Ezen a hegyen próbára tehetitek a tériszonyt! De a próba után tegyétek is rögtön félre, és élvezzétek inkább a csodálatos 360 fokos panorámát, amit a Hochkar 1808 méteres csúcsa kínál. Igazi túrázó paradicsom van itt, a "könnyebb" hegyi túrákat kedvelők mennyországa! Széles és keskeny túra utak, kilátópontok és csúcskeresztek, kitett acélrács és híd a semmi felett, valamint libegő, barlang, hegyi tó és egy csomó vendégfogadó várja, hogy felfedezzétek! Mutatom miért is érdemes felkeresni.
Hol található? Ausztriában, Alsó-Ausztria déli csücskében, a Stájer határon. A 25. számú főútról, Lassing település mellett indul az a 9 km hosszú hegyi út, a Hochkaralpenstraße, amelyen meg lehet közelíteni. Térképen ITT.
A Lassing mellett induló panorámaút nyáron ingyenes, de egyébként díjköteles út, a fizető kapuk rögtön az elágazó után vannak. Az út átlagosan 12 %-os emelkedésű.
Mindenképpen gyönyörű ez az út és a jobb oldalon ülők csodálatos panorámában is gyönyörködhetnek, de aki vezet, annak kihívás, ha nincs ilyenhez szokva. Komoly emelkedők, szerpentinek, sziklák, szűk részek és szembejövő forgalom (néha busz is) nehezíti a közlekedést. Hiszen a völgyben, 782 méteres magasságban fekvő Lassingból 1440 méterre kell felmennünk.
Felérve rengeteg parkolót találunk az út mindkét oldalán, mert télen a Hochkar hatalmas síparadicsom. A több mint 20 km sípályával és 8 lifttel (ebből 6 ülő- és 2 húzólift) rendelkező Hochkar Alsó-Ausztria egyik legjelentősebb síközpontja. A síterepet 2012-ben vette át Alsó-Ausztria tartomány és a Schröcksnadel-csoport, majd a következő három évben 5 millió Eurót invesztáltak a síterep kiépítésébe és üzemeltetésébe. Egy új felvonó idén nyáron is épült éppen.
De míg télen valószínűleg tömve vannak a parkolók a téli sportok szerelmeseinek autóival, nyáron a nagy részük üres, pedig nyáron rengeteg izgalmas, változatos és látványos élményben lehet részünk. Persze főleg túrázni lehet a hegyen, de azért van itt más is.
Jó, hát a harsogó zöld legelőkön legelésző, kolompoló tehenek mindenhol kötelező tartozékok, természetesen itt is több tehéncsorda járja a hegyet.
De itt ilyen kis műanyagnak látszó állatkákkal is találkozhatunk, mint az alpesi gőte. Fekete és lassú mozgású volt, nem nagyon ijedezett. Magyarországon is előfordul, nálunk fokozottan védett, a legnagyobb eszmei értékkel rendelkezik a kétéltűek közül. Tehát kétéltű, a szalamandrafélék családjába tartozik, rovarokkal és egyéb gerinctelenekkel táplálkozik.
A magyarok által is kedvelt Hochkar nem csupán Alsó-Ausztria legmagasabban fekvő síparadicsoma, ahol biztosra vehető, hogy egész télen lesz hó, hanem nyáron is nagyon vonzó uticél, hiszen a Mostviertel-i Alpok legjobban kiépített kirándulóhelyei közé tartozik.
Nagy térképeken áttekinthetjük a túraútvonalakat és a főbb látnivalókat. Röviden: 1700 méter fölötti csúcsok, a legmagasabb Hochkargipfel pedig 1808 méter magas, nyáron is üzemelő libegő, mészkőbarlang, hegyi tó, skytour, kilátó, függőhíd és kiváló vendéglők.
A Hochkar egy kelet-nyugat irányú, kb. 15 km hosszú hegyvonulat, mely az Ybbstaler Alpok része. Délen a Salza, északon az Ybbs folyó völgye határolja.
Az 1440 méter fölött található kis "település" pár házból, főként fogadókból és szállodákból áll. Innen indulnak a felvonók és a túra utak felfelé.
Az igazán "kemény" túrázók már reggel 8 körül szálltak ki az autóikból és indultak felfelé gyalog, a kicsit "puhányabbak" megvárták, míg 9 órakor elindul a libegő, a Hochkarbahn, és azzal mentek fel a csúcs közelébe, amivel sok idő és egy kis fáradtság is spórolható.
