Egy lenyűgöző völgyet hoztam mára, ami kész akadálypálya. A Síngödör-völgyben jelzett turistaút vezet, de ez nemcsak egy kellemes erdei séta a patakparton. Sokkal több annál! Megszámlálhatatlan patakátkelés, keskeny, csúszós ösvények, haladás a patakban, a köveken lépkedve, kidőlt fákon átmászva. Kihívás. De mi szeretjük a kihívásokat! :-)
Az Alpok völgyeihez képest nem annyira nehéz, de azért van benne pár élményelem. És egyszerűen lenyűgöző a mély völgy, a benne csobogó patak, a kőlépcsőkön csilingelő vízesések, a mohás sziklák, a susogó erdő. A fotók nem adják vissza sem a látványt, sem a feeling-et, ahhoz ott kell lenni és érezni az energiát. Aki még nem ismeri, annak ötlet, aki már járt benne, annak nosztalgia - tartsatok velem a Síngödör-völgybe. Mutatom milyen gyönyörű!
Hol található? Magyarországon, Baranya megyében, a Kelet-Mecsekben, Komló (Zobákpuszta) és Magyaregregy között. Térképen ITT.
Ha a pontos útvonalra vagytok kíváncsiak, vagy letöltenétek telefonra, akkor azt ITT lehet.
A főút mellett egy kis tábla jelzi a völgyet, a piros pötty jelzés vezet át a Síngödör-völgyön, és a zöld sáv jelzésen tudunk visszajönni. Itt a zöld jelzésre a Máré-vár van kiírva, oda is el lehet menni erre, de nem a zöld vezet oda, hanem át kell térni a sárga keresztre. Majd mutatom hol.
Mondjuk a piros pötty sem pont Kisújbányára vezet, arra is jelet kell váltani egy párszor. A piros pötty a hasonlóan gyönyörűséges Hidasi-völgyben ér véget, Kisújbányára pedig a kék kereszt, kék sáv jelzéseket követve juthatunk el.
Az úton ha jöttök, nagyon kell figyelni, mert semmi más nem jelzi a völgy bejáratát, csak a fenti kis tábla, és azt is inkább Zobákpuszta felől lehet észre venni. Ha Magyaregregy felől jöttök, akkor nehezebb megtalálni.
A völgy bejáratánál pár autónak van hely, mint az alábbi fotón is látszik, de lehet parkolni a Máré-várhoz bevezető Várvölgyi út mellett is, vagy a sarki büfénél, és onnan visszasétálni. Ott buszmegálló is van, Magyaregregy-Várvölgy a neve. Ha a Várvölgyi úttól gyalog jönnétek a Síngödörhöz, akkor van jelzett turista út, nem kell a forgalmas autóút mellett sétálni, csak pár száz métert. Az út mellől a piros jelzésen fel kell menni az erdőbe, tovább az országúttal párhuzamosan a piros kereszten, majd a zöld jelzésen le, és az pont a völgy bejáratával szemben ér le az úthoz. (Az ösvény vége a zöld jelzésen irtó meredek, eső után nagyon csúszik!) Ez a kerülőút kb. 3 km hosszú, és 50-60 perc alatt tehető meg - van közben egy jó kis szintemelkedés is.
Tehát itt kell elindulni befelé, a patak mellett, a piros pötty jelzést követve.
Készüljetek vízálló bakanccsal, nagyjából zárt ruházattal (szúnyogok, kullancsok ellen). A túrabot sok helyen segíthet. Kullancs és szúnyogriasztó használata mindenképpen ajánlott. (Az autóba csere cipő, csere nadrág, póló sem árt.)
Hamarosan át is kell kelnünk a patakon, de vannak kövek, ágak, így megúszhatjuk szárazon.
Egy darabig pont ugyanolyan kis ösvény vezet befelé, mit bárhol máshol. Körülöttünk az erdő, mellettünk csobog a patak, már ez is szép.
De aztán egyszercsak összeszűkül a völgy, és nincs más út, csak a patakmeder.
Innentől rajtunk múlik, hogy hogyan sikerül tovább mennünk. A partoldalban, vagy a patak kövein, vagy mellette, esetleg a vízben.
Lehet, hogy nekem szerencsém volt, de én végig megúsztam száraz lábbal, mindenhol voltak kövek, ágak, fadarabok, amiken át lehetett kelni a patakon, és mindenhol volt egy keskeny kis ösvény, amin tovább lehetett menni. De más leírások nem pont erről szólnak.
