Nyár, Görögország, Kréta. Mi jut eszünkbe Krétáról? Történelem, kultúra, gasztronómia, tengerpart és gyönyörű színek, finom illatok. Kréta sokkal többet tud, mint gondolnánk! Havas hegyek, szurdokok, folyók, meg persze hangulatos városok. Ha strandolni vágyunk, körben strand az egész sziget, de vannak olyan eldugottabb helyek, amiket érdemes megkeresni, mert látványban, élményben felülmúlják az átlagos strandokat. Most két lagúnás helyet mutatok, ahol rózsaszínű a homok, térdig ér a tenger és olyan vibráló színek vannak, amiket csak ott láthat az ember. És ezek a színek nagyon fognak hiányozni itthon. A következő strandok nemcsak lenyűgözően szépek, az oda vezető út is különleges. Ezért azt is megmutatom.
Ahhoz, hogy a rejtett kincseit is megismerjük, autóra van szükség, de ez ott nem probléma. Közvetlenül a repülőterek mellett lehet autót bérelni. És bár a tömegközlekedés sem rossz, megy busz mindenhova, de azért van, ami busszal nem elérhető.
Például Balos!
Hol található? Görögországban, Kréta szigetén, a sziget északnyugati csücskében, a Gramvousa-félszigeten. Térképen ITT.
Chania-tól könnyen megközelíthető, csak nyugatra kell autózni a főúton, majd Kissamos után alsóbb rendű utakon, míg megtaláljuk a Balos-beach-re vezető földutat. Az út kezdeténél belépő díjat kell fizetni, ami fejenként 1 Euro.
Innentől az út a tengerparton vezet a sziklák oldalában. Az út apró(bb-nagyobb) köves, kátyús, keskeny és szembe forgalom is van. Számítani kell rá, hogy az autót és a gumikat is nagyon igénybe veszi ez az út, aki ide készül, inkább valami terepjáró szerű autót válasszon. Továbbá érdemes átbogarászni a bérbe adó cég szabályzatát, mert állítólag több cégnél a biztosítás erre az útra nem terjed ki. Ha itt valami gond lesz az autóval, azt a bérlőnek kell fizetnie.
A kilátás viszont lenyűgöző. Mondjuk a sofőr nemnagyon ér rá nézelődni. Egyik oldalon sziklafal, a másik oldalon szakadék. Korlát viszont nincs.
Út közben rengeteg kecskével és birkával találkozhatunk. Az úton is jönnek-mennek, nem zavarja őket az autóforgalom.
Először azt hittem, azért vörös a szőre, mert belefeküdt a vörös porba, de aztán később láttam zöld és kék hátú birkákat is, ezért valószínűleg inkább valami jelölés ez rajtuk.
A bevezető út kb. 8 km hosszú. Megtehető gyalog is, de a nagy melegben ez elég embert próbáló. Az útvonal tervező szerint ez a 8 km autóval is 30 perc!
Aztán meglátjuk az út végén a hatalmas parkolót. Bármilyen nagynak tűnik, nyáron, főszezonban hamar megtelik, érdemes korán jönni.
Innen autóút nem vezet tovább, innen gyalog kell már menni.
A parkoló magasan van egy hegyen, a tenger mélyen alattunk. A kilátás pedig lélegzetelállító. Ha Chania felé nézünk vissza, a háttérben havas hegyeket láthatunk. Tenger, napfény, meleg + havas hegycsúcsok. Lenyűgöző!
A strandra vezető kis ösvényt táblák mutatják. A talaj köves, sziklás és nagyon vörös. A strand megközelítéséhez egy túracipő, vagy legalább túraszandál eléggé ajánlott. (Ide a flip-flop papucs nagyon nem való...) A túra nyáron, a nagy hőségben különösen megterhelő, megfelelő mennyiségű innivaló legyen mindenkinél.
Kis táblán a felirat, innen a strand még 2 km, ami szerintük 20 perc... Ha-ha-ha. 2 km-t sima, vízszintes terepen lehet megtenni jó tempóval kb. 20 pec alatt, de nem itt. Inkább 30 perc, kis nézelődéssel lesz az 40 is.
