Egy kis osztrák település Bernstein, nem is messze a határtól, ahol nem elég, hogy ott a vár, ahol Almásy László született, nem elég, hogy ott a Felsenmuseum, ahol csodák várnak ránk, a falu határában még egy elvarázsolt, energetizáló erdő is van, ahol hatalmas szerpentinkő sziklák segítségével tölthetjük fel szervezetünket a Föld energiáival.
Nagyon pozitív, gyógyító energiákkal, erős földsugárzással találkozhatunk itt is, olyannal, amit még az is érezhet, aki nem hisz benne. De maga a táj, a természet, az erdő is gyönyörű. És "véletlenül" még római kori halomsírok is vannak az erdőben, így a törtélem iránt érdeklődőknek is érdekes lehet ez a hely. Mutatom is, miért érdemes kisétálni a faluból. Tartsatok velem!
Hol található? Ausztriában, Burgenland tartományban, Bernstein (Borostyánkő) település mellett. Térképen ITT.
Bernstein megközelíthető tömegközlekedéssel is, mert a távolsági buszjáratok a főtéren állnak meg. Aki autóval érkezik, az pedig fog találni parkolóhelyet a téren. (A parkolás ingyenes.) Én is a térről indultam a túrára, de ha valaki közelebb menne a célhoz, annak ajánlom a falu határában lévő fürdőtó parkolóját (Naturbad Bernstein).
Bernstein főterén (Hauptplatz) van tehát a Felsenmuseum, ami egy kicsit bánya, egy kicsit szikla, rengeteg ásvány és a Potsch család szerpentinkő esztergályos múltját és jelenét bemutató kiállítás. Meg ásványbolt. És pont előtte van egy hatalmas narancssárga gömb, ami a Napot szimbolizálja.
Innen indul a Planetenwanderweg, ami egy 5,7 km hosszú túraútvonal. 1999. augusztus 11-én adták át az útvonalat a napfogyatkozás alkalmával. Az út mellett méretarányosan megtaláljuk a naprendszerünk bolygóit. Ha ekkora a nap, akkor vajon mekkora lesz a többi bolygó? És milyen messze vannak egymástól? Ha követjük az útvonalat, akkor meglátjuk, hiszen végigsétálhatunk az egész naprendszerünkön. A túraút állomásain kis táblákon rövid ismertetőket is olvashatunk a bolygókról. Én is ezen indultam el az energia park felé.
Hát a naptól nem kell messze menni, bizony elég hamar meg fogjuk találni a Merkúrt, ami szintén a téren található. És nagyon-nagyon kicsi. Főleg a naphoz képest.
A Planetenwanderweg útvonalát táblák jelzik a településen, így tudjuk követni, és megtaláljuk a következő bolygót. Itt a sarkon található épületben fent egy kis esőbeálló padokkal, meg ivóvíz, alul pedig mosdó található.
A kis utcára letérve elég hamar belebotlunk a Vénuszba, aztán hamarosan megtaláljuk a Földet is, ami még mindig elég picurka. A Földnek már egy Holdja is van, így azt is felrajzolták a táblára. Valamint érdekességként azt is megtudhatjuk, hogy az Egyenlítő minden egyes pontja 1674 km/h sebességgel száguld a Föld középpontja körül. Szédítő! :-D
A Földtől nem messze megtaláljuk a Marsot is, hiszen ezek a bolygók még viszonylag közel vannak egymáshoz. Mars a rómaiaknál a háború Istene volt. És a környéken éltek rómaiak. :-)
Aztán jön egy kis kanyargás a falu utcáin, de az a lényeg, hogy a fürdőtó felé kell kimenni a településről.
Ahol vége a falunak, már látszik is a parkoló, amit már az elején említettem, ez a strand parkolója, itt is meg lehet állni a túrához. Bár akkor a Planetenwanderweg első fele kimarad.
Erre már ritkábban vannak a bolygók, hiszen a naprendszerben is egyre távolabb vannak egymástól. De a túraútvonal itt is ki van táblázva, csak követnünk kell, hogy újabb bolygót találjunk.
Természetesen már elhaladtunk a Jupiter mellett és következik az út szélén a Szaturnusz, ami már nem annyira kicsi. A kis tábláról az is kiderül, hogy 15 évenként eltűnik számunkra a Szaturnusz gyűrűje, mert akkor a Földről pont a gyűrű élét látjuk csak.
A Szaturnusz után pedig útkereszteződéshez érünk, ahol jól ki van táblázva merre kell mennünk. Sőt, itt már nemcsak a naprendszer túraútja van kiírva, hanem a szerpentin energiakert és a római kori halomsírok is. Innen még kb. 15 percre vagyunk tőlük.