Mert az út valóban azért kissé kalandos. Patakon át, néha meredek partoldalra fel, kidőlt fákon, sűrű cserjésen át, ismét meredek partoldalon le, megint patakon át. És így tovább...
Hozzá jön még tavasszal-ősszel a sár, nyáron a lapuerdő, csalán. És akkor számítani kell még a szúnyogokra és hasonló kis idegesítő szárnyas jószágokra is, de ellenük azért lehet védekezni. Meg a kullancsok ellen is.
Kora tavasszal megduzzadhat a patak, de nagyobb esőzések után szerintem bármikor, nyáron is. Sőt, a fotókon is látszik, van benne víz bőven, miközben más patakok szinte kiszáradtak. Például az Óbányai völgyben ugyanekkor alig csordogált valami a Ferde-vízesésnél.
Aki télen próbálkozna, annak a sárral és a csúszóssággal kell megküzdenie, de legalább túl nagy növényzet, illetve szúnyogok nincsenek. :)
Viszont bármikor is jövünk, a völgy meseszép!
Hogy a patak vize csobog, csörgedezik, csilingel lefelé a rengeteg kövön, sziklán, az valami csodálatos. Elhallgatnám egész nap.
És közben egy-egy nagyobb mohás sziklát is kerülgethetünk.
Van egy kis vízeséses rész is, ahol tényleg lezúdul a víz a köveken. Mondjuk itt, ha sok víz van, akkor nehéz lehet tovább menni, mert csak a köveken lehet lépkedni.
Bár a mederben kell menni, azért látszik, hogy nem a vízben, hiszen vannak kiálló kövek, sziklák.
Pár helyen kiszélesedik kicsit a patak, kis öblök, tavacskák is létrejöttek. A víz kristálytiszta.
Jó esetben kora tavasszal a békákat és a petecsomókat, tavasz végétől, nyár elejétől már a különféle fejlődési fázisú ebihalakat is megfigyelhetjük.
És itt a Mecsekre oly jellemző ferde sziklás, patakos, gyönyörű szakasz. Ilyet máshol is, sőt a legtöbb patak völgyében megfigyelhetünk.
Közben az út folyamatosan emelkedik, de nagyon enyhe az emelkedő, szinte észre sem vehető.
Amúgy is el vagyunk foglalva a patak, a völgy és az erdő csodálásával, nem figyelünk arra, hogy felfelé kell menni.
Ez itt olyan, mintha nagyon régi szekérnyom lenne. Talán Ausztriában, a Myrafälle vízeséseknél láttam hasonlót, de ott tényleg a lefelé útra megkötött szekér-kerekek vájtak a sziklákba ilyen nyomokat. Mondjuk lehet, hogy itt is... :)
És még mindig nincs vége a pataktúrának.
Bár itt már van egy keskeny ösvény a meder mellett, így nem kell a patakban menni.
A piros pötty jelzés egyébként nagyon sok helyre fel van festve, annak ellenére, hogy itt csak egy út van, eltévedni nem lehet. (Szerintem.)
Egyik patakátkelés a másik után.
Erre már lesznek kis ösvények, a völgy kiszélesedik, de nagyon sokat kanyarog a patak, folyton elénk kerül.
Újra és újra. :)
Közben érdemes oldalra is nézelődni, mert szépek az oldalvölgyek is, meg a mohás sziklák.
Egy helyen beindult a land-art művészet, a patak köveiből kis kőemberkék épültek. Pedig egyre inkább azt javasolják, hogy ne bolygassuk meg a természetet, ne helyezzük át a köveket, hiszen alattuk sok kis állatka élhet, amik így elveszítik a tetőt a fejük fölül.
És ha azt hittük, hogy a patakmedret elhagyva majd könnyebb lesz a séta, akkor egy picit tévedtünk. Itt kezdődnek a kidől fák...
Persze sokon átléphetünk egyszerűen, de azért lesz még meglepetés.
Például ilyen szép nagy példányok is az utunkat állják... illetve fekszik. :)
Aztán amikor a patakátkelést kell kivitelezni kidőlt fával nehezített terepen, az már kalandos.
Egyik ág fölött átmászva, a másik ág alatt átbújva lehet csak tovább menni.
Majd egy újabb átkelés következik.
