Tudjátok honnan lehet az egyik legszebb pécsi panorámában gyönyörködni? Hát a képen látható kis teraszról! Ez a Kis-Tubes kilátó. Nem magas, nem látványos, mégis lenyűgöző a kilátás, mert a Mecsek Tubes nevű hegyének déli szélén helyezkedik el. Kellemes túraút vezet hozzá, és a János kilátóval összekötve, esetleg még egy körtúrát hozzácsapva jó kis délutáni program a jó levegőn. A Nyugat-Mecsek legérdekesebb része, növénytanilag mindenképpen, ezért hobbi-botanikusoknak is kiváló terep. Kirándulásra fel! Mutatom milyen!
Hol található? Magyarországon, Baranya megyében, Pécstől kicsit északra, a Mecsekben. Térképen ITT.
Megközelíteni a pécsi TV toronyhoz vezető útról lehet, a térképen a "TV torony alsó parkoló" megnevezésű parkolóban hagyva az autót a legegyszerűbb. Persze jöhetünk a Mecsek rengeteg túraútvonalának egyikén is (csak akkor nem ebből az irányból érkezünk).
A parkolónál ki is van táblázva, a turista jelzés pedig jól fel van festve. Innen mindig a sárga úton, mint az Óz, a nagy varázslóban. Út közben énekelhetjük is, ahogy Dorothy és Toto: Mindig a sááárga úúúútooooon, mindig a sááárga tééégláááán...
A Misina-Tubes hegyvonulaton és környékén rendkívül érdekes növénytársulások figyelhetők meg. A mecseki melegkedvelő olasz tölgyesek, mecseki karsztbokorerdők tisztásain mecseki sziklafüves lejtők bújnak meg mozaikszerűen. Ezeken a területeken a teljes vegetációs időszak kínál szebbnél szebb növényeket, ritka vadvirágokat. Márcsak ezért is érdemes erre kirándulni.
A Tubes (vagy Nagy-Tubes) a Mecsek második, a Nyugat-Mecsek legmagasabb csúcsa. A 611 méter magas csúcsot délkeleti irányban gerinc köti össze az 577 méter magas Kis-Tubes csúccsal, majd a gerinc tovább halad az 535 méter magas Misina csúcsig. De mivel a parkoló is már elég magasan van, nem kell túl nagy szintkülönbséget legyőzni.
A Tubes név eredete nem tisztázott. Egy elmélet szerint a Tubica (galamb, vadgalamb) formából alakult ki, vagyis a "vadgalambos erdő" jelentése van a névnek. Más elmélet szerint a név Türbös formájú lehetett, amely a török "tür" (hajtogat) szót rejti, mely a hegy gerincének formájára utalhat.
A II. katonai felmérés térképén (1819-1869) – a Pécs környéki térkép 1868 után készülhetett, ugyanis az 1868-ban épült Pécs-Barcs vasútvonal már szerepel rajta – Türbös hegy néven szerepel.
A képeken is látható, hogy szinte lépésről lépésre változik a növényzet, a nagy fákat felváltják kisebbek, majd újra nagyok jönnek. A kihelyezett táblák segítségével többet is megtudhatunk az itt élő fákról és cserjékről. Például megtalálható itt az ostorménfa, ami neve és mérete (akár 6 méteresre is megnő) ellenére nem fa, hanem lombhullató cserje.
Kis tisztásokon a fokozottan védett szarvasbangó és méhbangó, valamint a szintén kiemelten védett Janka-sallangvirág a legféltettebb kincs. Kora tavasszal itt bontja pihés szirmait a leánykökörcsin és a legkorábban nyíló orchidea-féle a sápadt kosbor. Csak a Mecsekben és a Villányi-hegységben él a kis majmocskára emlékeztető mézajkú majomkosbor, sőt, mindkét hegységben előkerült már a faj bíboros kosborral alkotott hibridje is.
A kilátókhoz vezető út során egy kereszteződéshez érünk, ahol a Rotary-körsétány útjával találkozunk. Ez 550 méter tengerszint feletti magasságban kerüli meg a Tubes csúcsait és ugyanide ér vissza. Ha nem csak egy rövid látogatást terveztünk a Tubesre, akkor érdemes végig sétálni a körsétányon, mert csodás helyeken megy keresztül, egy csomó tábla van kihelyezve és több helyről még szép kilátás is elénk tárul az út során.
Ezt is megmutatom, legyen ez egy kis előjáték a kilátók előtt. :-)
Az útvonal különlegessége, hogy a különböző kitettségű lejtőkön haladva markánsan elkülönülő növénytársulásokat keresztezünk: a déli karsztbokorerdőből keletről vagy nyugatról elegyes tölgyeseken át jutunk az északi oldal bükkösébe.
