Az általam bejárt szurdokok közül ez talán a legeldugottabb, legkevésbé ismert és leg-kimondhatatlanabb nevű. :)
Pedig alig kell letérni a főútról és máris ott van ez a vadregényes gyöngyszem. Hatalmas sziklák, csobogó, gyönyörű színű, kénes szagú patak, fahidak és rengeteg lépcső - ez a Wörschachklamm.
Hol található?
Ausztriában, Stájerország nyugati részén, Wörschach település mellett. Az A9-es autópályáról Liezennél kell lehajtani, és kb. 13 km-re van Wörschach nyugati irányba (Hallstatt / Schladming irányába). A településnél már ki van táblázva a szurdok. A parkoló ingyenes, onnan még kb. 10 perc séta a szurdok bejárata. Térképen ITT
A bejáratnál prospektust és térképet is szerezhetünk (magyar nyelvű is van!). A térképen pedig betájolhatjuk, hogy merre menjünk. A szurdokban nincs kikötött haladási irány, de javasolják az alulról fölfelé haladást, majd a szurdokot elkerülő turistautat a visszatéréshez. Ebből több is van, idő függvénye, hogy melyiket választjuk. (Én a zöld hármassal jelölt utat választottam - szurdok, kilátópad, kénes forrás, csacsifarm, várrom. Ez az útvonal kb. 2 óra alatt járható be kényelmesen.)
Mi is a szurdokvölgy? A szurdok általában egy mély völgyben futó sebes folyó, patak. Évezredek alatt vájt a mészkőbe a víz mély völgyet, és munkálkodik ezen tovább a mai napig. A víz által kimosott, folyamatosan alakuló kis sziklabarlangokat ma is megfigyelhetünk a szurdokban. A régi barlangokat pedig magasan a fejünk fölött kell keresni.
A mély hegyszorosban karbantartott fa-hidakon és lépcsőkön vezet az út, a szurdok patakjának vízesései mellett.
A Wörschach patak nyáron nem túl bővizű, de gyönyörű színekben pompázik és a sziklák között tele van kisebb-nagyobb vízeséssel.
1880 körül már volt a szurdokban egy lovaskocsik számára, gerendákból kiépített út, melyen a kereskedők a portékáikat szállították. A út egy része a sziklafalak között keresztben beékelt farönkökön keresztül vezetett. A mai napig láthatóak ezek a sziklába vésett mélyedések, melyek az egykori híd tartóelemeinek támaszául szolgáltak. Ezekre tájékoztató táblák hívják fel a figyelmet a szurdokban. Az út másik része a patakmederben vezetett, de a patakmeder azóta már többször átalakult.
A Wörschachklamm abban különbözik a többi szurdoktól, hogy ide nyáron, meleg időben nem szükséges pulóvert vagy kabátot vinni, mert a patak vize nem hűti le annyira a szurdok levegőjét, hogy fázzunk benne. Ráadásul az emelkedőknek és a lépcsőknek köszönhetően elég hamar melegünk lesz.
Abban viszont hasonlít a többi szurdokra, hogy egy idő után egészen összeszűkül a völgy, és hatalmas sziklák között vezet az út.
Később felhagytak a szurdokon keresztül történő lovaskocsis szállítással, azonban a hidakat továbbra is használták farönkök lejuttatására. A szurdok felső vége mellett szénégető huták is voltak, az ott előállított faszenet is a szurdokon keresztül juttatták a völgybe. Több súlyos baleset bekövetkezte után azonban teljesen megszüntették a szurdokon keresztül történő szállítást.
A szurdokban a fa-hidak és utak kiépítése itt úttörő kezdeményezésnek számított, a kezdeményezője és támogatója Gabriel Schally, fűrészüzem tulajdonos volt. 1905-ben nyitották meg a szurdokot teljes hosszában a turisták számára.
A szurdok sorsa kicsit hányattatott volt, mert 1941-ben heves viharok pusztítottak a környéken, ami után csak 1949-ben tudták újra megnyitni a hasadékot a látogatók előtt. Aztán 1967-ben földcsuszamlás következtében a járdák nagy része teljesen megsemmisült. Ekkor az Aigen-i kaszárnya katonáinak segítségével sikerült újjáépíteni a hidakat.
Ma már teljesen biztonságos, megerősített fa szerkezetű hidak vezetnek keresztül a szurdokon, melyeket minden évben átvizsgálnak és karbantartanak. Így könnyedén bejárható ez a csodálatos, vadregényes természetvédelmi terület.
