A Velika Planina, azaz "Nagy fennsík" igazi kuriózum Szlovéniában, amely a szlovén építészetben elterjedt sajátos fakunyhóiról és alpesi legelőiről híres. Amikor megláttam az jutott eszembe, hogy a látvány olyan, mintha egy mesekönyvet lapozgatnék. Idilli táj és hangulat, amit a fotók nem adnak vissza, legfeljebb sejtetik. Puha, zöld fű, nyugalom, kolompoló tehenek, faházikók szerte-széjjel, ezt élőben kell látni! Kicsit hosszú előjáték és meredek út vezetett a katarzishoz, ami teljesen váratlanul ért bennünket, de ezért érdemes volt oda felmászni. Ha láttátok már, nosztalgiázzunk együtt, ha még nem, akkor remélem meghozom a kedveteket. Bár az egész lenyűgöző látványt nem tudom megmutatni, részletekkel próbálkozom, tartsatok velem!
Hol található? Szlovéniában, Ljubljanától és Kamniktól északra, Stahovica falu mellett. Térképen ITT.
A fennsík és a kabinos felvonó már Kamniknál is ki van táblázva, csak a "Velika Planina" feliratokat kell követni észak felé. Stahovicáig a 225-ös úton haladva, aztán onnantól a 923-as úton.
A felvonó alsó állomása busszal is kényelmesen elérhető. Ljubljanából naponta közlekednek buszok Stahovicába, és van egy buszmegálló közvetlenül a „Žičnica Velika Planina” felvonó mellett is.
A Velika Planinára feljutni legegyszerűbben kabinos felvonóval lehet, de vannak más irányokból induló autó- és túrautak is. Én felvonóval mentem, ezért ebből az irányból mutatom.
A fennsík körtúráját már a felvonó alsó állomásánál is tanulmányozhatjuk, amíg várunk a fél óránként induló kabinra. A körtúra a libegő felső állomásától indul, 6 740 méter hosszú, mindössze 258 méter szint van benne, és 2 óra 15 perc alatt járható körbe.
Amikor ott voltam a régi libegőt elbontották és egy új építése volt folyamatban. Így a kabinos felvonó felső állomásától gyalog kellett felmennünk a hegyre.
A nagy-kabinos felvonó felső állomása 1416 méteren van, a fennsík pedig 1 611 méteres magasságban fekszik. Hát oda fel kell jutni. Libegő híján gyalog.
De a táj gyönyörű. Az élénk zöld fű, a sötét zöld fenyők, a kék ég és a fehér felhők mesés díszletek egy kis hegymászáshoz. (Az éles szeműek pedig észreveszik a kép bal oldalán megbújó markolót is, ott épül a libegő.)
Közben egyre szebb lesz a panoráma is, érdemes néha hátra is nézni. Egyre jobban rálátni innen is a Kamniki-Alpok 2500 méter fölötti csúcsaira. (Ezen a fotón meg az új libegő még fekvő oszlopa látszik.)
Körülbelül fél órás "séta" után fogunk felérni a platóra. Közben azért számíthatunk kissé meredekebb részekre is.
Majd amikor meglátjuk fent az első fából készült házikót, már megnyugodhatunk, innen már nem lesz több nagy és meredek emelkedő.
Az út mellett már láthatunk pár nagyobb, zsindelyes házat. Van, amelyikben étterem működik, ahol szlovén specialitásokat is találunk. Vagy egy nagy pohár sörrel pótolhatjuk az út közben kipárologtatott folyadékot.
Fenti ilyen útbaigazító táblák segítenek a tájékozódásban. Feltéve, ha tudjuk hova akarunk menni. Mert enélkül a feliratok nem mondanak semmit. Vannak az Ausztriában megszokott sárga táblák is, csak itt erős narancssárga a színük.
A tábla mögötti étteremnél "shuttle bus" is kérhető, tehát valahonnan autóval is fel lehet ide jönni.
Természetesen nagy térkép is van, amin megnézhetjük merre érdemes menni.
Hát innen még tovább felfelé, mert a nagy plató még nem látszik. De út közben további büfék esnek útba.
Feljebb is vannak házak, aki bírja, felmászhat még oda is.
Az első házakat elhagyva a hegy tetején lágyan hullámzó táj terül elénk.
Aztán egy kanyar után már nagyon messze elláthatunk, a Velika Planinán túl a szomszéd hegyekre is.
És a messzeségben feltűnik a falucska is, de még közelebb kell menni, hogy jobban lássuk, mit is látunk. :-) A széles út mellett, lejjebb hatalmas hinta is található.
A Velika Planina legelőire minden év tavaszán költözik vissza az élet. A helyi pásztorok érkezését a legelőkről hallatszódó kolomp jelzi. Beindul az élet, mindenfelé legelésznek tehenek, bárányok és kecskék, a helyi farmerek pedig elkezdik a tejtermékek előállítását.
Na innen már látszik a mesekönyv. A hegy tetejének lankái között, idilli környezetben szétszórva házak, melyek szépen belesimulnak a tájba. Közöttük kis tavacskák, az egyik dombon kápolna. Itt már a látványtól is kisimulnak az idegszálak.
Néhány kunyhó szállást is biztosít, így akár több napon is eltölthetünk ezen a meseszép helyen. A booking-on, vagy az AirBnB oldalán is találhatunk szállást a Velika Planinán - nyáron.