Itt az elején mindjárt egy csomó húsos som mellett haladunk el, melynek sárga virágai már kora tavasszal virítanak az ágak végén. A kis tábláról azt is megtudhatjuk, hogy a som fája szerszámnyélnek kitűnő. :)
Rotary-körsétány: az egyik legszebb Pécs-környéki tanösvény, mely az 1930-as éves elején Ereth Ede, néhai bőrgyári vezérigazgató magánadományából épült meg. 4 km hosszú, megkerüli a Nagy-Tubes és a Kis-Tubes hegyeket. Jelenleg a tanösvény 24 állomásból áll, turistajele: sárga körösvény.
Alapkőzete a triász kori szürkés anisusi mészkő, amely sziklapadok formájában, illetve a gerinc közelében és a völgyekben gyakran felszínre bukkan.
Kellemes pihenőpadot is találunk út közben. Mellette a nagy kövön a pécsi Rotary club alapítóinak névsora.
A következő tájékoztató tábla segítségével megismerkedhetünk az alacsony, lassú növekedésű, girbe-gurba törzsű molyhos tölggyel. A fa jelentősége nagy, mert a szélsőségesen száraz, kopár területeken, meszes talajokon nélkülözhetetlen. A sekély termőrétegű termőhelyek jellemző fája, főleg meszes alapkőzeten és dolomiton található.
Ősszel találkozhatunk a narancs-piros terméseivel már messziről észrevehető bibircses kecskerágóval, ami szintén sovány, törmelékes, meszes talajokon él.
Séta közben több helyen kiláthatunk az alacsony fák között (mondjuk inkább akkor, ha nincs rajtuk lomb), és sok helyen gyönyörködhetünk az előbukkanó mészkőformációkban is.
A körséta útvonalát egy helyen keresztezi a piros háromszöggel jelölt út, ami közvetlenül felvisz a Nagy-Tubes kilátójához. De most inkább tovább megyünk, hiszen körsétát ígértem.
A hegy túlsó felén ismét találkozhatunk a Rotary táblával, itt tartunk kb. az út felénél. Innentől megváltoznak a tájékoztató táblák, eddig nyomtatott táblák voltak fotóval, innentől zománcozott bádogtáblák segítenek a növények beazonosításában, humoros, érdekes, egyes szám első személyben írt rövid leírásokkal.
Az emlékoszlopon mindössze egy Vörösmarty idézet olvasható: "Az ember fáj a Földnek"...
A Rotary olyan világszervezet, amelyben különböző foglalkozású emberek készek vállalni a humanitárius szolgálatot. Szakmai és magánéletükben magas etikai alapelveket követnek. Arra törekednek, hogy a világban terjedjen a megértés és a jó szándék. Ezeket az ideálokat ápolják a rotarysok a Rotary Klubokban, baráti összejöveteleiken. A Rotary tevékenysége a sajtó és a közvélemény teljes nyilvánossága mellett zajlik. A szervezet minden ember számára nyitott, függetlenül bőrszíntől, hittől és vallástól, nemtől és politikai nézetektől. Teljes mértékben mentes a politikától, nem támogat politikai pártokat, irányzatokat, és nem fogad el tőlük semmiféle támogatást. A Rotary a világ legnagyobb tekintélyű civil szervezete, jelentős szerepet játszott az Egyesült Nemzetek Szervezete 1945. október 24-i megalakításánál, ahol jelenleg is tanácskozási jogú állandó képviselete van.
Itt is méterről méterre változik az erdő, cser, húsos som, vadcseresznye, bükk, mezei juhar, magas kőris, hegyi juhar, szil, tölgy, ezüst hárs, gyertyán, útszéli szeder váltják egymást.
A fák váltakozásával a színek is váltakoznak, van ahol csupa sárga, van ahol inkább barna, és van ahol vörös a levélszőnyeg.
A fákon pedig rengeteg borostyánt is megfigyelhetünk. A borostyán az eredő egyik szép színfoltja, hiszen örökzöld. Növekedése lassú, de akár több száz évig is él. Tévedés, hogy léggyökereivel elveszi a támaszt adó fától a nedveket. Nem élősködő, a vizet és a tápanyagokat a gyökerein keresztül szívja a talajból, levelei zöldek, fotoszintetizálnak. A fára csupán mint támasztékra van szüksége, hogy feljusson a napfényre. Télen a madaraknak szállást ad, az erdészek nem bántják. Mi se tegyük.
A körséta jelei jól látható helyeken vannak a fákon, könnyű követni az útvonalat. Ráadásul nem nagyon van kereszteződés sem, így nem lehet eltévedni.
Ennek a fatörzsnek annyi, hamarosan le lesz bontva. Szép rajta ez a sok gomba. Tudja valaki, hogy milyen gomba ez?
