Tudtátok, hogy a gránát - ami nem robban - egy gyönyörű, vörös féldrágakő? Vagy esetleg zöld. A középkorban gyógyhatást is tulajdonítottak neki. Sőt a Szent Korona 9 függőláncán is megtalálható. E köré a gránátkő köré épült egy egész élményvilág Radentheinben, Karintiában. Van bányamúzeum rész, van ékszeres rész, van föld alatti alagútrendszer és a végén adnak egy kalapácsot, amivel magunk bányászhatunk ki a kőzetből gránátkő szemcséket. Érdekes az egész, érdemes meglátogatni! Ha még nem voltatok, olvassátok el miért olyan jó, ha meg voltatok már, akkor nosztalgiázzunk együtt! Mutatom milyen!
Hol található? Ausztriában, Karintia tartomány keleti csücskében, a Miltsätter See közelében, a 88-as számú főút mellett. Térképen ITT.
A Granatium autóval nem megközelíthető helyen van, de a főút mellett két nagy parkolót is kialakítottak. A parkolóknál nagy tábla mutatja, hogyan jutunk el a látogatóközponthoz. Talán a P2 parkolótól egyszerűbb, mert az utcán csak egyenesen fel kell menni.
De ha lennének kétségeink, az utcákon táblák is segítenek, hogy merre kell menni.
A folyónál már csak gyalogosan lehet átmenni a hídon. Ha innen nézzük, akkor a folyó bal oldalán fa-élményvilág van, a jobb oldalon pedig a Granatium.
Messziről látszanak már a sziklák oldalában a hatalmas piros "kövek", de a Granatium rózsaszínű épülete is elég feltűnő.
Az épületbe lépve csodás ajándékboltban találjuk magunkat. Itt van a pénztár is. Ha összejön pár vendég, a látogatóközpont egy munkatársa kíséri őket a múzeum kezdőpontjára és elmondja a látogatás legfontosabb tudnivalóit, majd a kiállítás önállóan nézhető végig. De vannak vezetett túrák is, illetve audioguide is rendelkezésre áll (német, angol, olasz és holland nyelven).
Nagy térképen is átnézhetjük a kiállító tereket. A földszinten van az ajándékbolt, az elsőn a gránátkővel kapcsolatos kiállítás és az alagútrendszer, a második emeleten pedig a magnezitbányászatot bemutató kiállítás van. Az épület akadálymentes.
A látogatóközpont munkatársa a második emeletre küldött bennünket, így innen kezdtük meg az épület végigjárását.
2022. óta látható a radentheini magnezitbányászatról szóló „A munka – akkor és most” különleges kiállítás. A kiállítás bemutatja a gyár és bánya történetét – a lelőhely felfedezésétől egészen napjainkig, ahol ma már robotokat és mesterséges intelligenciát használnak.
A termeket végigjárva megismerhetjük, hogyan, milyen életkörülmények között dolgoztak régen az emberek, s hogyan lett a regionális tűzálló-anyag gyártóból globális nagyvállalat.
Magnezit nélkül ma nem lennének felhőkarcolók és acélhidak. Fontos a tűzállóanyag ipari felhasználásban, kohó bélelő téglák és idomok gyártására. Ilyen téglák vannak a kiállításon is.
A fotókon láthatjuk, hogy régen itt is "libegőzött" a kitermelt érc, mint Oroszlány mellett a szén.
A magnezit tégla kiváló tulajdonságai révén új lehetőségeket kínál az építészet és az építőipar területén.
Kiváló hőszigetelő: A magnezit tégla rendkívül hatékony hőszigetelést biztosít, ami energiatakarékosságot eredményez az épületek fenntartásában és üzemeltetésében.
Magas tűzállóság: Az épületek tűz elleni védelme kritikus fontosságú. A magnezit téglák kiváló tűzállósági tulajdonságokkal rendelkeznek, így hozzájárulnak az épületek biztonságához és a tűzveszély csökkentéséhez.
Környezetbarát anyag: A magnezit tégla gyártása során kevésbé terhelik a környezetet, mint más építőanyagok. A magas magnézium-tartalomnak köszönhetően hozzájárulhat a környezetszennyezés csökkentéséhez.
