Egy nagyon különleges cseppkőbarlangot mutatok ma Nektek, ami egyben a félelmek leküzdésére is alkalmas, ráadásul jól el is van dugva. Pedig az Ötscher hegy neve sokaknak ismerősen csenghet, a barlang is az Ötscher-Tormäuer Naturparkban található. Mégis kimarad a fő turista-útvonalakból, csak az olyan elszánt kirándulók találják meg, mint mi vagyunk! :) Pedig érdemes felkeresni és nincs messze! Mutatom!
Hol található? Ausztriában, Alsó-Ausztriában, Mariazell közelében, az Ötscher hegy nyugati oldalán, Gaming település mellett. Ha Gaming meg van, onnan már ki van táblázva... (nagyjából). Térképen ITT.
A barlanghoz vezető út is nagy kaland, azt leírom majd külön. Most induljunk onnan, hogy nagy az öröm, mert már megláttuk a házat:
Az autónk elhagyása után kb. 40-45 perccel tárul elénk ez a látvány, ezért szerintem mindenki kitörő örömmel fogadja. A hegy oldalában kis faházikó, mellette pihenőhely, amire szükség is van, mert egész úton hegynek felfelé kell menni, de a végén még egy húzós szerpentin is van. Bármilyen az időjárás és bárhogy öltöztünk, izzasztó lesz az élmény. :)
A hegyoldalban se víz, se áram, se térerő - erre készüljetek. Valamilyen wc van, valószínűleg pottyantós, de nem néztem meg. (Lent a parkolóban viszont van kulturált, tiszta.)
Fent sem inni, sem ennivalót vásárolni nem lehet, mindent vinni kell.
Szerencsére padokkal, asztalokkal várják a megfáradt vándorokat, ahol kicsit pihenhetünk, megszáradhatunk és felöltözhetünk. Igen, felöltözhetünk, hiszen barlangba készülünk, ahol állandó kb. 4-6 fok van. Ezért nem elég, hogy hegyet kell mászni hozzá, még muszáj meleg holmit is cipelni. Illetve, végülis nem muszáj, mert végszükség esetén a pénztár mellett korlátozott számban kérhető vastag kabát. (Mindenesetre én elég furcsán néztem arra a német nyugdíjas házaspárra, illetve főleg a hölgyre, aki amellett, hogy szandiban mászott hegyet, egy combtőig érő nagyon rövid sortot és egy trikószerű felsőt viselt. De az úron is csak egy térdig érő naci volt. Persze nyár volt és nagyon meleg, de barlangba készültek, vagy mi... Na ők kaptak kabátot, de a lábuk bederesedett. Ti ne járjatok így!)
Az Ötscher cseppkőbarlang csak vezetéssel látogatható, vezetési időpontok azonban nincsenek előre kiírva. Reménykedhetünk, hogy jókor érünk fel, de ha már elindult egy csoport, akkor is max. 50-60 percet kell várnunk (meg még pár kirándulót), de ez az idő pont arra jó, hogy megszáradjon a póló rajtunk, esetleg együnk-igyunk, kicsit körülnézzünk, beírjunk a vendégkönyvbe és fel tudjunk öltözni. Mi reggel korán mentünk, így még senki nem volt ott csak a barlangvezető, ő azt mondta, várjuk még kb. fél órát, hátha jönnek mások is. Szerencsére jöttek is, így kb. 10 fővel már indult a vezetés.
Várakozás és nézelődés közben érdemes megnézni azt a fotóalbumot is, ami a pihenőhelynél van kifüggesztve, hiszen abból kiderült, hogy a Medikopter 117 című sorozat egyik epizódját a barlangban forgatta koprodukcióban az ORF2 és az RTL.
És hogy mitől olyan különleges ez a barlang? Hiszen cseppköveket nagyon sok helyen megfigyelhetünk. Vannak ennél sokkal nagyobb és látványosabb barlangok is. De az Ötscher Tropfsteinhöhle több szempontból is egyedi! (És nemcsak azért, mert nehéz kimondani a nevét.) :)
A pénztár melletti padra kikészített láda tartalmából már sejthetjük, hogy bent sötét lesz. Nagyon sötét, hiszen nincs bent elektromos világítás. Bár a bejáratnál van egy természetes kürtő, amin besüt a nap, de az a fény elég kevés.