A Hochkarbahn egy kétsebességes ülőlift (Sesselbahn), melynek az időjárás viszontagságaitól védő, lecsukható teteje is van. A völgy- és a hegyállomáson az ülőkék a gyorsabb szállítókötélről leakadnak, és egy lassabb drótkötél segítségével fordulnak vissza, mely közben ki- és beszállni is lehet. Az üres ülőkék lábtartóját és tetejét az állomásokon érkezés után az automatika felnyitja, majd indulás előtt visszacsukja, de ha beül valaki, akkor nem csukódik rá semmi, a lábtartót nekünk kell lecsukni, a tetőt meg nem muszáj, hogy tudjunk nézelődni, élvezhessük a csodálatos panorámát (főleg lefelé).
Ráadásul éjszakára az ülőkéket eltüntetik (ami libegőknél kevésbé, inkább kis-kabinos felvonóknál jellemző), így üzemidőn kívül csak az üres drótköteleket láthatjuk. Az alsó állomáson egy föld alatti hangárban alszanak az ülőkék, hogy aztán reggelenként ismét előbújjanak, és utazzanak körbe-körbe.
Jegyárak (2017):
Hegy VAGY völgymenet:
- felnőtt: 13,50 Euro
- gyerek: 9 Euro
Hegy ÉS völgymenet:
- felnőtt: 19 Euro
- gyerek: 12,50 Euro
Gyerek jegy 7-16 éves kor között váltható. 6 év alatt ingyenes. A libegő Wilde Wunder Card-dal ingyenes.
A libegőről jól látszik egy kis "mellékcsúcson" elhelyezett csúcskereszt, ahova klettersteig (vasalt út) vezet fel a völgyből. Az út nehézségi foka "C".
Aztán fent, a libegő mellett már fantasztikus panorámában gyönyörködhetünk.
A felső állomás 1773 méteres magasságban található, és innen még van feljebb. Több túraút közül választhatunk, de van két attrakció, amit mindenképpen érdemes felkeresni.
Az egyik természetesen a Hochkargipfel, a csúcs 1808 méteres magassággal.
A libegő felső állomásától mindössze 15 perc az út a csúcsig, és mindössze kb. 35 méter a szintkülönbség. :)
Ezért ezen az úton sokan elindulnak, hiszen nem nehéz.
Az út mindössze kb. 700 méter hosszú, és van benne pár kanyar, szerpentin.
Út közben van egy elágazás, itt az Ausztriában megszokottakkal ellentétben különböző színekkel jelölik az utakat. A kék út a völgyből jön fel a csúcshoz.
A csúcshoz a piros úton kell tovább menni, amit elég rendesen feljelöltek a sziklákra.
És hamarosan oda is érhetünk a csúcskereszthez, ahonnan fantasztikus, 360 fokos panorámában gyönyörködhetünk.
De vajon mit rejt ez a kis bőrödnek látszó fémdoboz itt fent a csúcson?
Természetesen emlékkönyvet (vagy vendégkönyvet?), amibe mindenki beleírhatja a csúcson eszébe jutó gondolatokat, vagy egyszerűen csak annyit, hogy itt jártam.
És akkor most a szép képek mellé jöjjön egy kis illúzió rombolás, mert a csúcs egy kellemes, kirándulóidős nyári napon a valóságban valahogy így néz ki:
Mivel a csúcs közel van és nem nehéz feljönni idáig, szinte mindenki fel is megy. Aztán fent egy kis piknik, uzsonna vagy tízórai, nézelődés, és indulhatunk is vissza, hiszen van itt a közelben valami más is még.
Irány vissza a libegő felső végállomásához, mert a másik látványosság pont a túloldalon van.
Az adótorony persze nem túl szép, de mellette indul az a gyalogút, ami a másik csúcsra, a kis házhoz vezet. A csúcs neve Noten és 1740 méter magas.
Ami a különlegessége az a Hochkar 360 Skytour, kiépített körút a sziklán. 2015-ben készült el, és minden évben június 1. és október 31. között 7-től 17 óráig látogatható. A belépés ingyenes.
A Skytour csúcspontja természetesen az új kilátóplatform és a 62 méter hosszú függőhíd. Nos, itt igazán próbára tehetjük a bátorságunkat és a tériszonyunkat. A híd nagyon hosszú és mivel az alja vasrács, teljesen át lehet látni rajta.
