Itt a december, itt az adventi vásárok ideje. Nyakunkon a karácsony, de most még az advent időszakában várakozással és tervekkel vagyunk teli, ajándékötleteket keresünk, adventi vásárokat látogatunk. Például Pozsonyban! Pozsony is nagyon divatos lett advent idején, hiszen közel van és hangulatos utcái, terei vannak gyönyörű templomokkal és várral. Több helyszínen vannak Pozsonyban is adventi vásárok, amik bár nem olyan fényűzőek, mint a bécsiek, de azért itt is találhatunk varázslatos részleteket. Pozsony óvárosa is megtelik finom illatokkal és karácsonyi énekekkel. Egyszer érdemes megnézni! Mutatom milyen (volt, amikor én ott jártam). :-)
Hol található? Szlovákiában, Pozsonyban, az óváros több terén. Térképen ITT.
Mi pedig kezdjünk a várral, mert oda mindenképpen érdemes felmenni.
A vár melletti étterem előtt is van egy kis adventi vásár.
A pozsonyi vár rengeteg történelmi eseménynek volt szemtanúja. A várban szívesen tartózkodott Salamon király, és Rőtszakállú (Barbarossa) Frigyes a vár alatt gyűjtötte össze keresztes hadát 1189-ben. A tatárok nem tudták elfoglalni a várat 1241-ben, ezért felégették a környező településeket. 1265. október 25-én Přemysl Ottokár cseh király a várban jegyezte el IV. Béla magyar király unokáját, Kingát (Kunigundát). Az első pozsonyi országgyűlést 1402-ben Zsigmond király tartotta a várban. 1429-ben Luxemburgi Zsigmond, magyar és cseh király Pozsonyba hívta össze a birodalmi országgyűlést. Pozsony nemcsak Magyarország, de a német-római császárság egyik központja lett. 1430 körül Zsigmond Pozsonyt országainak legfőbb székhelyévé kívánta tenni. Mátyás király is gyakran tartózkodott a várban; 1491-ben itt állapodott meg II. Ulászló és I. Miksa, hogy a Jagelló-ház kihalása esetén a magyar trónt a Habsburgok öröklik. A mohácsi csata után, még abban az évben itt ülésezett az országgyűlés. Az 1536. évi országgyűlés kimondta, hogy a magyar kormány székhelye, az ország fővárosa Pozsony legyen. 1526 után a vár délnyugati tornyában őrizték a magyar koronát. Itt ismertetett el a Habsburg-ház örökösödési joga 1687-ben és itt köttetett a III. Károly-féle pragmatica sanctio. 1741. június 25-én, a pozsonyi vár alatti Szent Márton-dómban Esterházy Imre prímás és Pálffy János nádor Mária Teréziát királynővé koronázta. Mária Terézia királynő szívesen tartózkodott a várban, és az ő idejében épült a kút melletti nagy víztározó. Mária Terézia leánya, Mária Krisztina 1766-ban költözött férjével, Albert herceggel a várba. A vár vízvezeték rendszerét Kempelen Farkas tervezte; a vizet lovak által hajtott szivattyúk nyomták fel a Duna szintjéről vezetékeken keresztül a várudvar alatti alagsorban létesített tartályokba. II. József idejében a várban börtönt, és papnevelő intézetet létesítettek.
A csodás panorámáért is érdemes felmenni a várhoz. A teraszról kinézve előttünk terül el az egész város és a Duna. A képen a "Szlovák nemzeti felkelés hídja" látható. A főváros két városrészét köti össze: az Óvárost Pozsonyligetfaluval. Jelképe volt a szocialista városépítészet diadalának, amelynek ára a történelmi zsidó negyed és Váralja lebontása, valamint a Szent Márton-dóm mellőzött szerepe lett. Ez a világ kilencedik legnagyobb egyben hegesztett hídja, s a harmadik legnagyobb ferde pilonos híd.
A híd különleges attrakciója a 80 m magasan lévő Ufo étterem, amelynek kilátópontja 84,6 m magasan áll a pilonon. A vendéglátóhelyet 1974-ben nyitották meg. Az étterem felső részén már 95 méter magasból lehet körültekinteni.
Szemben a Duna túlpartján Pozsonyligetfalu, mely ma már Pozsony része. A végeláthatatlan lakótelepeken több mint százezer ember él.
Pozsonynál 5 híd ível át a Duna felett. Ezek az Apolló híd, a Kikötői híd, a Lanfranconi híd, az Öreg híd és a Szlovák Nemzeti Felkelés hídja.
