Akit nem rettent meg egy kis emelkedő, akinek nem gond felmenni egy dombra, annak a legszebb panoráma lesz a jutalma a Bledi-tó mellett magasodó Osojnica-hegyen! Csak szuperlatívuszokban tudok mesélni róla. Már többször jártam a Bledi-tónál, mégsem értettem, honnan készítik azokat a meseszép fotókat, melyeken a sziget mögött havas hegyek vannak. Hát most megmutatom! Bár az én fotóimon nem havasak a hegyek, hiszen nyáron készültek, de ott vannak. Szóval, jártatok már a Bledi-tónál? És voltatok az Osojnica-hegyen? Ha igen, akkor nosztalgiázzunk együtt. Ha még nem, akkor tartsatok velem, mutatom legközelebb hol keressétek!
Hol található? Szlovéniában, Felső-Krajna régióban, Ljubljanától kb. 50 km-re északnyugatra, a Ljubljana és Villach közötti autópálya mellett, a Bledi-tó nyugati csücskében. Térképen ITT.
Az Osojnica-hegy az alábbi fotón a kis sziget mögött látszik. Inkább domb. Nem kell megijedni tőle.
A hegyre vezető turistaút tehát a tó túlpartján indul. Mivel a tavat körbe lehet sétálni, így nem nehéz a megközelítése. Ha autóval próbálkozunk, az nehezebb, mert a közelben nem lehet megállni. Valamelyik nagyobb parkolótól mindenképpen gyalog kell jönni. Vagy kerékpárral, mint a fotón is látszik.
Az irányokat ilyen kis táblák mutatják. A legszebb panorámáért a Mala Osojnica hegyre kell mennünk, amit nem szabad összekeverni a Velika Osojnica és az Ojstrica hegyekkel. Bár egy kicsit hosszabb körtúra keretében mindhárom bejárható.
Tehát a tábláknál a Mala Osojnica feliratot kell követnünk. Ahol letértünk a tó körüli útról, onnan általában balra fel.
A fák gyökerei közötti buktatókat időnként fa lépcsők váltják.
Majd hamarosan megérkezünk egy kilátópontra, ahonnan már csodaszép rálátás nyílik a tóra.
Út közben rengeteg ciklámen nyílik a hegyoldalban. Természetesen itt is védett növény, tilos leszedni. De ingyen gyönyörködhetünk bennük.
A hegy azért nem adja könnyen magát, keskeny, szerpentines ösvény vezet felfelé. Időnként ilyen meredek összekötőutakon rövidíthetünk.
A sziklák peremén sodronyban kapaszkodhatunk is. Itt esős időben valószínűleg csúsznak a kövek, nem árt a kapaszkodás.
Aztán szerpentinezünk felfelé tovább.
Majd meglátunk az erdőben egy hosszú lépcsősort.
Bármennyire nem annak tűnik, ez itt nagy segítség.
A 88 acélfokból álló lépcsősoron elég rövid távon nagy szintkülönbséget tudunk leküzdeni.
És felérve újabb kilátás nyílik a fák között a tóra.
De ez még mindig nem a vége, az ösvény halad tovább a gyökerek között.
A kilátópontoknál általában van egy-egy pad, akár asztal is, hogy kifújhassuk magunkat hegynek felfelé.
Még egy-két kanyar a szerpentinen és most már hamarosan felérünk.
A Mala Osojnica kilátóterasza egy szikla tetején van. Amikor meglátjuk a sok embert a korlátnál, akkor megérkeztünk.
A panoráma terasz korláttal védett, nehogy bárki lepottyanjon a nagy szelfizés közben.
Káprázatos látvány tárul elénk a Bledi-tó felé a kis szigettel, a várral, a várossal és háttérben a hatalmas hegyekkel, a Kamniki-Alpok és a Karavankák vonulataival. Innen olyan fotókat készíthetünk, mintha légi felvételek lennének. (A vár teraszáról is készülhetnek gyönyörű fotók a tóról, de onnan nincsenek akkora hegyek a háttérben.)
A korlátra szerelt táblák segítenek a helyek és a hegyek beazonosításában.
Szemben, középen a Karavankák legmagasabb csúcsa a Stol, avagy Hochstuhl, ami a szlovén - osztrák határon van és 2236 méter magas. Az előtérben pedig a piros tetős bledi vár.
A tábláról kiderül, hogy 685 méteres magasságban vagyunk. De mivel Bled 507 méterrel a tengerszint felett fekszik, így nem is annyira nagy ez a szintemelkedés.
Bled páratlan természeti szépségét az ellentétek emelik ki: a majdnem
Lefelé vagy ugyanazon az útvonalon ereszkedhetünk vissza a tópartra amin feljöttünk, vagy tehetünk körtúrákat a Velika Osojnica vagy az Ojstrica hegyekre is.
Oké, így a végefelé már bevallom, hogy a Mala Osojnica inkább haladó túrázóknak ajánlott, jobb állóképességgel és egyensúlyérzékkel. Bár a távolság nem nagy, az út kicsit nehéz, meredek és inkább száraz időben javasolt. De mivel több helyen is van kilátópont, ezért mindenki nekivághat, legfeljebb nem megy el a tetejéig. Viszont a bledi kirándulásra a koronát ez a látványos panorámatúra teszi fel, kihagyhatatlan élmény, minden fáradságot megér a helyenként izzasztó kaptató.
A hegy oldalában itt is találkozhatunk gímpáfránnyal. Ez a páfrány az árnyas, hűvös szurdokvölgyek jellemző faja, de megtalálható sziklaerdők és bükkösök aljnövényzetében, barlangbejáratoknál is. A gímpáfrány hazánkban az egyetlen olyan páfrányfaj, amelynek levelei osztatlanok. Nevét onnan kapta, hogy levele állítólag hasonlít a gímszarvas nyelvére.
Visszaérve a tópartra pedig a kényelmes (vízszintes) sétaúton mehetünk tovább, akár körbe a tó körül. Vagy az út porát és az izzadságcseppeket a közeli kemping előtti gondozott strandon, a meglepően könnyen felmelegedő Bledi-tó vizében moshatjuk le.
De aki a könnyebbik utat választaná, az felmehet a Straža hegyre, könnyítésképpen libegővel is, ahonnan szintén szép panorámában gyönyörködhetünk, csak egy másik szögből látni rá a tóra.
Kétség nem fér hozzá, hogy a Bledi-tó minden irányból varázslatos, a környező hegyek bármelyikéről is csodálják meg a szépségre fogékony túrázók. Az alpesi masszív vonulatok, a sziklaszirtre épült Bledi-vár, a tó szigete a Szűz Mária mennybemenetelének tiszteletére épült zarándoktemplommal mind-mind mesébe illő látvány. Remélem kedvet kaptatok hozzá, sőt ahhoz is, hogy felmásszatok a Mala Osojnica tetejére. Ha arra jártok, szerintem ne hagyjátok ki!
Bled és környéke egyébként még számos látnivalót kínál. A Bledi-várhoz is érdemes felmenni, ráadásul az autóval is könnyen megközelíthető, mert nagy parkoló van mögötte.
És ha szeretnétek értesülni az új bejegyzésekről, kövessétek a Kiránduló facebook oldalát is. Ott lehet kommentelni, és a saját élményeket is szívesen olvasom!
Az információk egy része a https://kirandulastippek.hu és a https://femina.hu oldalakról származik.
Utolsó kommentek