Egyébként itt a Kelet-Mecsek Tájvédelmi Körzet fokozottan védett területén jártunk, az erdő kezelője a Mecsekerdő.
Kicsit elhagyjuk a patakot, de hamarosan újra közelebb kerülünk hozzá.
Már megint balról van a patak, akkor itt megint volt egy átkelés is.
Aztán egy útkereszteződéshez érünk. Ha a sárga kereszt jelzésen balra fordulunk, akkor pont a Máré-várhoz fogunk kiérni. Csak át kell mászni a hegyen hozzá. Onnan pedig tovább sétálhatunk a Várvölgyi úton kifelé a kis büféhez, ha esetleg ott álltunk meg, vagy ha a buszmegállóhoz tartunk. Illetve a sárga kereszten felmenve, majd a zöld sáv jelzésen balra fordulva vissza is tudunk menni közvetlenül a Síngödör-völgy bejáratához.
Jobbra pedig a Hidasi-völgy Csurgó vízeséséhez vezet a sárga kereszt. Az is egy gyönyörű túra, visszamenetünk arra is, viszont akkor sokat kell visszafelé menni a forgalmas autóút mellett. Vagy elkerülhetjük az autókat az út túloldalán vezető kék kereszt, sárga kereszt, piros kereszt, zöld sáv jelzéseken.
Akinek van kedve, menjen még tovább kicsit a piros pöttyön, mert még vannak szép részek a patak mellett is.
Meg van még egy pár átkelési lehetőség. :)
Erre már "normális" turista út van, mert elhagytuk a patakot. A kerítéssel védett részen új telepítésű, fiatal erdő van, a fáit védik a vadaktól.
Aztán hamarosan a következő útkereszteződéshez érünk. A piros pötty jelzés itt derékszögben elfordul jobbra, majd a patakot elhagyva, a kék kereszt jelzést érintve leereszkedik az Országos Kék Túra kék sáv jelzéséhez, a Hidasi-völgybe.
Ha innen már inkább visszamennénk, akkor itt haladjuk tovább egyenesen a zöld kereszt jelzésen felfelé. Vigyázat, a zöld kereszt (jobbra) lefelé is tovább megy, majd a kék kereszttel egyesülve a Cigány-hegyi kilátóhoz (illetve tovább Kisújbányára) vezet.
A zöld kereszttel jelzett út meredeken emelkedni kezd, a patak mélyen alattunk csordogál tovább.
A fiatal erdőben hamarosan találkozunk a zöld sáv jelzéssel, ami egészen messziről, Mecseknádasdról jön erre, és a másik irányba is nagyon messzire vezet, Kisvaszaron, Mecsekpölöskén, Orfűn, a Jakab-hegyen és Pécsen keresztül Vasasig tart. A völgy bejáratához nekünk balra kell elindulnunk rajta.
Útba esik majd egy vadetető hely, ahol rengeteg lábnyomot láthatunk, és erős vadszagot is érezhetünk.
Aztán újra fölfelé kell még másznunk a zöld sáv jelzéseket követve.
Ráadásul errefelé nem túl sűrű az erdő, sok helyen süt a nap, nyáron nem árt fényvédelemmel, sapkával is készülni.
Majd ismét találkozunk a sárga kereszt jelzéssel. Itt jobbra fordulva a Máré-várhoz sétálhatunk lefelé, illetve a Várvölgyi útra érünk ki. Ha pedig tovább megyünk egyenesen, akkor visszaérünk a Síngödör-völgy bejáratához. Csak a zöld sávot kell követnünk végig.
Remélem kedvet kaptatok egy jó kis kiránduláshoz egy ilyen akadálypályán, ahol majdnem minden méter élmény és kihívás.
Nem mondom, hogy ez a Mecsek legszebb völgye, de ott van a dobogósok között. Ha valakinek tetszik az Óbánya-Kisújbánya közötti völgy, ez is tetszeni fog. Hasonló patak melletti túraút a Nagy-Mély völgy, ami az egyik legesleg szebb. És még egy csomó látványos hely van a Mecsekben. Érdemes bejárni mindet. :)
És ha szeretnétek értesülni az új bejegyzésekről, kövessétek a Kiránduló facebook oldalát is. Ott lehet kommentelni, és a saját élményeket is szívesen olvasom!
Az információkhoz csipegettem néhány morzsát a www.geocaching.hu oldalról, mert a völgy geoládát is rejt.
Utolsó kommentek