A pozsonyi várban a Szlovák Nemzeti Múzeum egyik fő része, a Történeti Múzeum, és a Szlovák Nemzeti Tanács reprezentációs termei működtek. A Luginsland-bástyában hangszerkiállítás volt. A várban 2009 óta rekonstrukciós munkálatok folynak, melyek végeztével várhatóan új kiállítások nyílnak majd. 2010-ben a bejárat előtt politikai indíttatásból átadták I. Szvatopluk morva fejedelem lovas szobrát, melynek talapzatán kezdetben az "ószlovákok királya" felirat volt olvasható.
A vár belső udvarában állatsimogató várja a látogatókat.
És szép, fából faragott betlehem.
Az első világháború után a pozsonyi vár a Jozef Tiso vezette első Szlovák Köztársaság része lett, ahol felvetődött a magyar uralomra emlékeztető várrom teljes eltüntetése, hogy helyére az állami hivataloknak vagy a Comenius Egyetemnek új épületet emeljenek. Ennek érdekében nemzetközi pályázatot is hirdettek. A második világháború után aztán mégis sor került a vár újjáépítésére, de a vár alatti zsidónegyedet az épülő új Duna-híd miatt csaknem teljes egészében lebontották. 1953-ban a kommunista csehszlovák hatóságok döntöttek a rekonstrukciójáról. A palotának kész kellett lennie 1968. október 28-ára, hogy ott írhassák alá a cseh–szlovák föderációról szóló törvényt. Ennek az eseménynek az emlékére ültették a külső várfalakon belül lévő nagymorva bazilika mellett álló három hársfát.
Pozsony utcáiról sok helyről szépen rálátni a várra, amit mégiscsak jó, hogy nem bontottak el, hanem inkább felújítottak.
Térjünk vissza a városba, ott is a Fő térre, ahol a legnagyobb adventi vásárt rendezik minden évben.
A rengeteg piros-fehér csíkos tetős bódéban mindent megtalálhatunk, ami az adventi vásárokban elképzelhető. Sőt!
A francia zászló pedig ne tévesszen meg senkit, azért lobog a Fő téren, mert itt található a Francia Intézet.
A standok között a legtöbb valamilyen enni vagy innivalót kínál.
A Fő téren körben gyönyörű, szecessziós paloták láthatóak, amik elegáns díszletet biztosítanak az adventi vásárhoz.
A 14. századi Óvárosháza épületegyüttesét szépen felújították. Ez az ország legrégebbi városházája. Ma helytörténeti múzeumnak ad otthon.
Az oldalsó épület zászlóiból pedig kiderül, hogy itt található a görög és a japán nagykövetség is.
Az ajándéktárgyakat áruló bódék kicsit eklektikusak, minden (is) kapható egy-egy helyen.
Ami viszont szép is és finom is, az a szlovák ostya. Gondolom olyan, mint a cseh, csak ez szlovák. :-) A lényeg, hogy az ostyalapok között van valamilyen töltelék (gesztenyés, mandulás, fahéjas, stb.) és az egész össze van sütve. Nagyon finom, ezt érdemes megkóstolni és ha díszdobozban van, akkor szuvenírnek is jó. (Az árak régiek, már biztosan nem ennyibe kerül.)
Hát nem tudom, biztosan van, aki az ilyesmiket szeretni...
Vegyes kínálat az ajándékos bódéban.
Ez legalább egységes, keramikus bódé szép bögrékkel.
Szomjan nem maradunk, mert sokféle forralt bor, puncs és más forró ital kínálatból választhatunk. Van turbó puncs és biturbó puncs is... Mézbor vagy mézsör, rumos tea, Tátratea különböző fokokkal, cseresznyés puncs és gyermek puncs is kapható. Az árak változóak, 3 - 4 Euro körül van az innivalók két decije.
Éhen sem maradunk, erről hagyományos lacipecsenyés is gondoskodik.
Pozsonyban sokféle palacsintának látszó Loksa kapható, rengeteg helyen árulják számunkra kissé meglepő töltelékekkel is. Persze elég drágán: bryndizás, mákos-lekváros, nutellás-diós, káposztás, marhahúsos minimum három euróért ehető, vihető.
Mint ahogy máshol is megszoktuk, Pozsonyban is egyedi bögrékben mérik a puncsot.
Vannak direkt az adventi vásárra tervezett bögrék, ezen pl. óváros felirattal.
Szép pozsonyos, váras, karácsonyos. Lehet válogatni.
Pozsonyban a tisztaságra is odafigyelnek. Van a téren egy úgynevezett újrahasznosító állomás, ahol szelektíven gyűjtve, külön kukákba dobhatjuk a hulladékot. Közben piros mellényes emberek, seprűvel és hosszú nyelű lapáttal folyamatosan járják a vásár területét, így eldobott szeméttel remélhetőleg nem találkozunk.
