Trieszt, az olasz kikötőváros 1382-től a Habsburg birodalom része volt, ez még ma is látszik a város épületein. Leghíresebb épülete pedig valószínűleg a tengerparton álló, hófehér Miramare kastély.
Már messziről látszik, márvány falai vakítóan fehérek a szikrázó napsütésben. Ha erre jártok, érdemes egy kis kitérőt tenni miatta. Mutatom miért!
Hol található? Olaszországban, Trieszt mellett a tengerparti sétányon. Térképen ITT. Az autópályától csak egy kőhajításnyira van, nem nagy kitérő, ha már úgyis erre visz az út.
A parkoló is a tengerparton van, olyan közepes, ingyenes, és általában keresni kell az üres helyet benne. Sokan járnak a kastélyhoz és a parkjába. A parkolótól kellemes tengerparti sétányon vezet az út a kastélyhoz.
Aztán van egy kapu, de pénztár itt nincs. A park ingyenesen látogatható, belépőt csak a kastélyba kell venni.
A Miramare-kastély egy 19. századi romantikus palota, mely Habsburg Miksa (I. Ferenc József öccse, későbbi mexikói császár) és felesége, Sarolta belga királyi hercegnő részére épült isztriai fehér márványból.
A kastély helyét maga Miksa választotta ki, és 1856 és 1860 között épült fel az épület Carl Junker tervei alapján.
Miksa főherceg és Sarolta életük legboldogabb négy évét töltötték el itt, az osztrák riviérán, így választva el magánéletüket az udvari kötelességektől. Erzsébet királyné, Sissi is több alkalommal vendégeskedett a kastélyban.
A kastélyból csodálatos kilátás nyílik a Trieszti-öbölre és azon túl az Adriai tengerre.
A kastély tetejét díszítő lőrések, a robosztus torony és a kváderes csiszolt fehér homlokzati burkolatnak köszönhetően az épület középkori várkastélyra emlékeztet.
A Miramare kastélyt 1955-ben államosították és jelenleg múzeum működik benne.
A kastély belül megőrizte eredeti bútorzatát, így betekintést nyerhetünk egy főhercegi otthonba, amelynek bútorzata a XIX. század második felének legpazarabb berendezései közé tartozik.
A földszinten látogatható főherceg lakóhelységei, ahol a falakat világoskék falikárpit takarja.
Miksa hálószobája tengerészeti stílusban van berendezve. A dolgozószoba, amelyet Sala Novara névvel illetnek, a korábbi Novara zászlóshajó kabinjának a rekonstrukciója, ugyanis a herceg 1854-től az osztrák haditengerészet főparancsnoka volt. Ő alapította és építette ki a trieszti hadikikötőt. A dolgozószoba mellett egy gazdag könyvtár, ebédlő és Sarolta Biedermeier fogadószobája látható még.
Az emeletre a díszesen megmunkált fő lépcső vezet.
Az emeleti rész inkább a vendégeknek volt fenntartva. A pompa itt még nagyobb, mint a főhercegi lakótérben, a falak uralkodó színe a vörös. A reprezentációt szolgálta a hercegi fogadószoba, a fejedelmi hall, a kihallgató és a tárgyaló terem, és a két mívesen díszített Japán és kínai szalon. Ezen a szinten kapott helyet a kastély legnagyobb terme a trónterem is, amelynek falait Cesare dell’ Acqua festményei díszítik. A tróntermet a 2000-es évek elején állították helyre eredeti pompájában.
Található a kastélyban információs szoba is, amely bemutatja a kastély történelmét és a park építését, valamint Amedeónak, Aosta hercegének lakosztálya, 1930-as évekbeli racionalista bútorzattal.
Meg gyönyörű márvány fürdőszoba igazi márvány fürdőkáddal.
A kastélyból kilépve pedig elénk tárul a 22 hektáros park, melyet maga Miksa tervezett. A kopár kőszirtet, melyre az egész komplexum épült, számos trópusi növénnyel telepítették be. Miksát a tudományok közül különösen a botanika vonzotta, és miután ide költözött a Miramare kastélyba, már csak élete nagy álmával foglalkozott: Brazília trópusi őserdőibe szervezett botanikai expedíciót. Ma a parkban több ezer növény faj (köztük különleges ritkaságok is) található, virágok, cserjék és ősfák.
Van a parknak szinte vonalzóval tervezett, geometrikus minták alapján épült része is, panoráma teraszokkal.
De van szinte elvadult, buja növényzettel borított része is.
A növényzet között kis mesterséges tavak bújnak meg, egyik a hattyúknak, másik a lótuszvirágoknak.
Érdekessége a parknak egy kis alagút.
Valamint a meleg nyári napokon jól esik sétálni vagy megpihenni a növényekkel sűrűn benőtt, árnyékot adó pergolák alatt, melyek szinte zöld alagutakként védenek a tűző naptól.
A növények között görög római szobormásolatokat fedezhetünk fel. A szobrokat a park számos ösvénye mellett elszórtan helyezték el. Figyelemre méltó még a helyreállított istálló, melynek első emeletén eredeti dekorációja tekinthető meg, a földszintjén pedig időszakos kiállításokat tartanak.
Itt fogadta Miksa 1864. április 14-én a mexikói küldöttséget, amely felkérte őt országuk császárává. (A felkérést elfogadta, de sajnos nem járt jól vele, mert Mexikóban polgárháborús helyzet uralkodott és a császárpárti erők alulmaradtak a harcokban. 1867-ben Benito Juárez csapatai elfogták Miksát és kivégezték.)
A Miramare kastély egész évben, minden nap 9 és 19 óra között van nyitva. (A kasszát 18:30-kor zárják.) Téli szünet december 25-től január 1-ig.
Belépő árak:
- normál felnőtt ár: 8 Euro
- kedvezményes ár: 5 Euro
Kedvezményes jegyet válthatnak az EU területén élő fiatalok 18 és 25 év között (személyi igazolvány bemutatásával), valamint az EU területén lévő iskolákban tanító tanárok, amikor nem kísérnek diákcsoportot (valamilyen pedagógus igazolvány szükséges).
Ingyenesen látogathatják a kastélyt az EU területén élő 18 év alatti gyermekek, azonban 12 év alatt csak felnőtt felügyelettel.
És ha más várak és kastélyok is érdekelnek benneteket, mindenképpen ajánlom figyelmetekbe az Eisenstadt központjában található Esterházy kastélyt, aztán az Esterházyak kincstárát, a Fraknói várat, ahol nagyon klassz történelmi utazáson vehetünk részt kedves és humoros magyar idegenvezetőkkel, valamint a 14 kapun keresztül megközelíthető, karintiai Hochosterwitz várat. Egészen különleges továbbá a Liechtensteini nagyhercegi család ősi vára (Burg Liechtenstein), mely Bécs alatt található. Misztikus és boszorkányos vár várja a látogatókat Riegersburg-ban, a magyar határtól mindössze 35 km-re. És egy picit messzebb is ajánlom figyelmetekbe a középkori vámszedő helyet: Mauterndorf várát, amiből később Csipkerózsika vára lett.
Szlovéniában is vannak érdekes várak, mint a magas sziklán álló Bledi vár, valamint a szikla oldalához és egy barlangrendszerhez épült Predjamai lovagvár.
És ha szeretnétek értesülni az új bejegyzésekről, kövessétek a Kiránduló facebook oldalát is.
Az információk egy része a wikipedia oldalairól, valamint a muemlekek.info oldalról származik.
Utolsó kommentek