Tartósság és alacsony karbantartási igény: A magnezit tégla hosszú élettartammal rendelkezik, és minimális karbantartást igényel. Ezáltal hozzájárul az épületek fenntarthatóságához és hosszú távú gazdaságosságához.
A kiállításon nem csak fotókat, hanem eredeti szerszámokat, sőt egy nagyon szuper audiovizuális bemutatót is láthatunk.
Az audiovizuális bemutató egy domborzati térképre vetített képekből áll, amit nehéz fotózni, sőt, hozzáférni sem volt könnyű, mert a gyerekek folyamatosan körbeállták. A magyarázó szöveg sajnos csak német nyelven szól.
Aztán a bányamúzeum után jöhet az első emelet, ahol a gránátot járhatjuk körbe. Olvashatunk a történetéről, hogy milyen régóta használják ékszerekben, hogy hogyan folyt a kitermelése és hogy hol található Európa legjobb gránátlelőhelye.
A gránátcsoport szilikáttartalmú, szabályos kristályrendszerű ásványcsoport, a szilikátok ásványosztály nezoszilikátok alosztályának önálló tagja. Szép, kifejlődött, egyedi vagy nagyobb számban fenn-nőtt kristályokban, rombdodekaéder és deltoid-24-es kristályalakban előforduló féldrágakőnek minősülő ásvány. A gránát elnevezés az ófrancia grenate (gránátalma), közvetve a latin granum (mag), ill. a középkori latin granatus (szemcsés kő, mag alakú drágakő) szóból származik.
A gránát szemcsék gyakran metamorf kőzetekben találhatók. Csillámpalák és kontakt metaszomatikus szkarnosodott kőzetek gyakori és jellemzően előforduló ásványa. Szép példája az előfordulásának ez az asztal-lappá csiszolt kőlap.
A gránátkő drágakőnek számos, egymással szorosan kapcsolódó típusa van, amelyek különböző színűek és más drágakövek helyettesítőjeként szolgálnak. A gránátkő gyógyhatásáról és nyugtató hatásáról ismert, és már bronzkor óta használják.
A gránátkő a vízöntő napjegy születési köve.
A gránátkövet gyógyító terápiában is alkalmazzák. Erről a drágakőről ismert, hogy pozitivitást, stabilitást, jó egészséget és lelkesedést hoz az életben. A gránátkő egyik előnye, hogy gyógyító hatása van a személyes érzelmekre. Ismeretes gyógyír a rémálmok elzavarására, a mentális depresszió enyhítésére és az alvászavarok gyógyítására.
Az üzleti életben a gránátkő kedvező hatással bír a szerencse és a gazdagság vonzása érdekében. Ezért a gránátkő kristályait a kasszában vagy pénztárgépben is tartják.
Azok az emberek, akik az idegenforgalommal és az utazással kapcsolatos területeken dolgoznak, vagy akiknek munkája sok utazást igényel, a gránátkő sok előnyét élvezhetik. A gránátkő biztonságos utazással és erővel áldja meg viselőjét.
A gránátszoba egy olyan helyiség, amelynek falait vékonyra vágott gránátkőlapok borítják, és - háttérvilágítással - ennek a nemes kőnek a lenyűgöző színjátékát mutatják be.
Ausztria legnagyobb gránáttömbje 148 kg súlyú. Stájerországban találták a Wölzer Tauern területén.
Egy kis gránátkő csiszoló műhely is a kiállítás része.
A kiállítás után pedig egyenesen a bánya járataiba mehetünk tovább. Előtte munkavédelmi sisakot választhatunk magunknak, majd irány a hegy gyomra.
Az alagútrendszerben állantó 8 fok van, egy pulcsi, kardigán nyáron is szükséges lehet a látogatásához.
A misztikusan megvilágított alagút számos kincset rejt és mutat meg.
