Pécsen található a Pintér-kert Arborétum, fent a Mecsek oldalában, a Tettye városrészben. Apró gyűjteményes kert, de nagyon hangulatos és egy kis gyöngyszeme a városnak. Közel van a tettyei romokhoz és a mésztufa barlanghoz, így több látnivalóval is összeköthetjük az arborétum felfedezését. Érdemes egy kis sétát tenni benne, ami egyébként kardio edzésnek is jó, hiszen a hegyoldalon elterülő kert végigjárása közben komoly emelkedőkkel találjuk szembe magunkat. Ráadásul a növények mellett szobrokban is gyönyörködhetünk. Vagy gondolkodhatunk rajtuk. Minden évszakban szép egy arborétum, de talán tavasszal a legszebb, amikor a legtöbb virág nyílik. Meg ősszel, amikor színesek a levelek. Tartsatok velem, mutatom milyen!
Hol található? Magyarországon, Baranya megyében, Pécsen, a Tettye tér 9. szám alatt. Térképen ITT.
Parkolni nagyon sok helyen lehet a Tettye tér körül és a helyi busznak is van itt megállója.
Az arborétum bejárata kicsit elbújik a nagy fák között, de azért nem nehéz megtalálni.
A kapu után találjuk a pénztárat.
Belépő árak (2023):
- Felnőtt: 700 Ft/fő
- Diák, nyugdíjas, pedagógus: 500 Ft/fő
- 3 éves kor alatt ingyenes
Bankkártyával is lehet fizetni.
A kertben álló Pintér-villában jelenleg a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság központja található.
A villa egykori tulajdonosa, Pintér János botanikai érdeklődésű ember volt, 1926-ban kezdte el növények telepítését az épület körül. A terület kedvező klímaadottságait kihasználva örökzöld gyűjteményes kertet hozott létre.
Pintér János halála után a kert nagy részét visszahódították a természetes erdőtársulások, növelve ezzel az arborétum fajgazdagságát. Így napjainkban az eredeti társulások és a díszfajok érdekes elegye alkotja a kert növényzetét.
A fák alatti ágyásokban rengeteg hagymás virág van, amikben tavasszal gyönyörködhetünk. Én ősszel voltam ott, akkor csak a tábla mutatta, hogy milyen virág van ültetve. A Puskin-virág egyébként egy, a jácinthoz hasonló hagymás virág. Biztosan nagyon szép.
Azért ősszel is jutott pár virág nekünk, mint ez a virágzó bokor. Csak lefotózni nem sikerült rendesen.
A kertben elhelyezett kőszobrokat a Nagyharsányi Szoborparkban készítették hazai és külföldi szobrászművészek az 1960-as, 1970-es években.
Az alábbi szobor címe Háló alatt madarak. Hát... Elnézést kérek mindenkitől (főként az alkotótól), de nekem erről a "szoborról" - kőtömbről az jutott eszembe, ha nem tudunk komolyabb szobrokat faragni, legalább jó címet találjunk a művünknek. :-)
A gyűjteményes jelleggel telepített lombos fák, örökzöldek, cserjék és évelők mellett a kertben több mint harminc védett növényfaj él, többek között csodabogyók, pirítógyökér, sőt megcsodálható itt a fokozottan védett bánáti bazsarózsa is. Jelentős értéket képviselnek az orchideafajok, valamint látható a kertben a Mecsek déli oldalainak számos hazai, őshonos növényfaja, szubmediterrán és mediterrán jellegű növények társaságában.
Ezen adottságok együttese nagyban segítik az itt folyó természetvédelmi oktatást, szemléletformálást: a Pintér-kert a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság Tettye Oktatási Központjában zajló foglalkozások, táborok gyakorlati foglalkozásainak állandó helyszíne.
Az alsó rész a gyűjteményes kert. A közel száz évvel ezelőtt létrehozott arborétumnak csupán ez a része volt megtekinthető a 2013-ban lezajlott rekonstrukciót megelőzően. A látogatók kanyargós utakon, lépcsőkön haladva barangolhatják be a kertet, megcsodálva a fás- és lágyszárú növényeket, a két kis tavat, valamint a Nagyharsányi Szoborparkban készült műalkotásokat.
Ősszel érik a tövises vadcitrom, ami a citrusok közeli rokona, ezért citrusfélék alanyának használják. Természetes elterjedési területe Észak-Kína és Korea. A növény fagytűrő és tolerálja a havat is. A vadcitrom levelei, akár az igazi citrusok levelei, fűszeres illatot árasztanak szétmorzsoláskor. Birsalmával vagy naranccsal keverve kitűnő lekvár készíthető belőle. De sajnos itt nem szedhetjük le lekvárnak. :-)
Az alsó részen több ecetfát is találhatunk, melyek ősszel csodálatos színekben pompáznak. De azt gondoltátok-e, hogy Észak-Amerika keleti részén őshonos, elsősorban az Amerikai Egyesült Államok északkeleti és középnyugati részén és az Appalache-hegység területén található meg. 1620 körül érkezett Európába, de a 18. század végéig csak botanikus kertekben fordult elő, a 20. század második felében terjedt igazán el mint kertekbe, parkokba ültetett díszfa. Termését hideg vízben átmosva, megszűrve, megédesítve rózsaszín, limonádészerű ital nyerhető belőle. Leveleit és termését egyes indián törzsek dohánnyal és más levelekkel összekeverve szívták.
