A barlangok általában csodás cseppkövekkel, lenyűgöző föld alatti képződményekkel csábítják a látogatókat. Hát ez a barlang nagyon más. A Hochkarhöhle belsejében óriási terek, hatalmas sziklák, de leginkább egy nagy hegyomlás van, bent mélyen. De mindenképpen érdekes, mutatom is milyen!
Hol található? Ausztriában, Alsó-Ausztriában, Lassing település mellett indul a Hochkarra vezető út, és a barlangi vezetés a panorámaút végénél lévő libegő völgyállomásától indul. Térképen ITT.
A Hochkar hegy barlangja csak vezetéssel látogatható, a vezetés a Hochkarbahn (nyáron is üzemelő) libegő alsó állomásától indul. Egészen pontosan itt, a kasszánál lehet jegyet váltani és itt adnak mindenkinek fejlámpás védősisakot is.
És itt kell előre jelentkezni. Vagy telefonon.
Még szerencse, hogy én is rákérdeztem a pénztáros hölgytől előző nap, hogy lesz-e vezetett túra másnap (mert kiírva nem volt sehol). És bár konkrétan nem jelentkeztünk rá, ezek szerint a kérdés elég volt, ő emlékezett ránk, így mehettünk. Aki nem jelentkezett be előre, annak eléggé mondta a magáét, de végül mindenkinek adott jegyet. És a meghirdetett időpontra egész sokan összejöttünk.
Aztán együtt indult a csapat a hegyre. Mert a barlang bejárata a libegő harmadik oszlopa körül van a hegy oldalában.
A jelenlegi, mesterséges bejárat tengerszint felett 1250 méteres magasságban található, ahova kb. 10 perc alatt lehet felérni. Először széles, kényelmes kocsiúton haladhatunk, de aztán jön egy útjelző tábla.
Ez után már szerpentines gyalogösvény következik. Ha meleg időben mentek, öltözzetek rétegesen és a lehető legkevesebb cuccban másszatok, mert mire felér az ember kissé megizzad. Ekkor viszont jön a hűvös barlang, és ránk fagy az izzadt póló. :) Na jó nem, de a barlanghoz be kell öltözni, mert állandó 8 fok van bent.
A Hochkarhöhle mivel több mint 500 méter hosszú, és a bent lévő szintkülönbség meghaladja a 120 métert, Alsó-Ausztria ötödik legnagyobb barlangja, és az egyik legmélyebb barlang a tartományban.
És miután az egyik sípályán is keresztül haladt a csapat, hamarosan megérkezünk a barlang bejáratához.
A Hochkarhöhle egésze magas alpesi barlang, ami Alsó-Ausztriában elég ritka. Tágas csarnokok és hatalmas termek jellemzik. Az itt található nagy dóm terem a legnagyobb lehet az egész tartományban.
A termek karakterét a mennyezetről leszakadt kőtömbök, sziklák határozzák meg. Mivel ezek a sziklaomlások kiszélesítették, megnövelték a termeket, sok esetben a barlang mennyezete csak néhány méterrel van a talajszint alatt.
A barlang régi természetes bejárata ma már le van zárva (a síelőktől és a kíváncsiskodóktól vaskorlátok védik). A jelenlegi bejárat egy mesterséges táró, ahol az ajtón belépve rögtön rengeteg lépcsőn ereszkedhetünk le a hatalmas terembe.
A Hochkar hegy dachsteini mészkőből áll. Ez a mészkő egy magnéziumtartalmú, vízáteresztő, majdnem teljesen tiszta mészkő, amely elősegítette a barlangrendszer kialakulását. Persze ehhez sok-ezer évre volt szükség. A jégkorszak idején a Dürrenstein-t, az Ötscher-t és valószínűleg a Hochkar-t is gleccser borította. Aztán a felmelegedés megérkezésével az olvadékvíz elkezdett a sziklákba szivárogni és utat keresett magának a mélybe. A víz a porózus mészkövön keresztül beszivárog, kicsit oldja is a mészkövet, majd a már kialakult üregekbe befolyva, csepegve cseppköveket képez. Ezek a képződmények valószínűleg az utolsó jégkorszakban alakultak ki. Tehát több mint 100 ezer évvel ezelőtt.
