Állítólag a világ legnagyobb virágoskertje, az viszont biztos, hogy Hollandiában található. 32 hektáron 7 millió virághagymát ültetnek ki minden évben, hogy a látogatók (szerintem) milliói gyönyörködhessenek bennük. Sok-sok évig dédelgetett álmom vált most valóra, és nagyon hálás vagyok azért, hogy eljuthattam Keukenhofba. Így most már tiszta szívemből ajánlom minden virágot szerető jó embernek (hiszen ők rossz emberek nem lehetnek!), hogy látogasson el egyszer ebbe a gyönyörűséges parkba, mutatom is, hogy miért!
Hol található? Hollandiában, Amszterdamtól dél-keletre, Lisse mellett. Térképen ITT.
De kezdjük az elején!
Már az út mellett hatalmas tulipánföldekben gyönyörködhetünk. Sőt, a repülővel érkezők még szerencsésebbek, mert csupán 22 km-re van Amszterdam repülőtere, és ha ebből az irányból szállnak le a gépek, akkor fentről, de már egészen alacsonyról lehet megcsodálni a millió színes virágot.
Ha autóval (taxival, busszal) érkezünk, abból tudjuk, hogy már nem vagyunk messze, hogy egyrészt tulipánföldek mellett haladunk, másrészt dugó van, harmadrészt pedig sárga mellényes emberek terelik az autókat a hatalmas parkolókba.
A parkolók tényleg irdatlanul nagyok! A fotó nem adja vissza. Ami látszik, azt szorozzátok meg még hárommal. És ez csak az egyik parkoló.
A sorok végén vannak számok, próbáljátok megjegyezni melyik sorban álltatok meg, különben úgy jártok mint mi. Kb. 15 percig kerestük az autót, mert csak nagyjából emlékeztünk az irányra. :)
A parknak több bejárata is van, a főbejárat a Narcis nevű parkoló felől található. A bejárat előtt nagy a nyüzsi, de nem kell megijedni tőle.
Jegyet venni lehet előre a neten (1 Euro kedvezménnyel), vagy a helyszínen, ahol nagyon sok pénztár van, így pillanatok alatt bejuthatunk. (A jegyekről részletesen majd a végén.)
A főbejárat túloldalán egy hatalmas, vegyes színekben pompázó tulipánnal beültetett domb fogadja a látogatókat, ahol nagyon sokaknál rögtön be is indul a szelfigyártás. :)
Az épület park felőli részének egyik oldalán virágbolt van, rengeteg tulipánhagymával (csillagászati áron).
A másik oldalon kiülős teraszos kávézó, étterem, tele vendéggel.
De jöjjön most már a lényeg, a 7 millió virág!
Keukenhof neve szó szerinti fordításban konyhakertet jelent. Eredetileg egy, a 15. században épült kastély vadászterülete, és valódi konyhakertje volt itt, hiszen ezen a részen termesztették a kastély lakói számára a zöldségeket és a fűszernövényeket.
A park központi témája 2018-ban a romantika. A romantika és a virágok elég szorosan kapcsolódnak egymáshoz, és most egy ilyen romantikus, tavaszi hangulatot élhetünk át a világ legszebb tavaszi parkjában.
Bár még nem nyíltak ki teljesen, de azért látszik, hogy tulipánokból egy nagy szív, azon belül pedig két egymáshoz közeledő arc lett ültetve. A mozaik 50 ezer tulipánhagymát tartalmaz.
A kastély többszöri tulajdonosváltása után a 19. században Van Palland báró és felesége kérte fel Jan David Zocher kertépítészt a kastélyt körülvevő kertek rendezésére. A történelmi parkot tehát a romantika közepén, 1857-ben alakították át díszkertté.
A hatalmas parknak különböző részei vannak. Egyik kisebb területen sziklákból egy kis domb lett építve, a szintek pedig teleültetve különböző fajtájú tulipánnal.
A Keukenhof az élvezetek kertje is. Arra is jó, hogy az "inspirációs kert" részben megnézzük az aktuális trendeket, és ötleteket csenjünk a saját kertünk berendezéséhez.