Viszont itt elkezd emelkedni az út, át kell mennünk egy kis dombon. A fákon pedig feltűnik egy piros "a" betű jelzés. Ez az alpannonia osztrák-magyar túraútvonal, ami 2004-ben született és azóta bővül, szépül, fejlődik. Különleges, mert ez a nemzetközi túraútvonal összeköti az alpesi hegyeket a pannon térséggel. Az alpannonia útvonal a térség legszebb tájain vezet keresztül, a túrázók szinte az egész úton csodálatos panorámában gyönyörködhetnek és felejthetetlen élményekkel gazdagodnak.
A túraútvonal fő ágát piros alpannonia jelzés mutatja. A hosszabb útvonalat választók Fischbachtól Kőszegig 120 km-t tehetnek meg 7 szakaszban, szakaszonként kb. 14-21 km-es távot teljesítve. Aki rövidebb távot választana, annak a Semmeringtől Kőszegig tartó változatot ajánlják, amin alig több, mint 98 km 6 szakaszban.
A túraútvonal helyi mellékágain sárga alpannonia jelzés vezeti a túrázókat. Ezek fél- vagy egynapos rövidebb túrák, körtúrák, amik nem igényelnek különösebb erőnlétet, viszont kiváló „bemelegítő” útvonalak, és élménydús programokat kínálnak minden korosztálynak.
Újabb elágazáshoz érkezünk, és itt elválik egymástól a Planetenwanderweg és az energiakerthez vezető útvonal. Ha a naprendszer útját akarjuk is végigjárni, akkor is érdemes egy kis kitérőt tenni a római kori halomsírokhoz és a szerpentin energiakerthez, mert érdekes az egész. Utána innen folytathatjuk a körtúrát.
Ettől a táblától már csak 5 perc az energiakert, úgyhogy mindjárt ott vagyunk.
A rétről ismét besétálunk az erdőbe, és itt már a fák között vannak halomsírok is, de nekem nem sikerült felfedeznem őket. Ha viszont tovább megyünk, akkor biztosan megtaláljuk őket.
Hamarosan meglátjuk az út mellett a fából készült ösvényt, meg is érkeztünk a halomsírokhoz.
Bár az ilyen halomsírok már a hallstatti kultúrában is léteztek (vaskor i.e. 1200-475), de később kelta hatásra ez a temetkezési forma megszűnt. Az 1. és 2. században váltak újra megszokottá egy rövid időre. Pedig ekkor a legelterjedtebb temetkezési forma a hamvasztás volt, később a test- és lapossírok voltak a jellemzők. Ezért számítanak különlegesnek a noricumi-pannon sírhalmok.
A noricumi-pannon sírhalmok nagy számban lelhetők fel Stájerországban, Burgenlandban és Nyugat-Magyarországon is. Ebből az időből Dél-Burgenlandban több mint 900 sírhalom ismert.
Egy ilyen sírdomb átmérője 7-20 méter között ingadozik, magasságuk 1-3 méter között van. Vannak kamra nélküli urnasírok, köralakú vagy derékszögű sírkamrák, bejárattal vagy anélkül, kőlapokból készült ládák, és gondosan megépített, freskókkal díszített sírkamrák is.
Ami viszont még feltűnhet, hogy a halom gyönyörű, zöld kövekből van, ez a szerpentin-kő.
A szerpentinit akkor keletkezik, ha vízben gazdag környezetben, például az óceáni litoszférában mozgó forróvizes oldatok, a bázikus és ultrabázikus magmás kőzetek olivin és piroxén ásványait átalakítják szerpentin ásványokká. A kőzet tömött megjelenésű, sötétzöld színű, gyakran fehér, sárgás, vörös színű szabálytalan lefutású ereket, foltokat tartalmaz. Kiváló hőállósága, valamint az a tény, hogy vékony szálai textilipari feldolgozásra is alkalmasak, lehetővé teszi a hőálló ruhák, kötények készítését. Eternitpalák, gépkocsik fékbetét gyártásában is alkalmazzák.
A fa ösvény nem hosszú, mellette néhány táblán olvashatunk magyarul is az itt élt népek temetkezési szokásairól, a híres Borostyánkő-útról, a településekről.
Egy római kori térképet is tanulmányozhatunk. Jól látszik a térkép bal oldalán Pannónia, Savaria - ami a mai Szombathely, Scarbantia - ami a mai Sopron, és pirossal jelölve van Bernstein is, ami már akkor is itt volt. A közeli kőbányák adták a követ a Borostyánkő-út építéséhez.
A kőkitermelés az egész Római birodalom területén csak az 1. száradtól volt jelentős. Noricumban főleg márványt bányásztak, Pannóniában a meszes homokkő lett a fontos az építészetben. Vindobona-ban (Bécs) és Carnuntum-ban a Lajta-hegység homokkövét használták a házak építéséhez.