Aztán fejvédő sisakokat is adnak, amit először túlzónak éreztem. Ugyan mi esik a fejemre? - gondoltam. Aztán bent kiderült: semmi. Viszont olyan szűk és főleg alacsony átjárókon kell átpréselni magunkat, hogy nagyon jól jött a fejvédő, mert nélküle valószínűleg vérző fejjel jöttünk volna ki. És ennek az információnak a birtokában a súlyos klausztrofóbiások gondolkozzanak el, nekik való-e egy sötét, alacsony, szűk átjáró. (Nem ilyen az egész barlang, csak van ilyen része is.)
De ez még nem minden, a következő bátorságot próbáló meglepi közvetlenül belépés után jön.
A barlangba egy mesterséges bejáraton léphetünk be. Az ajtón még elolvashatjuk, hogy 710 méter tengerszint feletti magasságban vagyunk, a barlang hossza 575 méter, és bent a szintkülönbség 54 méter.
Belépés után lépcsők jönnek. Nagyon-nagyon sok lépcső. Ezzel még nem lenne baj, mert lefelé kell menni, de a lépcső fémrácsból van, amit a sziklákhoz erősítettek, alatta és mellette pedig a fekete mélység. Ezen a ponton bizony a tériszonyosoknak is el kell gondolkodni, bár őket valószínűleg már az ide vezető úton elvesztettük, mert az egyik völgyből a feljutás is csak ilyen fémrácsos lépcsőn és hidakon lehetséges. (És ott még világos is van.)
Persze nem vészes! Sőt! (De gyógyuló tériszonyosként tudom milyen az, amikor egy ilyen átlátszó vasrácsos lépcső állja az utunkat.) Szóval megéri lemenni rajta, ez ne vegye el senki kedvét! És a barlangban lévő sötét még segít is, mert nem is látszik milyen magasan vagyunk. :)
Az inkább majd lentről látszik jobban.
Az Ötscher Tropfsteinhöhle felfedezése az erdőben ezüst ércet kereső munkásokhoz köthető, akik az akkor már ismert Wetterloch üregbe ereszkedtek le, és mészlerakódásokból keletkezett természetes képződményeket láttak meg.
A barlangot 1926-ban nyitották meg először a látogatók előtt, már akkor voltak vezetett túrák is. A második világháború alatt zárva volt ez a barlang is, utána csak később, 1966-ban nyílt meg újra.
A barlang tipikus mészköves területen található.
Az Ötscher hegy erdeiben a talajon keresztül a barlangba beszivárgó vizek oldják a mészkövet, mely oldott ásványi anyag tartalom a barlang plafonján ismét lerakódik, gazdag cseppkőképződményeket hozva létre.
(A fotó a wikipedia oldalról származik.)
A cseppkövek kalcit kristályokból állnak, melyek különböző formákban jelennek meg: sztalaktitek (függőcseppkő), sztalagmitek (állócseppkő) és cseppkőoszlopok, illetve vékony cseppkőzászlók vagy falbekérgezések. Egy további lerakódás fajta a fehér hegyi tej, ami mikroszkopikus kalcittűkből tevődik össze.
A sztalagtitek és a sztalagmitek különösen jól megfigyelhetők az úgynevezett mesecsarnokban.
Sok cseppkőnek van neve az alakjának köszönhetően. Így láthatunk itt a Madonnát, három királyokat, gombát, pagodát, elefántormányt és flamingót is. Hát kis jóindulattal, de ez a flamingó:
De van hatalmas, látványos cseppkőzuhatag is.
Ám a nagy termek között egészen alacsony, szűk átjárók vezetnek. A gyerekek biztosan élvezik, de felnőttként kicsit nehéz törpejárásban átvergődni a folyosókon. Ráadásul ezeken a helyeken mindenkinek koppant a fejvédő sisakja többször is. (A fotó nem adja vissza, de az út a középen lévő fekete lyukban vezet tovább.)
Néhol közvetlenül a cseppkövek mellett, alatt kell elmennünk, és nehéz megállni, hogy ne érintsük meg őket. Pedig nem szabadna, mert az összetapogatott cseppkő növése a kezünkről rátapadó zsír miatt megáll. Ezért inkább csak a szemünkkel gyönyörködjünk bennük (meg legfeljebb a védősisak koppan rajtuk ismét).
A barlangban állati csontokat is mutatnak. Ezek azon állatok csontjai, amelyek az idők folyamán a felszínen található lyukon keresztül véletlenül beestek és elpusztultak, tehát nem éltek nagy állatok a barlangban.
Vannak azonban olyan állatok, melyek a barlangok speciális körülményeihez (sötétség, kevés tápanyag, alacsony hőmérséklet) alkalmazkodtak. Ezek általában a barlangokban csak néhány milliméter nagyok és a látogatók számára alig láthatók. Ezek közé tartoznak az álskorpiók vagy ugróvillások, de különböző vízben élő kis élőlények is.