A víz szinte mindenhol jelen van, a sziklák között is patak csordogál.
De van szélesebb folyó, és több tó is.
Ha összeporzom a piros és a sárga tulipánjaimat, akkor ez lesz belőle?
A park egyik sarkában kis téren kávézó, mellette hangos zene, gyerekprogramok és hatalmas tömeg. Meg persze sok tulipán.
Az ágyásokban nemcsak tulipánok nyílnak, hanem nárciszból is van nagyon sokféle.
Ritka virág a kockás liliom, ami például a Plitvicei tavaknál vadon is virágzik, és kockás szirmai miatt akár a horvátok nemzeti virága is lehetne. Kicsit el van bújva, de érdemes Keukenhof-ban is megkeresni. (Én két helyen láttam egy pár szálat.)
Császárkorona erdő. :) Több színben, több szinten és több helyen, elég sok van ebből a mutatós virágból is.
A tulipán mellett a másik virágfaj, amiből nagyon-nagyon sok van, az a jácint. És milyen jó, hogy rengeteg virágzik, mert ezek az ágyások isteni illatot is árasztanak. Ráadásul ennek a jácintnak a színe is elég különleges.
De van belőle hagyományosabb és ritkábban előforduló színű is. Hosszú ágyások mellett sétálhatunk élvezve a jácintok illatát. (Kár, hogy a kép mellé illatot nem tudok beszúrni... :) )
A jácint is hagymás, lágyszárú növény, a spárgavirágúak rendjébe, a spárgafélék családjába tartozik, neve görög eredetű. A monda szerint az Apolló isten által legyőzött Hüakinthosz spártai király földre hullott véréből nőttek ki az első virágok.
Én már a képeket nézve is érzem az illatukat. :)
Az egyik ágyásban egészen mély lila, szinte fekete jácintok is nyíltak.
A dísznövényként ismerté vált jácint változatos alakjai egyetlen fajtából, a kerti jácintból származnak. Ez a 18. században annyira népszerű volt, hogy Hollandiában több mint 2000 fajtáját termesztették.
A park legnagyobb taván hattyúk, vadkacsák és fehér ludak is úszkálnak.
A nárcisz is általában hagymás, lágyszárú növény, a spárgavirágúak rendjébe, az amarilliszfélék családjába tartozik. Nevét Narcisszosz görög mitológiai alakról kapta.
A tó partján is sok nárciszt csodálhatunk császárkoronákkal összeültetve.
A tavon próbálkozhatunk a vízen járással is, látjátok sokaknak sikerült, igaz volt hozzá egy kis segítség is. :)
A nagy tó körüli szépséges parkban 1950 óta nyílnak virágok milliói. Azóta már több generáció élte át itt a boldogság pillanatát.
És a sok kacskaringó után akkor most már vizsgáljuk meg közelebbről is a tulipánokat.
A parkban több épület is található. A tulipánok történetével a Juliana királynő pavilonjában ismerkedhetünk meg.
Ebben az épületben kifejezetten a tulipánok történetének szentelt kiállítás van berendezve nagy táblákkal és sok információval.
A tulipánok eredetileg a Törökország és Kína közötti hegyekből származnak, ahol hideg, havas a tél, és forró, száraz a nyár. De a tulipán hagymája a föld alatt védve van, így a téli hideg és a nyári forróság nem nagyon van rá hatással. Ráadásul elegendő tápanyag van a hagymákban, hogy a kedvezőtlen időszakokat átvészeljék.
Az első tulipánhagymák 1593-ban kerültek Hollandiába Carolus Clusius, korabeli botanikus segítségével. 1637-ben már annyit ért egyetlen különleges tulipánhagyma, mint ma egy menő sportkocsi. Kb. 67 ezer Euro vagy 90 ezer dollár.
A pavilon ajándékboltjában minden tulipános. Amit csak el tudunk képzelni, minden kapható tulipános mintával.
Vigyázat, a hűtőmágnest is 10 Euroért árulják! (Amszterdamban a virág piacnál 5 Euroért hármat is adnak.)