A kunyhók hivatalosan is önálló települést alkotnak 1985 óta. Ekkor vált független településsé, amikor adminisztratív úton elválasztották a szomszédos Žagától. A településen nagyon kevés az állandó lakos, 2013-ban három fő volt. A házak jellemzően télen üresen állnak. A helyi gazdák tavasszal költöznek ki (néhányan csak nyáron), és ősz közepéig itt élnek.
A fából készült parasztházak és a hozzá tartozó istállók sajátos építészeti stílust képviselnek. Ezek általában egyszobás lakások, zsindelyes ovális tetővel, amelyek csaknem a talaj szintjéig lenyúlnak, így a meghosszabbított tető által létrehozott tér alkalmas az állatok őrzésére is.
A Velika Planina azon kevés hagyományos pásztortelepülések egyike, melyek Európában fennmaradtak. A ma látható kunyhókat a második világháború után építették újjá, miután a német megszállók felgyújtották őket. Ezek azonban nagyon hasonló szerkezetben épültek fel újra, mint a legelső kunyhók, melyek a 16. században épültek.
Az egyik dombtetőn áll a falucska Havas Máriának szentelt kápolnája. Természetesen ez is fából készült. 1988-ban építették újjá.
Az ablakon bekukkantva egyszerű belső találunk, de egy fohász elmondásához ez is elég.
Aki egy igazán hihetetlen kilátást nyújtó, egész napos túrát szeretne, az feljöhet ide Stahovica felől gyalog is. Jól jelzett túrautak vezetnek fel a hegyre több különböző kiindulási pontról is, de mind ugyanide vezet – a pásztorfaluhoz. Különböző nehézségi szintű útvonalak vannak, így mindenki talál az edzettségi szintjének megfelelőt.
A tejtermékek készítése mellett a helyi gazdák vendéglátással is foglalkoznak. Napi menüt, sajtokat, túrót kóstolhatunk meg pár euróért. Érdemes megkóstolni a helyi pásztorebédet is, ami savanyú tejet, kukorica vagy hajdinapürét is tartalmaz.
A főszezon június és augusztus között tart, amikor biztosan nyitva találunk mindent. Ha ősszel vagy tavasszal jövünk, nagy valószínűséggel zárva fogjuk találni a kunyhókat. Cserébe ilyenkor nem lesz tömeg. (Érdekes, hogy én július közepén voltam, de nem láttam helyi gazdát és nyitva lévő házat sem.)
Természetesen a Velika Planinán a legnagyobb attrakció itt a házak között sétálni, és felfedezni az alpesi falut. Útközben számos ismeretterjesztő táblát találunk, amelyek bemutatják a Velika Planina történelmét, természeti és kulturális örökségét.
A karsztos mészkő sziklák alatt kisebb barlangok is előfordulnak, a mélyedésekben pedig még akár nyár elején is találhatunk havat.
Bármelyik irányba fordulunk, meseszép a látvány.
Nehéz elszakadni ettől a helytől, de ha felvonóval jöttünk fel, akkor figyelnünk kell, mert az utolsó kabin 18 órakor indul lefelé. És innen még el is kell sétálni a felső állomásig.
Engem teljesen lenyűgözött a Velika Planina nyugalma és szépsége. Biztosan vissza fogok még menni, mert ezt újra látni szeretném, és megmutatni másoknak is. Hatalmas wow élmény.
A felvonó miatt azonban nekünk is vissza kellett indulni. Visszafelé másik szemszögből láthatjuk a tájat. És így is lenyűgöző.
A kabinos felvonó felső állomása felé haladva még csodás kilátás tárul elénk délfelé, a Ljubljanai medence felé. Nagyon messze el lehet látni arra.
A fennsík legmagasabb pontja az 1668 méteres Gradisce, ahonnan valószínűleg belátható az egész hegytető.
Szemben pedig a völgy másik oldalán magasodó, zordon hegyek. Itt, az út mellett még fekszenek az új libegő oszlopai, de a következő szezonra már biztosan járni fog az is.
A Velika Planina tehát amellett, hogy túraparadicsom, egy hatalmas, szabadtéri skanzen (tulajdonképpen). Szabadon, ingyenesen bejárható bármely évszakban, de a főszezon nyáron van.
Még egy kis lejtő és visszaérünk a felvonó felső állomásához. Hát igen, fölfelé nem ment ez ennyire könnyen. :-)
Remélem kedvet kaptatok bejárni a Velika Planinát! Tényleg mesébe illő hely, nem gondoltam volna, amikor feljöttünk a kabinos felvonóval, hogy a hegy tetején egy ekkora fennsík és egy ilyen meseszép hely van. De Szlovénia tele van még ilyen meglepetésekkel. Csodás városkákkal, várakkal, folyókkal, tavakkal, szurdokokkal és vízesésekkel. Meg hegyekkel és felvonókkal. Szlovénia amilyen kicsi, annyi gyönyörű hely van benne. Egy kis ékszerdoboz!
Szlovénia tele van szebbnél-szebb helyekkel, érdemes kilépni a Ljubljana - Bled - Bohinj háromszögből és nemcsak a tengerpart felé. A hegyek között rengeteg eldugott szurdok, vízesés, folyó és tó van még. Meg rengeteg túrázási lehetőség. Hamarosan mutatok még egy csomót!
És ha szeretnétek értesülni az új bejegyzésekről, kövessétek a Kiránduló facebook oldalát is. Ott lehet kommentelni, és a saját élményeket is szívesen olvasom!
Az információk egy része a következő weboldalakról származik: https://maukatravels.com, https://trekhunt.com/hu/article/velika-planina.
Utolsó kommentek