöc és a 16. és 17. századi stukkókkal díszített reneszánsz terem is.
Előzetes egyeztetés után részt vehetünk egy különleges, Almásy László igaz történetét bemutató vezetett túrán is, illetve Almásy Johanna biológus a környék élőlényeit is bemutatja egy több órás túra során.
Belépőjegyek a várba:
Felnőtt jegy borkóstolóval 22 Euro, bor nélkül 17 Euro.
Kedvezményes jegy borkóstolóval 17 Euro, bor nélkül 14 Euro. Kedvezményes jegyet vehetnek a gyerekek 6 és 18 év között, a diákok, a nyugdíjasok, a köztisztviselők és a katonák.
A gyerekek 6 év alatt ingyen mehetnek be.
A belépőjegy tartalmazza a történelmi vezetett túrát, a végén a reneszánsz teremben egy pohár bort az Almásy kollekcióból, és egy 15 %-os kupont a Bernstein főterén található Café Postkastl kávézóba.
(Személyes véleményem, hogy nekünk a belépő ára kicsit soknak tűnik (főleg ha átváltjuk forintra), de a vár különlegessége, a kert bujasága, a vezetés érdekessége és a bor a végén megér ennyit.)
Remélem kedvet kaptatok egy várlátogatáshoz! Ráadásul Bernstein (azaz Borostyánkő) település még más látnivalókat is tartogat. A környék a szerpentin-kőről híres, ami egy zöld ásvány. A fő téren található a Felsenmuseum, ahol közelebbről is megismerkedhetünk a közönséges és a nemes-szerpentinnel. A falucska határában pedig létrehoztak egy szerpentin-köves energiaparkot is, a római kori halomsírok közelében. A főtérről indul a Planeten-wanderweg, egy túraút, ami mellett a naprendszerünk bolygóival ismerkedhetünk, ráadásul megfigyelhetjük egymáshoz képest a méreteiket és a távolságokat is. A Nap a Felsenmuseum előtt található, kb. 1 méter átmérőjű és ehhez aránylik a többi bolygó is.
Ha nem szeretnétek lemaradni az új bejegyzésekről, kövessétek a Kiránduló facebook oldalát is. Ott lehet kommentelni és a saját élményeket is szívesen olvasom!
Az információk egy része a következő honlapokról származik: wikipedia, https://varlexikon.hu/borostyanko, www.burgbernstein.at.
Utolsó kommentek