A cseppkövek jellegzetessége a színük sokfélesége is, amit az Ötscher Tropfsteinhöhle járataiban remekül megfigyelhetünk. A tejszerűen fehértől a narancssárga, vörös és barnán át a feketéig minden színárnyalat előfordul itt. A tejszerűen fehér cseppkövek ásványtani szempontból ideálisan tiszta kalcitnak tekinthetők, a különböző árnyalatú sárga és narancssárga cseppkövek színüket a vas-oxidtól kapták. Gyakori cseppkőszín még a barna, ennél a színhatást kialakító vas-oxidhoz alumíniumtartalmú szilikátos agyagásványok is kapcsolódnak.
Ha jól emlékszem, ezek a három királyok. :)
A barlang cseppkövekben gazdag szakasza zsákutca, így a legmélyéről ugyanazon az útvonalon kell visszamenni, amelyiken bementünk. Tehát visszafelé is lehet gyakorolni a törpejárást. Aztán a nagy fémlépcsős előcsarnokba visszaérve egy másik útvonalon még teszünk egy kitérőt.
A barlang legmélyebb pontján található a több mint 100 négyzetméteres Nagy-tó.
A tó mellett-fölött pedig egy sziklahasadékban a Mariazell-i Madonna.
Ezek után már nincs más hátra, mint ismét visszafordulni, visszamenni a nagy előcsarnokba, és felmászni a sok acél-lépcsőn.
A cseppkőbarlang nyitva tartása: minden évben május 1-től október 26-ig szombaton, vasárnap és ünnepnapokon 9 és 16 óra között, nyári szünet idején júliusban és augusztusban szerdánként is. A vezetés kb. 45 percig tart.
A belépő ára felnőtteknek 6 Euro, gyerekeknek 4,50 Euro. Niederösterreich Card és WildeWunderCard felmutatásával egy belépés ingyenes.
A barlangban nem tiltják a fényképezést, ezért lehet próbálkozni vakuval és anélkül is. (Vakuzásnál egymás szemére azért vigyázzatok.)
Kalandra fel hát, keressétek meg ezt a barlangot, ha az Ötscher hegy vagy Mariazell környékén, vagy Alsó-Ausztria nyugati részén jártok. Persze még egyszer hozzátenném, hogy súlyosabb tériszonnyal és/vagy klausztrofóbiával meggondolandó a belépés (mert nyilván nem hiányzik senkinek egy pánikroham). De ha szeretnétek vele szembenézni és leküzdeni a félelmeket, akkor ideális helyszín.
(A fotó a wikipedia-ról származik.)
Legközelebb pedig megmutatom, hogy milyen klassz erdei ösvényen, szurdokokon, szerpentineken és lépcsőkön, hidakon keresztül lehet megközelíteni az Ötscher Tropfsteinhöhle-t. :)
És ha nem szeretnétek lemaradni róla, valamint szeretnétek értesülni az új bejegyzésekről, kövessétek a Kiránduló facebook oldalát is.
(A fotó a barlang hivatalos oldaláról, a www.naturpark-oetscher.at-ról származik.)
Az információk egy része a wikipedia és a www.naturpark-oetscher.at oldalakról származik.
És ha kedvelitek még az ilyen kisebb, de érdekes cseppkőbarlangokat, látogassatok el Alsó-Ausztria legnagyobb cseppkőbarlangjába, a Hermannshöhle-be is. Az Ötscher közelében pedig egy másik különleges barlang található, a Hochkarhöhle, amiben kevés a cseppkő, viszont sok a hegyomlás.
Továbbá pár kilométerre Lackenhof-nál található az Ötscher libegő, amivel a hegy legmagasabb pontja, az 1893 méter magas Grosser Ötscher közelébe utazhatunk fel kényelmesen, hogy ott aztán megnézzük mi van a hegy tetején. És nincs messze a Hochkar hegy sem, ahol szintén lehet libegőzni, valamint nagyon sok túraútvonal is várja a hegymászást kedvelőket. De ott még egy kilátó és a félelem hídja is van. Onnan meg már csak a szomszéd faluig Lassing-ig kell elmenni a faúsztatók útjához, ami egy izgalmas és hosszú szurdokvölgy, illetve a következő faluig, Palfau-ig egy hatalmas vízesés sorozatért. Az Ötscher hegy másik oldalán pedig Ausztria legnagyobb szurdokvölgye, az Ötschergraben található.
Utolsó kommentek