Táskamániások pedig nagyon egyedi, különleges tulipán táskát is vehetnek.
Itt szembe találkozunk a fekete tulipánok legendájával is, hiszen a tulipánok termesztői évszázadok óta próbálkoznak a fekete tulipán előállításával. Ám a természetben a fekete szín nem fordul elő. Amit fekete tulipánnak ismerünk, az egészen mély lila vagy bordó.
A park legnagyobb épülete a Willem-Alexander - azaz Vilmos Sándor holland király nevét viseli, és ebben van a legtöbb, legkülönlegesebb tulipán.
Az épület üvegházszerű belsejében hosszú ágyásokban különböző tulipánok vannak egymás mellé ültetve.
Az ágyásokban így nemcsak a különböző színvilágú tulipánokat figyelhetjük meg, hanem azt is (így egymáshoz viszonyítva), hogy mennyi féle magasságú és sziromformájú tulipán létezik már.
A tulipán a liliomvirágúak rendjébe, a liliomfélék családjába tartozó hagymás, lágyszárú növény. Mintegy 100 faj, és több ezer nemesített fajta tartozik a tulipánok nemzetségébe.
A tulipán fajok nagy része Közép-Ázsiában található meg vadon, mintegy 125 vad faját ismerjük. A Kárpát-medencében négy faj él vadon, közülük a legismertebb a sárga virágú Tulipa hungarica.
Amikor a törökök a 16. század elején meghódították Európa egy részét, akkor ismerték meg az európaiak a tulipánt is. A bécsi udvar isztambuli nagykövete Ogier Ghiselin de Busbecq hozta az első tulipánokat az Oszmán Birodalomból Nyugat-Európába.
III. Ahmed oszmán szultán szokása volt, hogy a fontos és előkelő vendégeinek tulipánhagymát ajándékozott. Charles de L’Écluse, azaz Carolus Clusius flamand botanikus is kapott a tulipánhagymákból, majd amikor 1593-ban a leideni egyetem professzora lett, tulipánokat ültetett a kertjében.
És akkor nézzünk egy pár gyönyörűséges és különleges tulipánt közelről is.
Az első a gyerekkori rajzainkat idéző legtulipánabb. :)
A tulipántermesztés nemsokára hatalmas üzletággá nőtt a Németalföldön, ezt később „tulpomániának” nevezték el. 1629-ben az európai botanikusok már körülbelül 1000 fajtát jegyeztek fel.
Öööö, ez milyen virág is? Természetesen tulipán! :)
Az értékesebb tulipánhagymák valóságos vagyonokat értek. Egyetlen ritka alakú és különleges színű tulipán hagymájáért - mai pénzben számítva - akár hatszázezer forintot is megadtak.
Mondjuk egy ilyenért?
A „tulipánőrület” időszaka 1633–tól 1637-ig tartott, ekkor a spekulációs piac összeomlott. A hagymák ára hirtelen a korábbi érték töredékére csökkent, és nagyon sok család elveszítette erre alapozott vagyonát.
Szúrós tulipán? Olyan mintha ..., de ezek a tüskék puhák és selymesek, mint a tulipán szirma.
Mára mintegy 3–4000 különböző termetű és virágú tulipánfaját nemesítettek ki.
Ez valami liliom? Áááá, "csak" tulipán. :)
Első ránézésre? Pünkösdi rózsa? Pedig ez is mind tulipán! :)
A tulipán már minden elképzelhető színben létezik (ugye majdnem feketében is), kivéve a kéket. Bár az amszterdami virágpiacon árultak határozottan kék tulipánhagymát, a parkban én nem láttam kéket.
A tulipánnak minden fajtája tavasszal virágzik. Virága a délelőtti, dél közeli órákban nyílik.
A tulipán tobozszerű hagymájának oldalán húzódik meg a jövő évi kisebb tartalék- vagy fiókhagyma, és pikkelyei alatt további apró rügyhagymák rejtőznek. Egy helyben legfeljebb két évig hagyhatók, utána besűrűsödnek, hagymájuk elaprózódik, és virágzásuk egyre gyérebbé válik.