A függőhíd 1 méter széles, 62 méter hosszú. A tartó-drótkötél vastagsága 52 mm, a teherbírása 205 tonna. A hidat 2014-ben építette a Falkener Maschinenbau GmbH.
A kilátóterasz masszív acélszerkezete a híd fölött 8,5 méterre áll ki a sziklából.
Ezt sem tériszonyosoknak tervezték, mert a lépcsők között és az acélrácson is keresztüllátni. A híd alatt 120 méteres mélység tátong.
De mindenképpen megéri felmenni, mert aki összeszedi a bátorságát és kiáll a kilátóterasz végébe, annak lélegzetelállító panorámában lesz része. Tiszta időben északnyugati irányba egészen csodálatos kilátás nyílik egészen a Duna völgyéig, sőt még annál is tovább, Alsó-Ausztria Waldviertel és Weinviertel régiójáig.
Beláthatjuk innen az egész Hochkart, a fenyőerdők között zöldellő sípályákat, a völgyben csoportosuló fogadókat és a hegyi tavat is. A kép közepén, ott szemben pont építkezés folyik, talán egy újabb felvonót építenek.
A híd hosszú. Nagyon hosszú. De bármilyen félelmetes is, nagy élmény átmenni rajta, vagy legalább egy kicsit kiállni rá. :)
A hídtól pedig ismét felfelé vezet az út, kicsit mászni kell a házat megkerülő út mentén.
A kis házat megkerülve a másik oldalon folytatódik az acélrácsos, kitett út.
És a másik oldalon teljesen más látkép fogad bennünket. Míg észak felé zöldellő hegyek magasodnak, a Hochkar és az Ötscher, addig dél felé kopár sziklák meredeznek. Erre ellátni egészen a Grossglocknerig, Ausztria legmagasabb hegyéig. Innen szinte az egész Keleti-Alpok térsége áttekinthető.
A felvonó állomásán pedig beszerezhető olyan prospektus, aminek segítségével beazonosíthatjuk a körpanoráma hegycsúcsait.
Azért a tériszonyosoknak ez az oldal is szolgál kihívásokkal, mert az acélrácsos út a sziklához van építve, és ez alatt is van egy kis mélység. De az elképesztően, káprázatosan, lélegzetelállítóan lenyűgöző panoráma minden nehézségért kárpótol mindenkit.
A libegő felső állomása mellett található a siklóernyősök indulópontja. A sok hegy közötti felszálló áramlatoknak köszönhetően egészen magasra és egészen sokáig tudnak siklani az ezt szeretők.
A csúcs egyébként autóval is megközelíthető, mert a hegyen mindenfelé vannak járművekkel is járható utak a hütték között. Elvileg hegyi-kerépározni is lehet, de van olyan rész, ahova bicajjal behajtani tilos.
Ezeken a széles utakon a túrázás is kényelmesebb, hiszen nincs közben erősebb kaptató, vagy sziklás terep. Persze a kényelemmel elvész az izgalom, de van ösvény az izgalmakra vágyóknak is.
A völgybe visszatérve pedig más irányba is indulhatunk egy kellemes túrára. Például a tó felé.
A tóhoz a "völgy"-ből széles, kényelmes, szerpentines autóút vezet fel.
Természetesen ez is ki van táblázva, eltévedni elvileg nem lehet.
Az egyre feljebb haladó útról a magas fenyők között is szép kilátás nyílik elénk a völgyre, illetve a szemben lévő csúcsokra, ahol a 360 fokos panorámaút és az adótorony, valamint a libegő felső végállomása és a Hochkar csúcs van.
A tavacska "Speichersee", azaz egész nyáron gyűjti az esővizet és a kis patakok vizét, amiből aztán télen a hóágyúkat látják el vízzel. Bár ezek a sípályák nagyon hóbiztosak, decembertől egészen április végéig síelhetőek, azért biztos van, amikor rá kell kicsit segíteni. A pályák mellett végig ott vannak a hóágyúk is.
A tóban nyáron is ment a levegőztető és/vagy vízforgató berendezés is, ami gondolom télen a tó befagyását akadályozza meg.
Lehet innen is még tovább túrázni, vagy vissza a völgybe, és választani egy másik csúcsot.
Választhatunk a széles utak közül, vagy mehetünk egyenesen a sípályán felfelé. Mivel a hegyoldalban tehenek is legelnek, ezért mindenhol ajánlott a lábunk elé nézni...