Teljesen szubjektív vélemény következik: engem nem igazán fogott meg a pozsonyi adventi vásár. Sem hangulatban, sem látványban, sem kínálatban. Leginkább eszem-iszom az egész, kevés az ajándékos bódé, ami van, ott meg a kínálat ... hát... De lehet, hogy ott ez a megszokott és biztosan sokan vannak, akik ezt szeretik. (Én meg megyek inkább Ausztriába.) Ettől függetlenül tudok pozitív bejegyzést írni róla! Egyszer mindenképpen érdemes megnézni! :-)
Mézeskalácsot sok helyen árulnak és vannak nagyon szépen díszítettek is.
A téren minden évben egy-egy hatalmas fenyőt állítanak és díszítenek fel, amit az ország különböző pontjairól ajánlanak fel. A fenyő mellett színpad is található, ahol kulturális műsorokkal szórakoztatják az érdeklődőket.
A torony és a mellette lévő templom között egy keskeny sikátor vezet át a szomszédos térre, ami szintén fel van díszítve adventkor.
Pozsony egyik legszebb épülete a Prímási-palota, melynek tükörtermében ülésezett valamikor a magyar országgyűlés. A palota tetején ma is ott található a bíborosi kalap a címerdísz fölött. A palota legfontosabb látnivalója a 17. századi angol gobelinek gyűjteménye, amely Leanderosz és Hero szerelmi történetét ábrázolja. Ezért érdemes be is menni a palotába.
Ezen a téren egy nagyobb jégpályát találhatunk, ahol kicsit sportolhatunk is, lemozoghatjuk a vásárban bevitt kalóriákat.
Egy másik adventi vásár helyszíne a Hviezdoslav tér, ahol elég hosszan elnyúlik a karácsonyi vásáros bódék sora.
Itt is van szép "bratislavás" bögre és hűtőmágnesek. A legtöbb ezekből fogy a turisták körében.
Hatalmas szalmabálákat állítottak be asztalnak, amik mellett elfogyaszthatjuk a forró puncsot vagy a kolbászt kenyérrel.
Az egyik bódéban különböző fűszerek kaphatóak, melyeket nagy csuprokból magunk szedhetünk zacskókba a kívánt mennyiségben.
Amikor ott jártam, itt is volt még jégpálya, de lehet, hogy ezt az élményelemet azóta már nem állítják fel.
A pozsonyi adventi vásárban is főleg hétvégén vannak nagyon sokan, hétközben inkább a helyiekkel találkozhatunk csak.
A bódék között adventi koszorút is találunk.
Van, ahol mindenféle "malacságot" kóstolhatunk.
A hosszú tér a Nemzeti Színház gyönyörű épületénél végződik, ott van felállítva egy hatalmas karácsonyfa is.
Itt is van pár karácsonyi díszes pavilon is, de ezen a téren is az "etető" és "itató" bódéból van több.
Adventi időszakban Pozsonyban is jár szépen feldíszített fény-villamos, amivel többfelé találkozhatunk az utcákon.
Más típusú, de egységes bódék vannak a színház előtti téren is, a hatalmas karácsonyfa körül.
Itt is kaphatunk mindenféle díszt, karácsonyi kiegészítőt és hűtőmágneseket is.
Az ilyen illatos díszek pedig szinte minden adventi vásárban megtalálhatóak. A Schlosshof-i vásárban is láttam és szagoltam ilyeneket. Kár, hogy nem tudom csatolni az illatukat, mert az isteni!
Remélem azért kedvet kaptatok egy kis adventi vásározáshoz. Akár Pozsonyban, akár máshol. Ma már szinte mindenhol találhatunk kisebb-nagyobb vásárokat és csodásan feldíszített tereket, bármerre is indulunk itthon és külföldön is. Tehát nem kell messze menni hozzá, de Pozsony különben sincs messze. (Illetve erről a szegedieknek és a békéscsabaiaknak valószínűleg más a véleményük.) :-) Szóval, adventi vásárokra fel! Nekem is van a tarsolyomban még egypár.
Ha nem akartok lemaradni az új bejegyzésekről, kövessétek a Kiránduló facebook oldalát is. Ott lehet kommentelni, és a saját élményeket is szívesen olvasom!
És ha Pozsonyban jártok, ne felejtsétek el megsimogatni a csatornából kikönyöklő munkás ember fejét sem. A térképen "čumil" néven találjátok.
Az információk egy része a wikipedia oldalairól és a https://slovakia.travel oldalról származik.
Utolsó kommentek