Az arborétum változatosságát és esztétikai értékét tovább fokozza a kerti tó mesterségesen kialakított, de természetközeli növényegyüttese, és az aranyhalas medence a vízköpő puttóval.
Vannak felismerhető, realisztikus szobrok is, mint például ez a lovacska a tó mellett.
Vannak romokra hasonlító építmények és nagyon sok lépcső is.
A következő szobor Fritz Mihály Szerelem című alkotása.
Az pedig ott Kutas László Anya gyermekkel című szobra.
A kert növénytani értékei miatt 1977-től országos Természetvédelmi Terület, 2009 óta a Nyugat-Mecsek Tájvédelmi Körzet része.
A görög oszlopos pihenőnél ivóvíz is van.
Az alsó kertrész felső határát a filagória jelzi, ahonnan átlátás nyílik a Havi-hegyi kápolnára és Rétfalvi Sándor corpusára.
A felső rész, mely 2013 őszétől látogatható, a jellegzetes mecseki karsztbokorerdő látványát kínálja a vendégeknek. Rekonstrukcióját és megnyitását követően a kert ezen parkerdő jelleget kapott részének első számú attrakciója a természetes vegetáció és a városi panoráma.
A kertnek ez a része igen meredek, a szintkülönbség néhány száz méteren belül több mint 70 méter. Jól megfigyelhető, hogy a meredek lejtő vékony talajában megkapaszkodó fák (Pl. tölgyek) magas koruk ellenére igen kis méretűek. A hegyoldalra felkúszó kőrakások látványa a régmúlt korok szőlőművelésének nyomai - a gazdák a szőlőskertjüket határoló mezsgyék mellé hordták egykor a kapálás közben felszínre került köveket.
A panoráma tényleg szép!
A hegyoldalon több kilátópont is található, ahonnan a Tettye és a környező területek látványa tárul a látogatók elé. A kert ezen részének meglátogatásához strapabíró lábbeli (túracipő, túraszandál, sportcipő) viselése ajánlott. Esős, nedves időban a lépcsők csúszóssá válhatnak.
Legfölül pár pihenőpad van, ahonnan gyönyörködhetünk az erdőben és a kilátásban.
És innen már lefelé vezet az út a fák között.
A parkerdő és természetszerű bokorerdő jelleg megőrzése mellett a gyűjteményes karaktert folyamatos telepítésekkel fokozatosan itt is kialakítják.
Egy új kilátóteraszt is kialakítottak, ami az ott jártamkor még nem volt kész, de azóta már egészen biztosan elkészül.
Szemben a Havi-hegyi kápolna.
Az arborétumban bánáti bazsarózsa is van, így aki kíváncsi rá, az itt is megnézheti. Persze érdekesebb a Zengőn, a természetes élőhelyén megnézni. Vagy a Püspökszentlászlói Arborétumban.
És a sok lépcsőn lassan visszaereszkedünk a Pinté-villa mellé, melyben a Duna-Dráva Nemzeti Park igazgatósága található.
Az arborétumban lehetőség van esküvői fotók készítésére csodálatos természeti környezetben, virágok, különleges szépségű fák között. A fotózásra az arborétum nyitva tartási idejében van lehetőség külön díj ellenében.
A Pintér-kert nyitvatartása:
Március 1. - október 31.:
Hétfőtől csütörtökig: 8.00-16.00
Péntek: 8.00-13.30
Szombat, vasárnap és ünnepnapokon: 10.00-18.00
November 1. - február 28.:
Hétfőtől csütörtökig: 8.00-16.00
Péntek: 8.00-13.30
Remélem kedvet kaptatok ehhez a kis kedves arborétumhoz! Ha Pécsen jártok, keressétek meg a Tettyén, ahol egyébként más látnivalók is vannak. Pl. a romok és a mésztufa barlang. Rengeteg túrázási lehetőség van a Mecsekben, de egész Baranya megye tele van látnivalóval. Sok másik arborétumról is írtam már, érdemes azokat is megnézni.
Ha szeretnétek értesülni az új bejegyzésekről, kövessétek a Kiránduló facebook oldalát is. Ott lehet kommentelni, és a saját élményeket is szívesen olvasom!
Az információk egy része a Duna-Dráva Nemzeti Park honlapjáról és a wikipedia oldalairól származik.
Utolsó kommentek