Ami télen sípálya, az nyáron pompás tarka virágokkal borított legelő.
Bármelyik csúcshoz mászunk is fel, mindenhonnan rendkívüli panorámában lesz részünk. Ez a libegő sajnos nyáron nem jár, de igazából nem is szükséges, mert ide feljönni egyáltalán nem megterhelő.
A völgyben, szemben lévő nagy hotelt pedig mindenkinek ajánlom. A minőség és a tisztaság simán négy csillagos, a konyhán dolgozó magyar srácok rendkívül jól főznek, az árak viszont nem csillagászatiak. Teljesen véletlenül kerültünk ide, de szuper jó volt, és a környéken annyi látnivaló van még, hogy érdemes lenne visszamenni.
A nyáron is üzemelő libegő alsó állomásától indul a vezetett túra egy mészkőbarlangba, ami egészen más, mint a megszokott cseppkőbarlangok. A Hochkarhöhle óriási terekkel, hatalmas kőomlásokkal és föld alatti sziklamászással csalogatja a látogatókat.
Jelentkezni és jegyet venni a libegő alsó állomásánál kell, ahol fejlámpával ellátott védősisakokat osztanak és együtt indul a vezetett túra a hegyen felfelé.
A barlang jelenlegi, mesterséges bejárata a libegő harmadik oszlopa körül van, tengerszint felett 1250 méteres magasságban, ahova kb. 10 perc alatt lehet felérni.
A Hochkarhöhle egésze magas alpesi barlang, ami Alsó-Ausztriában elég ritka. Tágas csarnokok és hatalmas termek jellemzik. A termek karakterét a mennyezetről leszakadt kőtömbök, sziklák határozzák meg. Mivel ezek a sziklaomlások kiszélesítették, megnövelték a termeket, sok esetben a barlang mennyezete csak néhány méterrel van a talajszint alatt.
Mint mindehol a világon, ez a barlang is a mészkőben a víz romboló-építő tevékenységének köszönhető. A beszivárgó olvadék- és csapadékvíz kimosta a mészkövet, majd a már létrejött barlangokba bejutó víz cseppköveket alkotott. Ámde az utolsó jégkorszak végén, kb. 15 ezer évvel ezelőtt a hegyben fellépő nyomásváltozások és feszültségek következtében hatalmas sziklatömbök szakadtak le a plafonról, amik az egykori cseppkőbarlangot betemették. Ezek a leszakadt tömbök képezik ma a barlang padlóját.
Bár maradt a barlangnak egy kisebb cseppköves része is, annak megközelítése nehéz és balesetveszélyes, így nem látogatható. Mindössze egy kb. 1 méter magas cseppkőorgona figyelhető meg a barlang mélyén.
Ezért hát ennek a barlangnak a benne található hatalmas sziklaomlás adja az érdekességét. Sok lépcső is van benne, de a sziklákon is áthalad a vezetett túra.
A Hochkarhöhle csak nyáron, és csak az előre megadott időpontokban, vezetéssel látogatható. A barlangban állandó 8 fok van.
Általánosságban vezetés indul: július elejétől szeptember elejéig minden szerdán 14 órakor. Június közepétől október végéig minden második vasárnap 11 órakor.
A belépő ára (2017):
- felnőtt 10,50 Euro
- gyerek 5,50 Euro
A Wilde Wunder Card ide nem érvényes, viszont az Ybbstaler Alpen Sommercard igen. Szálláskeresésnél a kedvezménykártya adása legyen fontos szempont!
És ha netán eső jön a hegyen, attól sem kell megijedni, mert ha a nap is süt hozzá, akár át is lehet sétálni a szivárvány alatt. :)
Remélem kedvet kaptatok ehhez a hegyhez is, és ha valamilyen szállás ajánlatok között meglátjátok a Hochkar nevét, bátran válasszátok ezt, mert minden szempontból ideális. Pihenni tökéletes. Itt biztosan nem fogtok japán turistacsoportokkal találkozni. Az aktív pihenés kedvelőinek még jobb, mert a kiránduláson kívül rengeteg sportolási lehetőség is van a Jufa Hotel -ben/-mellett. Éshát látnivaló is van bőven. Meg kihívás. Meg jó levegő! :)
És ha szeretnétek értesülni az új bejegyzésekről, kövessétek a Kiránduló facebook oldalát is.
Utolsó kommentek