Tudtátok, hogy a gyertyán igazi töltelék fa és jelenlétével a többi fa növekedését segíti elő? Ráadásul, mivel fája kemény, szívós, remek szerszámnyelek készülnek belőle. Így fejszenyélként is visszatér az erdőbe.
Az ezüsthárs pedig több területen is hasznos. Szárított virágából tea készülhet, méze is gyógyhatású. A gyerekek hársfából készült ceruzával tanulhatnak meg írni, a földműves kezébe pedig kapa vagy ásónyélként kerül. Mint főzőkanál, még az ételeink elkészítésében is segédkezik.
Az erdő legtitokzatosabb fája a barkóca berkenye, hiszen sokan még a nevét sem hallották. Pedig a termését a vadak nagyon szeretik, sárgás, vöröses színű, nehéz, kemény fáját a bútoripar használja. Réten műszerek, rajzeszközök is készültek belőle. Az erdőben csak szálanként fordul elő, de a többi fa társaságát kedveli.
És egy jobb kanyar után vissza is érünk a kiinduló ponthoz. Itt keresztezi a kilátókhoz vezető utat a Rotary körsétány. És miután megismerkedtünk a Tubes változatos erdőjével, a benne található fákkal, madarakkal, elindulhatunk felfelé, hogy megnézzük végre a kilátókat is. Tehát innentől ismét "mindiiiig a sáááárga úúúúútooooon".
A mecseki karsztbokorerdő délies kitettségű, rendkívül fajgazdag, igen nagyszámú védett növényfajt is tartalmazó társulás. Főleg mészkőpadokon és meredek letöréseken alakul ki. A társulás gyepszintje jól fejlett és rendkívül fajgazdag. A koronaszintben uralkodó a molyhos és az olasz tölgy, a virágos kőris és az ezüst hárs. Cserjeszintben gyakori a húsos som, a bibircses kecskerágó, az ostorménbangita és a közönséges fagyal.
Nem is kell sokat menni, hamarosan megérkezünk a Kis-Tubesre. Ha a balra nyíló gyalogutat elvétettük, semmi gond, mert a következő útelágazásban tábla mutatja merre kell mennünk az első kilátó felé.
De ha észrevettük, akkor ilyen sziklás, gyepes részen mehetünk fel a Kis-Tubes kilátóhoz.
Ez már itt egyébként a Mecsek-hegység magas zárt sziklagyepe, amely a mészkőkibúvásokon alakult ki. Évelő füvek és szubmediterrán elterjedésű növények alkotják. Az alacsony gyepszinten gyakori a homoki pimpó, a kakukkfű, a barázdált csenkesz és a lappangó sás. A magasabb gyepszint növényei pl. a tarka imola, a fényes galaj, a nagy szegfű és a kisfészkű hangyabogáncs.
Ez a Kis-tubesi kilátó, mely az 577 méter magas Kis-Tubes csúcs nyugati oldalán áll. 1959-ben Kiss Tibor tervei alapján épült.
A kilátóba feljutáshoz egyáltalán nem kell lépcsőzni, nincs magasan, semmi extra, tériszonyosok is simán sétálhatnak rajta.
És ahhoz képest, hogy nem egy magas építmény, mégis fantasztikus panoráma tárul elénk, főleg déli irányba.
Persze elnézhetünk oldalra is, a Kelet-Mecsek további vonulatai felé is.
A másik oldalon pedig ott a "csupán" 535 méter magas Misina, mely ezzel a magasságával csak a 14. a Mecsek csúcsainak sorában. Mégis talán az egyik legismertebb, hiszen a tetején található az 1973-ban megnyílt 197 méter magas pécsi tévétorony.
De szemben a lábaink előtt nyúlik el Pécs. Nagyon szépen rá lehet látni a városra, bár ezt a fotók nem adják vissza, a szemünk sokkal jobb ezeknél a fotóknál.
És Pécsen túl ellátni egészen a horvátországi Papuk hegységig.
Jól kivehető fentről a pécsi négy tornyú székesegyház...
... és a dzsámi is a városháza díszes épületével.
Aztán, ha kipihentük és kigyönyörködtük magunkat a panorámában, akkor indulhatunk tovább, hiszen a közelben van egy másik, magasabb kilátó is, a Nagy-Tubesen.
Itt, a hegytetőn találkozhatunk fekete fenyőkkel, mely a közép- és dél-európai hegyvidék elterjedt fenyője. Igénytelen, ezért a gyenge termőhelyek fafaja, a száraz területek fásítására, kopárfásításra használták. A fenyő legnagyobb ellensége a tűz, ezért vigyázzunk, fenyvesekben soha ne rakjunk tüzet.