A jól kiépített úthálózatok összeköttetést biztosítottak a különböző városok és haditámaszpontok között, így nagy hadsereggel is gyorsan tudtak vonulni. De a jó úthálózat a kereskedelmet is fellendítette, a kereskedők is gyorsabban utazhattak. A kikövezett utakon élénk lett a kereskedelem, így a Borostyánkő út mentén városok alakultak ki. Itt, Bernstein környékén a kőfejtőkben megkezdődött a kitermelés és ez az egész környék fellendülését hozta magával.
Ha jól belegondolunk, a rómaiak nagyon tudtak utakat építeni. Hiszen több mint 2000 év elteltével is vannak még látható szakaszai. A mi útjaink vajon hány évig maradnak fent? :-D
És ha végigjártuk a római emlékek rövid útját, jöhet egy egészen más típusú kaland.
A római emlékhellyel szemben találhatjuk a Szerpentin.Energia.Kert. nevű elvarázsolt erdőt, ahol erős földsugárzások segítségével feltöltődhetünk. Energetikusok itt földsugárzást és energiapontokat találtak, amelyeken aztán hatalmas szerpentinkő sziklákat helyeztek el. Így létrejött egy olyan kert, melyben az erdő, a halomsírok és a szerpentin harmonikus elemekként egyesülnek.
Nagy táblán olvashatunk az egészről, és megnézhetjük, hogy hol vannak az energiapontok. Aztán sétáljunk be az erdőbe, és keressük meg a hatalmas kövek által jelzett pontokat.
Bernstein falu területén nagy mennyiségben van serpentinit. Ebből a különleges nemes kőből manapság is készülnek ékszerek, dísztárgyak.
A szerpentin-energiakert meditációs helyként szolgál, a nyugalom és a személyes fejlődés helyeként. Minden kőnek meg van az összetéveszthetetlen energiája és rendeltetése, amely a nagyobb táblákon olvasható a kövek mellett.
Egyik helyen a kommunikációra hatnak az energiák, a másik helyen a harmóniánkra. Van helye a szívünknek, a kapcsolatoknak, az erőnek, a szenvedélynek és a csendnek, a nyugalomnak, a mozdulatlanságnak is.
Minden kővel jelölt hely hatással van a testünkre, szellemünkre és lelkünkre. Megkönnyebbülünk, megnyugszunk és érezzük a rajtunk átáramló energiát.
Vagy nem érzünk semmit. De mindegy is. A fenyőerdő minden évszakban csodás, a fák és a kövek között sétálni megnyugtató, felfrissítő és élvezetes.
A különböző pontok között elég jól látható ösvények vezetnek, ráadásul nem túl nagy távolságra vannak egymástól, biztosan meg fogjuk találni mindet, és eltévedni sem lehet.
A szerpentint, más néven „kígyókő” már a rómaiak előtti időben is ismerték és nagy becsben tartották. Védelmező, betegséget és átkokat távoltartó kőnek tartották, ezért sokszor amuletteket készítettek belőle, ezzel is erősítve a védő hatását.
A szerpentin nagyon jó stresszoldó ásvány, segít elfogadni, szeretni önmagunkat. Segít megteremteni a belső békét és jó meditációs kő.
Fizikailag segít a vese és gyomorpanaszokon, kiegyenlíti a túlsavasodást, serkenti az anyagcserét. Jótékonyan hat a szívritmuszavarokra, enyhíti a menstruációs fájdalmakat, mivel nagyon jó görcsoldó hatása van. (Persze, ha hosszabb időre leülünk a hideg kövekre, akkor lehet, hogy pont ellenkező hatást fog kiváltani...)
A szlovéniai Dobronak melletti energetizáló erdőnél a következőket tanácsolják a pozitív hatások elérése érdekében:
- A kijelölt ponton teljesen lazuljunk el, ha többen vagyunk ott, akkor is maradjunk csendben, hangoskodással, beszélgetéssel ne zavarjuk az ott tartózkodókat.
- A kezeink legyenek lazák és lógjanak a test mellett, tenyerünket irányítsuk a föld felé, az ujjaink legyenek egy kicsit behajlítva és széttárva. Így a testünkben és a tenyerünkben kellemes meleget fogunk érezni, míg az idegbántalmaktól szenvedők kellemes, hűvös fuvallatot érezhetnek.
- Ha sem meleget, sem hűvös fuvallatot nem érzünk, akkor az adott pont nem a megfelelő a problémánk megoldására, keressünk egy másik, megfelelőbb helyet.
Az erdőben sétálva, vagy az energia pontokon töltődve folyamatosan figyeljük az érzéseinket, mert túl is terhelhetjük a szervezetünket. A túlterhelés figyelmeztető jelei: szédülés, mellkasi feszültség, légzési zavarok, fáradtság, alsó végtagi fájdalmak. Ha valaki ilyet érez sétáljon tovább az ösvényen és pihenjen meg egy semleges helyen.