Körülbelül 30 perc alatt elérhető a szurdok kijárata, ahol a Wörschach patak még szélesen, nyugodtan folyik. A nagy kövek között bele is gázolhatunk, de számítsunk rá, hogy a vize egy kicsit kénes illatú.
Bár ez már nem szurdok, de a visszaút is hozzátartozik a kiránduláshoz.
Egy darabig még a patak mellett vezet az út tovább, aztán kicsit fel, majd sokat lefelé kell menni. Stabil, jó tartású cipő nem árt a túrához a fahidak miatt sem, de a visszaúton sziklás és erdei rész is van.
A visszafelé út során elhaladunk egy kénes forrás mellett, ennek a vize folyik a patakba, ettől lesz a patak is kénes illatú.
A víz arra csábít, hogy belenyúljunk. De csak akkor nyúljatok bele, ha el tudjátok viselni, hogy a kezeteknek még másnap is kénes illata (szaga) lesz! Nagyon erős kénes szaga van a víznek (szó szerinti fordításban: kénköves) és az állaga is érdekes.
Az út mellett egy csacsi-farmot is találhatunk, ahol szamarak, lámák és kecskék élnek.
Amikor mi ott jártunk, a farmon nem volt senki, zárva volt a ház, de az eresz alatt találtunk két hűtőszekrényt, tele hideg üdítővel és sörrel, ami akkor számunkra életmentő volt. A hűtő oldalára fel voltak írva az árak, és az asztalon ott volt a becsületkassza. Természetesen mindenki tisztességesen beledobta az ital árát, sőt többet is. Hogy mennyire szokatlan ez nekünk, de mennyire jó nekik, hogy Ausztriában ez így működik! :)
Az út végén pedig a Wolkenstein vár romjai láthatóak. A vár építése már 1099 körül kezdődött, majd 1125-ben a Wolkenstein grófok fejezték be. A kedvező stratégiai elhelyezkedése miatt hamarosan az Enns völgy központja lett.
Az idők során a vár többször is leégett, majd a 17. századra annyira lepusztult, hogy már nem építették újjá. Ma a terület magánkézben van, azonban a Wörschacher Burgverein szervezet tagjai folyamatosan óvják és restaurálják ennek a hatalmas várnak a maradványait.
A vár ablakain keresztül csodálatos panoráma tárul elénk az Enns folyó völgyére és a környező hegyekre. Érdemes hát a romokat is körbejárni kicsit. A vár ingyenesen látogatható.
A szurdok látogatható májustól októberig minden nap 8-tól 18 óráig. Sajnos előfordulhat, hogy karbantartási munkák miatt még nyáron is zárva találjuk, ezért érdemes a kirándulás előtt telefonon vagy e-mail-ben érdeklődni.
Belépő árak (2015):
- fenőtt: 3,50 Euro
- gyerek: 2,30 Euro
- SommerCard és Steiermark Card tulajdonosoknak ingyenes!
De mi is az a SommerCard? Ha valaki Schladmingban, vagy a környékén, a megfelelő partnerszállások egyikén tölt valahány éjszakát, az kap egy, az érkezés napjának 0. órájától a távozás napjának 24. órájáig érvényes Schladming - Dachstein SommerCard-ot, mely egy névre szóló plasztik kártya. Ezzel a környéken több mint 200 látnivalót lehet ingyenesen, vagy kedvezményes áron felkeresni. A kínálatban vannak hegyi felvonók, fürdők, múzeumok, várak, fizetős utak, sportolási lehetőségek, tömegközlekedés, gyerekprogramok és szurdokvölgyek is. Sőt egyes üzletekben, fodrásznál és mozikban is adnak kedvezményt rá. Tehát nagyon-nagyon megéri akár egy éjszakát is itt tölteni. De egy éjszaka a rengeteg látnivaló miatt kevés lesz. :)
És azért hangsúlyoztam, hogy az érkezés napjának 0. órájától érvényes a kártya, mert ha megegyezünk a szállással és elküldik nekünk postán előre, akkor már az oda-úton is használhatjuk a kártyát, és az útba eső látnivalókat már ingyenesen, vagy kedvezményesen nézhetjük meg. Például a Wörschachklamm is útba esik jövet-menet. :)
Remélem Ti is kedvet kaptatok a kiránduláshoz, és ha arra jártok, felkeresitek ezt a kevésbé ismert, de csodálatos és vadregényes szurdokvölgyet. :)
És ha van kedvetek, nézzetek be a Kiránduló facebook oldalára is.
Utolsó kommentek