Itt már a Dél-Dunántúli tetőerdő társulásait figyelhetjük meg. Ez a sziklás tetők, keskeny gerincek változó mikroklímájú, sajátos összetételű sziklaerdő-társulása. Lobkorona- és cserjeszintjét a molyhos tölgyesek fajkészlete alakítja, míg az árnyas, sziklás gyepszint fajai nagy részben a bükkös elemekből kerülnek ki. Mint a legtöbb hegygerincen és hegycsúcson elhelyezkedő társulás, minden ismert állománya a turizmus által erősen igénybe vett, ezáltal rendkívül érzékeny és sérülékeny.
De nemcsak molyhos tölgyek vannak errefelé, van "rendes" kocsánytalan tölgy is, mely a domb és hegyvidékeink legértékesebb fája. Elsőrendű fa, mely a 35 méteres magasságot is elérheti. Neve pedig a makkjához kapcsolódik, ugyanis a kupacsoknak nincs szára. (Míg a kocsányos tölgy makkjai kis szárakon nőnek.)
Itt sem kell sokat sétálni, és túl nagy emelkedő sincs. Hamarosan megláthatjuk a fák között a kissé tájidegen piros-fehér adótornyot.
Aztán előtűnik a kőből épített János kilátó is.
A kilátó mellett nagy táblán és térképen megnézhetjük, hogy hol is vagyunk. Itt látható a Tubes teteje, alul a Kis-Tubes, majd a sárga út mentén a Nagy. Rajta van a térképen a Rotary-körsétány is, itt látszik, hogy milyen szép nagy kört tettünk meg a csúcs körül.
Legalul látszik a térképen a parkoló is, ahonnan a sárga sáv jelzésen indultunk felfelé.
A János-kilátó 22 méter magas körpanorámás kilátó, amelynek felső kilátószintje 16 méter magasan van. Közadakozásból, a Tubes Kilátó Alapítvány tevékenységének köszönhetően épült, 2001. szeptember 15-én adták át. Korábban már állt itt egy 1910-ben terméskövekből épült, 32 lépcsős kilátó, amely tervezőjéről, Rauch Jánosról kapta a nevét 1918-ban. 1981-ben, mikor a tubesi katonai torony épült, lerombolták.
Ma tehát ez a stabil kőépítmény a János-kilátó. Tériszonyosok is próbálkozhatnak, mert jók a lépcsők, nem lehet lelátni és robosztus, kő építmény az egész.
A kilátóteraszról csodás, 360 fokos panoráma tárul elénk a Mecsek vonulataira. Észak felé, tiszta időben még akár a Badacsonyt is megpillanthatjuk.
Aztán rálátni Komlóra is.
És keletre ott a Misina a tévétoronnyal. Innen Pécsre már nem nagyon lehet rálátni, a pompás pécsi panorámában a Kis-Tubesről gyönyörködhettünk.
A Tubes 2005 novemberétől gyakran szerepelt a híradásokban, miután környezetvédők, helyi szervezetek és értelmiségi csoportok nyomására a kormány lemondott arról, hogy NATO radart építsen a közeli Zengő hegyre, és új helyszínül a Tubest jelölte meg. Pécsi környezetvédők és civil szervezetek erőteljesen tiltakoztak e helyszín ellen is. Aztán Pécsett 2007 márciusában az ügyről helyi népszavazást rendeztek, de az alacsony részvétel miatt ez eredménytelen lett. Viszont 2010. március 17-én végül érvénytelennek nyilvánította a Legfelsőbb Bíróság a NATO lokátor építési engedélyét, így itt sem épülhetett meg a lokátor. (Végül a Tolna megyei Medinán épült meg.)
Ilyen tehát a Tubes, a Mecsek hegység második legmagasabb csúcsa, és környezete. Remélem kedvet kaptatok hozzá, hogy ha arra jártok, túrázzatok egyet rajta.
Ráadásul a Mecsekben rengeteg jól jelzett túraútvonal van, és nagyon sokfelé lehet túrázni, szép helyeket felfedezni. Például ott van a Nyugat-Mecsek második legmagasabb hegye a Jakab-hegy, ahol a Zsongor-kő kilátóból gyönyörködhetünk a tájban, és egy megkövült násznép mellett is elvezet az út. A Kelet-Mecsek legmagasabb hegye pedig a Zengő, melynek tetején egy 7 emeletes, teljesen átlátszó kilátó található, pedig nem üvegből van. A Zengő túloldalán pedig ott húzódik a Kelet-Mecsek legszebb völgye, Óbánya mellett.
És ha szeretnétek értesülni az új bejegyzésekről, kövessétek a Kiránduló facebook oldalát is. Ott lehet kommentelni, és a saját élményeket is szívesen olvasom!
Az információk nagy része a kihelyezett táblákról, kis része pedig a wikipedia oldalairól származik.
Utolsó kommentek