Aki hisz a Föld jótékony sugárzásainak erejében, annak is tudnia kell, hogy a teljes gyógyító hatás érdekében célravezető a park rövid időn belül történő, többszöri meglátogatása. Egyszeri látogatástól még nem várható biztosan érezhető hatás.
De ide, az erdőbe az energetizáláson túl is érdemes kisétálni, mert jó a levegő, vannak padok, asztalok, lehet piknikezni is. Van tűzrakóhely, odakészített fahasábokkal. Rengeteg különböző gombát figyelhetünk meg, kereshetünk terméseket, találkozhatunk állatokkal is.
És, ha már kellőképpen feltöltődtünk, kiélveztük az erdő csendjét, illatát és jótékony hatásait, akkor indulhatunk vissza ugyanazon az úton, amelyiken jöttünk. Az elágazásnál akinek van kedve mehet tovább a naprendszer útján és megkeresheti még az Uránuszt és a Neptunuszt is.
Én visszamentem a kövesúton egy darabig, aztán elcsábított az erdőbe egy tábla, ami valamilyen lenyomatokat ígért.
A keskeny ösvény egy patak partján vezet úgy, hogy időnként át is kell ugrani a patakon.
Lenyomatokat én nem találtam, de pihenőhelyet igen, bár eléggé be voltak mohásodva már ezek a székek, túl sűrűn nem használhatják őket. Mindenesetre kellemes, nyugalmas hely ez is, és legalább nem az aszfalton kell menni.
Hanem át a patakon. Néhol sár is lehet.
És a kis kitérővel a fürdőtónál lyukadtam ki, ami mellett nagy játszótér is várja a gyerekeket.
A fürdőtó be van kerítve, az csak a strand nyitvatartási idejében megközelíthető, azonban a játszótér szabadon elérhető bármikor.
A strand is nagyon jó lehet nyáron, hiszen csodálatos környezetben, a dombok között, az erdőben található. Május végétől augusztus végéig van nyitva. A belépő felnőtteknek 5 Euro, de van félnapos jegy is. A büfé nagyon környezettudatos, a bodzaszörpöt a környéken szedett virágokból készítik, a fagylaltokhoz a tejet egy közeli biotejtermelőtől szerzik be. A kenyeret maguk sütik, a boruk bioborászatból származik. A tányérok és evőeszközök lebomló anyagból készülnek. A konyhán pedig természetesen magyarok (is) dolgoznak. Ha nyáron jártok erre, érdemes csobbanni is egyet.
Aztán a fürdőtől ki kell vissza sétálni az aszfaltos úthoz, és azon visszaindulni a falu felé. Nem nagy távolság, hamarosan beérünk Bernstein-be.
A Jupiterrel én visszafelé találkoztam, mert az odaúton valahol letértem a naprendszer ösvényéről. A Jupiter a legnagyobb bolygója naprendszerünknek, de még ez is milyen aprónak tűnik a naphoz képest. Emlékeztek még a bejegyzés elején mutatott nagy, sárga gömbre?
Aztán a tűzoltóság mellett elhaladva visszaérünk Bernstein főutcájára, ahol vannak kis üzletek, pékség is, meg a falu templomai. Ez az evangélikus templom, de van római katolikus is.
És amikor már majdnem visszaértem a főtérre a Naphoz, meg lett a Plútó is. Egy kis pötty a táblán. Vita tárgya ugye, hogy egyáltalán bolygó-e vagy nem, de igazából mindegy is minek hívjuk. Érdekesség viszont, hogy ellipszis pályán kering a Nap körül, ezért a pálya bizonyos szakaszain időnként közelebb van a Naphoz, mint a Neptunusz.
Remélem kedvet kaptatok egy ilyen kiránduláshoz is. Bernstein, azaz Borostyánkő település tehát amennyire kicsi (bár nem is annyira), annál több látnivaló van benne. Nincs messze sem a szombathelyi, sem a kőszegi határtól, így könnyen elérhető, érdemes megkeresni. Tartalmas napot tölthetünk el itt, ha bemegyünk a Bánya- vagy Sziklamúzeumba, megnézzük az Almásy grófok várát és annak buja kertjét, végigsétálunk a naprendszer túraútján, teszünk egy kitérőt a halomsírokhoz és töltődünk kicsit a szerpentinköveknél, aztán visszafelé ha még strandolni is tudunk, akkor tényleg eltelik itt az egész nap. Egy újabb kis gyöngyszemet találtam Ausztriában, a határ közelében. Fedezzétek fel Ti is. :-)
Ha nem szeretnétek lemaradni az új bejegyzésekről, kövessétek a Kiránduló facebook oldalát is. Ott lehet kommentelni és a saját élményeket is szívesen olvasom!
Az információk nagy része a kihelyezett táblákról és más bejegyzéseimből származik.
Utolsó kommentek