A barlang természetes bejáratát, a Hochkar-aknát 1923-ban Michael Müllner fedezte fel. Az első világháború után nagyon intenzív volt a barlangkutatás, mert a foszfortartalmú üledéket műtrágyaként hasznosították. Hogy a Hochkar barlangot mégsem zsigerelték ki, azt annak köszönhetjük, hogy Müllner a felfedezéséről csak jegyzeteket készített, de ezeket megtartotta magának.
Később a barlang feltárása a Hochkar Alpenstraße, a hegyre vezető 9 km-es út megépítésével esett egybe, a Hochkar Idegenforgalmi Egyesületen keresztül. Elsősorban vizet kerestek a barlangban, mivel a hegyen nincs forrás.
A barlangi klíma kiválóságát mutatja, hogy a kb. 10 évvel ezelőtt betett fenyő (messziről) ma is ugyanúgy néz ki, mint amikor bevitték. A 100 %-os páratartalom és az állandó 8 fokos hőmérséklet konzerválta a fenyőfát.
A végső nagy változások az utolsó jégkorszak végén, kb. 15 ezer évvel ezelőtt következtek be a Hochkarhöhle-ben. Akkor a hegyben fellépő nyomásváltozások és feszültségek következtében hatalmas sziklatömbök szakadtak le a plafonról, amik az egykori cseppkőbarlangot betemették. Ezek a leszakadt tömbök képezik ma a barlang padlóját.
Mivel a barlang bejárata után nagyon sok lépcsőn kell lemenni, a túra elég mélyen kezdődik, ahonnan a másik irányba szintén felfelé vezet az út. A gyalogösvény szinte olyan, mint a felszínen, nagy köveken, sziklákon kell lépkedni, felmászni. De van, ahol ilyen létra is segíti a feljutást.
1963. szeptember 22-én Georg Perschl a fiával indult a barlang megkeresésére, és találtak is egy bejáratot a libegő 5. oszlopától kb. 50 méterre nyugatra. Két nappal később aztán Werner Putz, Hubert Bruckner és Helmut Fritz próbálkoztak a bejutással, a kb. 10 méter átmérőjű, dolina szerű lyukon át, azonban megfelelő felszerelés nélkül nem sikerült bejutniuk. Majd barlangászokat hívtak, akik a megfelelő felszereléssel ellátva először jutottak le a mélybe és a nagy dóm teremben értek földet.
1964-ben pünkösdkor drótkötelek és sodronyok segítségével jutottak át a második nagy barlangrészbe, mely hatalmas üreg végén egy folyosó vezetett tovább egy harmadik terembe, amit pünkösdi teremnek neveztek el a felfedezői. 1965. június 5. és 7. között a barlang újabb járatait fedezték fel a hegy gyomrában, így egyértelművé vált, hogy a Hochkarhöhle Alsó-Ausztria ötödik legnagyobb barlangrendszere.
1965. július 29-re elkészült a mesterséges táró és sikerült összekötni a barlangrendszer nagy termeit is. Ez a mesterséges bejárat lehetővé tette a könnyebb bejutást a barlangba, míg ez korábban csak egy 70 méter mély, függőleges kürtőn keresztül volt lehetséges.
Werner Putz 1965. szeptember 12-én felfedezte a barlang cseppköves részét is.
Több mint 100 ezer éve a Hochkar belsejében is cseppkőbarlang lehetett, de ma már csak egy kis cseppkőképződményt és falbekérgeződést figyelhetünk meg itt. A barlang cseppkövekben gazdagabb része csak nagyon nehezen, sziklafalakon kúszva érhető el, de ott is csak régi, romba dőlt, pusztuló cseppkőképződmények figyelhetők meg.
A látogatható részen nagyjából ennyi a cseppkő, a kb. 1 méter magas orgona.
A barlang bejárása a pünkösdi csarnokban kezdődik, melynek hatalmas méreteit a sötétben alig érzékeljük. Ez a barlang 35 méter hosszú, 15 méter széles és 20 méter magas. A csarnokot lezáró hatalmas, leszakadt sziklák fölött a plafonban felfedezhető egy szűkülő nyílás, mely a barlang cseppköves részébe vezet, azonban az a rész a nehéz és veszélyes megközelíthetősége miatt nem látogatható.