A közel-keleti növénytermesztő kultúrákban már az i. e. 3. századtól rendszeresen megtalálhatjuk a tulipán ábrázolásait. Általában a nőiséget, a szerelmet jelképezte, illetve erotikus szimbólum volt, így a piros tulipán kifejezetten az érzéki örömöket fejezte ki.
És ez a lilás mire hasonlít?
Az Oszmán Birodalomban a tulipán volt az uralkodóház emblémája. A keresztény szimbolikában a fehér tulipán a (testi-lelki) tisztaság jele. A 17. századi holland csendéleteken szirmait hullató virágként rendszerint a dolgok mulandóságát, a halált fejezi ki. A magyar népművészetben főleg a szerelmi ajándékokon, hímzéseken gyakori motívum.
Persze nem pont ez a tüskés rózsaszín. Erről sem lehet első ránézésre megmondani, hogy bizony ez is egy tulipán. :)
A hatalmas üvegházban a tulipánokon kívül vannak más virágok is, mint például színes tűzliliomok.
Meg rózsák, hortenziák, orchideák, gyöngyikék, és számos más hagymás és évelő virág.
Mint pl. a sokféle egyszerű és különlegesebb begónia.
Vagy ezek a csodálatos amarilliszek.
Ez a tulipánok kiállításának épülete hátulról. Három nagy csarnok van egymás mellett. És ez csak az egyik fele. A másik oldalon is ugyanennyi van + a középső, ahol álltam. Hatalmas! Rengeteg tulipán elfér benne.
Több bejárata is van, így ha nagyon elnézelődünk, lehet, hogy a park egészen más pontjára érünk ki, mint ahol bementünk.
A tulipán-túltengés után kalandozzunk tovább a parkban, ahol fürtös gyöngyikéből egész folyókat ültettek.
Természetesen Hollandia egyik szimbóluma (a tulipán, a fapapucs, a sajt, a kerékpár és miegymás mellett) a szélmalom. Ebből van a parkban egy kisebb változat is.
A park következő épülete Beatrix királynőről lett elnevezve és rengeteg orchideát rejt.
A szlovéniai Dobronak melletti orchidea farmmal ellentétben itt nem csak Phalaenopsis fajtájú orchideákat csodálhatunk meg, bár abból van a legtöbb, de vannak más típusúak is.
Az orchideafélék is a spárgavirágúak rendjébe tartozó család.
Az orchideák több szempontból is a növényvilág egyik legfigyelemreméltóbb családja. Megkapó szépségű virágaik, formai változatosságuk, speciális szaporodás-biológiájuk, életmódjuk miatt a botanikusok és a laikus érdeklődők közül is sokan szentelnek megkülönböztetett figyelmet ezeknek a növényeknek. Az orchideafélék a növényvilág legnagyobb fajszámú családja közel 22 000-30 000 természetes módon kialakult fajjal, melyek között gyakran nehezen állapítható meg éles határvonal. Ezek mellett 150 000 hibridfajta is létezik.
Mivel a legutóbbi időkig az orchideák szaporítása és mesterséges körülmények közötti tartása megoldhatatlannak tűnő nehézségekbe ütközött, a növények eredeti élőhelyükön való begyűjtése, az „orchideavadászat” komoly üzletággá fejlődött, hatalmas károkat okozva ezzel a vadon élő állományokban. Az orchideák különleges életmódjuk miatt, melynek során általában egy társ gombafaj közreműködését igénylik életben maradásukhoz, mesterséges körülmények között nehezen voltak tarthatók. Az utóbbi időben, különösen az egyre kifinomultabb szaporító technológiáknak köszönhetően jelentősen fellendült az új hibridek és változatok nemesítése, és az új módszerekkel nagy tömegben előállított növények dísznövényként, illetve vágott virágként történő értékesítése.
A park másik hatalmas épülete a rózsáknak ad otthont. Idén a romantika jegyében még több, még változatosabb és még szebb rózsák vannak tematikusan berendezve.
Az Oranje Nassau nevű épületben vágott rózsák vannak hatalmas tartókban, színek szerint csoportosítva. Rengeteg féle, különböző virágú, gyönyörű rózsa.