1909-ig bányásztak itt gránátot „Laufenberger Granat“ néven, majd híres cseh feldolgozó üzemekbe szállították, ahonnan aztán „Böhmische Granate“ néven kerül a kereskedőkhöz. (Ezt mondjuk nem gondoltam volna...) :-)
Az ezen a ponton egy kőzetkibúvást figyelhetünk meg, a gránátpala közé (ami porózus, törékeny, palás) amfibolit került (ami vulkáni kőzet: tömbös, szögletes, szilárd).
Akár szakértő által vezetett túra részeként, akár önálló felfedezőút során, a gránátbánya számos titkát felfedi. Kis táblákon geológiai érdekességekről olvashatunk, szobrok, installációk mellett haladhatunk el és különböző, hangot adó valami mellett is elhaladhatunk. Így nem kell meglepődni, ha az alagútrendszerben folyamatosan hangokat hallunk. :-D
Itt is eltérő kőzetrétegeket figyelhetünk meg, a vas-oxidtól narancsos pala közé itt is világos színű amfibolit réteg került.
Az egyik folyosó végén kis tavacskát is megfigyelhetünk.
Mint minden barlangban, bányában, itt is találkozhatunk Szent Barbara szobrával. Szent Borbála a bányászok, kohászok, tüzérek, építészek, tűzszerészek, ágyú- és harangöntők védőszentje, keresztény vértanú, a tizennégy segítőszent egyike. Nemzetközileg a Szent Barbara névalak ismert (Magyarországon a Szent Borbála használatos).
A következő tábla mellett cseppkőbekérgeződést figyelhetünk meg. A cseppkövek nemcsak függő- vagy álló-cseppkövek lehetnek, hanem ilyen - tulajdonképpen - lerakódás is más kőzeteken.
Ezt a nagy gongot mindenki megszólaltatta, ezért szinte folyamatosan visszhangzott a föld alatti folyosókon egy mély gong-hang.
Ezt az alagutat hangulatos rendezvényteremként is használják. Különböző kulturális eseményeket rendeznek itt, a páratlan kulisszák között.
Az alagútrendszer végén pedig kijutunk az udvarra. Előtte még védőszemüveget és kalapácsot is adnak.
A bányászati terület kétségtelenül a Granatium fénypontja, hiszen itt minden, amit korábban hallottunk és láttunk, valósággá válik. Itt saját kezűleg távolíthatjuk el, bányászhatjuk ki a drágaköveket a sziklákból a megfelelő eszközök segítségével.
Ezután a Kaningbach kristálytiszta vizében eredeti replika berendezéseken moshatjuk és válogathatjuk a „karintiai drágaköveket”.
A drágakő kitermelése kemény munka, a szikla nem adja ingyen a kincseit. Ráadásul a befoglaló kőzet csillámpala, amit nem véletlenül hívnak "csillám"-nak. Minden tiszta csillámporos lesz, a cipőnk talpáról még napokig nem jött le.
Ráadásul elég apró gránátkövek vannak itt a sziklákban.
De ha véletlenül nem sikerülne túl jól a bányászat, akkor az ajándékboltban vásárolhatunk is gránátköveket, vagy akár aranyat is.
Ha viszont jól sikerül a bányászat, akkor a Granatium professzionális drágakő-csiszolói (felár ellenében) fényessé varázsolják a megszerzett köveket.
Remélem kedvet kaptatok a Granatium meglátogatásához, és ha Bad Kleinkircheim vagy a Millstätti-tó környékén jártok, betértek egy bányalátogatásra. Főleg a vége szerintem nagy buli! :-)
Ha nem szeretnétek lemaradni az új bejegyzésekről, kövessétek a Kiránduló facebook oldalát is. Ott lehet kommentelni és a saját élményeket is szívesen olvasom!
Az információk a wikipedia oldalairól és az alábbi weboldalakról származnak:
https://www.granatium.at/de/
https://belsoepites.hu/blog/magnezit-tegla-mire-jo-es-milyen-teruleteken-hasznaljak
https://www.ekszerdragako.hu/granat-amitol-nem-kell-felni/
https://elmenybeszallito.hu/2023/07/17/granatium-radenthein-ausztria/
Utolsó kommentek