A galéria után érhetjük el a következő nagy csarnokot, mely 20-35 méter széles és kb. 10 méter magas. Mindkét csarnok olyan nagy, hogy a szomszéd falu, Göstling temploma simán beférne. A barlangrész mennyezetét képező kőréteg csupán néhány méter vastag, fölötte pedig ott a felszíni sípálya.
A vezetett túra a cseppkő-orgonánál ér véget, addig több ösvényen és sziklán kell felmászni, majd onnan ugyanazon az úton vissza is.
Bár a barlangban van villanyvilágítás, néhol nagyon jól jön a sisakokon lévő fejlámpa, amivel pont a lábunk elé tudunk világítani, hogy lássuk hova kell lépni.
Egy oszlopon és egy meredeken emelkedő falon keresztül a barlangkutatók a nagy dómterembe is eljutottak. A csarnok méretei hatalmasak: 45 méter hosszú, 25 méter széles és 70 méter magas. Ezen méreteivel ez Alsó-Ausztria legnagyobb természetes zárt tere.
A Tartományi Műemlékvédelmi Hivatal 1966. november 18-án "különleges védettség" alá helyezte a barlangot a különlegessége, a sajátos jellege és a természettudományos jelentősége miatt.
1966. május 15-én igazi zoológiai szenzációt jelentő felfedezést tett a Hartmann házaspár, akik egy véletlennek köszönhetően a nagy dóm teremben egy futóbogár félét találtak. A bogarat Bécsbe szállították, ahol megvizsgálták. Megállapították, hogy a majdnem áttetsző, vak futóbogár egy igazi barlangállat, mely a jégkorszakból származik és napfénynek kitéve elpusztul. Rokonai már kihaltak, csak néhány fejlődött tovább a hegyek mélyén. Ezek a bogarak megtalálhatóak még a Hochkar, a Dürrenstein, a Lugauer, a Gesäuse és a Dachstein hegyekben.
Eddig 8 ilyen bogárfaj vált ismertté. A Hochkar-bogár a 47 mm-es méretével a legkisebb, és külsejében is különbözik a többitől. A szakirodalomba Arctaphaenops hartmanorum néven jegyezték be, mely nevet felfedezői után kapta.
A barlangban rendkívül jó az akusztika, ezért távozás előtt a vezető még összegyűjtötte a csapatot, és arra kérte őket, hogy énekeljenek valamit. Valóban nagyon szépen szólt a dalocska a hatalmas csarnokban.
A Hochkarhöhle csak nyáron, és csak az előre megadott időpontokban, vezetéssel látogatható.
Általánosságban vezetés indul: július elejétől szeptember elejéig minden szerdán 14 órakor.
Június közepétől október végéig minden második vasárnap 11 órakor.
2017-ben még október 8-án és 22-én, vasárnap indul vezetés 11 órakor a barlangba.
Ettől eltérően, csoportoknak előzetes egyeztetés alapján más időpontban is lehetséges a látogatás, minimum 6 főtől.
A látogatás tervezésekor mindenképpen érdemes a barlang honlapján tájékozódni.
A belépő ára (2017):
- felnőtt 10,50 Euro
- gyerek 5,50 Euro
A Wilde Wunder Card sajnos ide nem érvényes, viszont az Ybbstaler Alpen Sommercard igen. Szálláskeresésnél a kedvezménykártya adása legyen fontos szempont!
A kb. egy órás barlangi vezetés után nyáron bizony jól esik ismét kimenni a napfényre, a melegre, a virágokkal teli rétre. Csak Ti ne felejtsétek el, hogy a hidegből kilépve bepárásodik a fényképezőgép lencséje. :) Bár az ilyen fotóknak is meg van a maga romantikája. :)
És a hegyről vissza is kell ereszkedni a felvonó alsó állomásához, ahol leadhatjuk a fejvédő sisakot. A szerpentin lefelé is jól néz ki.
Remélem kedvet kaptatok a barlangászáshoz, és ha a környéken jártok, benéztek ebbe a különleges mészkőbarlangba. Nézzétek meg a hegyomlást a hegy gyomrában! :)
Az információk a barlang hivatalos honlapjáról (www.hochkar.at) származnak.
És ha szeretnétek értesülni az új bejegyzésekről, kövessétek a Kiránduló facebook oldalát is.
Utolsó kommentek