A rózsa a rózsafélék családjába tartozó egyik növénynemzetség, illetve az ide tartozó cserjék virága. Kb. 200 rózsafajt tart számon a tudomány, ezeknek a többsége a Föld északi félgömbjén honos.
A rózsákat évezredek óta ültetetik díszítő értékük miatt. Nemesítésük is több ezer éve tart, újabb és újabb, egyre szebb és ellenállóbb, különböző felhasználási célokra alkalmas virágokat termesztenek.
A rózsák többsége lombhullató, a legtöbb rózsafaj virága öt sziromlevéllel rendelkezik. A rózsafajok termése aszmagcsoport, amelyet a rózsáknál csipkebogyónak neveznek. Bár nehezen elképzelhető, hogy ezeknek a rózsáknak az elvirágzása után csipkebogyó maradjon a bokrokon.
A romantika jegyében a fehér rózsák mellett egy megterített esküvői asztalt is kiállítottak rózsadíszítésekkel.
Képzeljétek: a rózsaillat javítja a memóriát. Az eredményesebb tanulást segíti, ha az ember rózsát szagolgat, de nemcsak ébren, hanem álmában is. Német kutatók mutatták ki, hogy bizonyos illatok képesek reaktiválni az újonnan tanultakat, miközben a kísérleti alanyok alszanak. Kimutatták, hogy a memorizált információk alvás közben rögzülnek, a rózsaillat pedig tovább erősíti a tanulási képességet.
Sajnos azonban ezek a túl-nemesített rózsák már nem illatoznak úgy, mint a sima kerti vagy a vad változatai. Ebben az épületben ennyi rózsa mellett csodálatos rózsa illatnak kellett volna lennie ... de sajnos nem volt. Vagy legalábbis én egyáltalán nem éreztem.
Már ez a piros is egy elég különleges rózsa, hiszen a szirmainak csak a belső fele piros, a külső oldala fehér, azonban a legkülönlegesebb a "Rosa Tacazzi+ Ethiopian Rainbow" nevet viselő, valóban szivárvány színű egyed.
Az ember azt gondolná, hogy na ne, ilyen nincs, ez nem lehet igazi, pedig az. Ez egy igazi rózsa virága. :) (Azért kíváncsi lennék, hogy ezt hogyan rakták össze...)
A parkban a nyitva tartás ideje alatt sem áll meg a munka. Kertészek sokasága gondoskodik arról, hogy a fű pontosan pár cm magas legyen, a virágok folyamatosan nyíljanak és az elnyílott virágokat kicseréljék.
A Keukenhof történelmi részén maguk a tulipánok mesélik el a hollandiai tulipántermesztés 400 éves történelmét. A Clusius kertben láthatjuk a tulipán eredetét és a park rekonstrukcióját, ahol már 400 éve ültetnek tulipánokat.
Érdemes megfigyelni a fák ágainak kialakítását is, ilyet máshol, a városokban is láttam. Ez talán valami holland divat?
Itt található Carolus Clusius szobra is, aki 1526 és 1609 között élt. Eredetileg jogot és orvostudományokat tanult, majd beutazta Európát, hogy olyan gyógynövényeket gyűjtsön és tanuljon róluk, amik fontosak az orvostudományban. Így vált tulajdonképpen az első botanikussá a világon. Bécsben élt sokáig, ahol létrehozta az első botanikus kertet, ahova hagymás növényeket is ültetett, többek között tulipánt is. 1593 őszén mutatta be a tulipánokat a hollandoknak, így indítva el a tulipán holland karrierjét.
A parkban egy igazi szélmalom is van, ami további látványosság.
Fent kilátóterasz van, ahova pár lépcső megmászásával juthatunk fel. A panoráma persze nem 360 fokos, hiszen a forgó lapátok alá nem lehet bemenni, de azért érdemes felmenni.
A szélmalom teraszáról a környező tulipánföldekre lehet rálátni.
A szélmalom mögötti kikötőből pedig hajókirándulásra is mehetünk a csatornákon. Az elektromos hajók hangtalanul suhannak a vízen, ahonnan megcsodálhatjuk a tulipánföldeket. Az utazás kb. 45 percig tart, csodás fotókat garantál és 8 Euroba kerül.
Keukenhof parkjában több játszóteret is találhatnak a kisgyerekkel érkezők, sőt állatsimogató is van nyuszikkal, kecskékkel, pulykákkal.
És van egy labirintus is, ami még a felnőtteket is próbára teszi. Mivel elég magas, nem lehet átlátni, és átbújni sem a bokrok között. A közepén kilátóterasz van, ahonnan ráláthatunk az egészre, majd egy rövid, egyenes úton lehet kimenni. Vagy ismét eltévedve. :)
De vannak a kertnek még különböző részei, mint pl. a Cupido kert, a "nyaralás romantikája" sarok, kék-fehér rész, hipster kert, tea kert, egészség kert. Estig is sorolhatnám még mennyi minden látnivaló van a virágokon kívül is. De azért a fő attrakció mégis a csodás virágok tengere.
A pavilonokban az állandó virágok kiállításán kívül még változó bemutatókat is tartanak. Például a nyitva tartás utolsó hetében hatalmas liliom-show lesz.
A park minden évben március közepétől május közepéig tart nyitva. 2018-ban március 22-től május 13-ig. Így még aki szeretné, idén is meg tudja nézni.
Ezen a két hónapos nyitva tartási időn kívül a park nem látogatható. De az élet természetesen nem áll meg benne, hiszen a dolgozók egész évben azon fáradoznak, hogy amikor megnyílnak a park kapui, a kert a leggyönyörűbb arcát mutassa a látogatóknak.
Belépő jegy árak (2019):
- felnőtt online vásárlással 17 Euro
- felnőtt a helyszínen 18 Euro
- gyerek és diák 4 - 17 év között 8 Euro
- az autó parkolása 1 napra 6 Euro
- információs könyvecske a parkhoz 5 Euro (kis füzetet téképpel minden jegy mellé ingyen adnak)
Buszjeggyel kombinált belépő is vásárolható online a parkba felnőtteknek (buszjegy oda-vissza)
- Haarlem-ből, Leiden-ből és a Schiphol repülőtérről: 24,50 Euro
- Amszterdamból 29,50 Euro.
Ugyanez gyerekeknek (4-17 éves kor között) bármelyik városból 12,50 Euro.
A közvetlen Keukenhof Express (858-as) buszjáratok a Schiphol repülőtérről indulnak, így pl. Amsterdam központjából előbb a 397-es (vagy a 300-as, vagy a 347-es) busszal ki kell menni a repülőtérig, majd átszállni a Keukenhof-i buszra. (A kombinált jegyárak a teljes út árát tartalmazzák oda-vissza.)
Az interneten, a park honlapján (keukenhof.nl) megvásárolt jegyek az egész szezonban, nyitvatartási időben, bármely nap felhasználhatóak, egyszeri belépésre jogosítanak, és nem személyhez kötöttek, tehát bárki bemehet velük. (De sajnos nem olyan nagy az árkülönbség, így nem biztos, hogy érdemes előre megvenni.)
Ha tehetitek, látogassatok el Hollandia lenyűgöző konyhakertjébe, vagy ha tavasszal Hollandiában jártok, ne hagyjátok ki Keukenhof-ot. Bár nagyon-nagyon-nagyon sokan vannak benne, tényleg egyes helyeken iszonyatos a tömeg, mégis megéri, mégis vannak eldugottabb részek, ahol szinte egyedül lehetünk, és csodálhatjuk a természet (és a botanika) ámulatba ejtő sokszínűségét. Ki a virágot szereti, rossz ember nem lehet ... de ez a pompázatos kert még a rossz emberekre is jó hatással lehet, a fák, a víz és a színes, tarka virágok látványa, a jácintok illata megnyugtat és feltölt mindenkit.
És ha szeretnétek értesülni az új bejegyzésekről, kövessétek a Kiránduló facebook oldalát is.
Az információk egy része a wikipedia oldalairól és Keukenhof saját honlapjáról származik.
Utolsó kommentek