Egy darabig még fölfelé kell mennünk, aztán elkezd lejteni. De minden lépésnél érdemes a lábunk elé nézni.
És ha egy kis extra panorámára is vágyunk így rögtön az elején, akkor érdemes felmenni a befelé vezető út mellett, jobbra a sziklák tetejére. Nem nehéz, kb. 5 perc kitérő. (A fotót visszanézve készítettem, tehát azok a sziklák itt a bal oldalon vannak.)
A látvány nagyon megéri! A sziklák fölött átnézve fantasztikus panoráma tárul elénk. Az ott lent a Balos lagúna, szemben pedig egy szigetnek látszó félsziget.
Jobbra egy kis lakatlan sziget is van. És varázslatosak a színek.
A sziklák közül kiérve az ösvény már egy épített útban folytatódik, ami nagyon-nagyon sok lépcsőn keresztül visz le a strandra.
Innen is gyönyörű kilátás van a strand felé, csak már egy másik szögből látjuk.
De addig még hosszú út áll előttünk. És igen, visszafelé is erre kell majd jönni... :-)
Szerencsére út közben vannak pihenőhelyek, ahol kicsit liheghetünk majd fölfelé, lefelé pedig gyönyörködhetünk a ránk váró strand panorámájában.
A Balos-beach a világ legszebb strandjai között található, ezért rendkívül sokan keresik meg. Aki Krétára megy, szinte mindenki látni szeretné. Mégis elsősorban azoknak ajánlható, akik Kréta nyugati részén nyaralnak. Rethymno-tól keletre, a főváros, Heraklion környékétől már jó 3 órás autóútra van, az már meggondolandó. De a sziget nyugati feléből mindenképpen érdemes elautózni idáig.
A kövezett út után már homokos rész van, itt érdemesebb levenni a cipőt és mezítláb folytatni a sétát a forró homokban. (A hely méretét, az arányokat mutatja, hogy ott középen egy ember sétál a fotón...)
Lent nyáron napernyők erdeje és napozóágyak tömkelege fogadja a vendégeket. Én még április közepén voltam, akkor még nem voltak kitelepítve.
A benyúló földnyelv egyik oldalán sötétebb, mélyebb a víz, a másik oldalon lévő "tavacskában" bokáig ér a víz és nagyon meleg. Kicsi gyerekeknek ideális pancsoló hely ez a nagy lagúna.
A benyúló földnyelvről átsétálhatunk a félszigetre is, kb. térdig ér a víz az átjáróban.
A fentről is látott kis sziget felől jó nagy hullámok jöttek, a tenger pedig a kék és a türkiz számos árnyalatában pompázik.
A parton a homok egyes helyeken egészen rózsaszín. A homok színét a koralltörmelék adja.
A félszigetről visszanézve látszik, hogy egy nagy hegy van a szárazföldön, azon átjutva élvezhetjük a Balos lagúnát. Ahogy a képen is látszik, a tengertől szinte elzárt nagyon nagy területen kb. bokáig ér csak a víz.
A Balos strand nyáron hajóval is megközelíthető Kissamos-ból. Vannak szervezett kirándulások, de menetrend szerinti hajójárat is. A szervezett kirándulások nemcsak Balos strandjára hozzák az érdeklődőket, hanem megállnak út közben az Imeri Gramvousa szigetnél, melyen Kréta egyik velencei erődje látható. A szigeten lehetőség van felmászni az erődhöz, majd még strandolni is kicsit, utána indulnak tovább a Balos lagúnához. A hajós út hátránya, hogy a hajó kb. 2-3 órát marad, ami kicsit kevés egy ilyen csodálatos helyhez. Előnye viszont a kényelem, hajóval megúszhatjuk az autóban zötykölődést, majd a gyalogtúrát is.
A part vörös kövei tele vannak kagyló héjakkal. Ezeken nem annyira jó mezítláb sétálni.
Viszont a kövek mellett már homokos a tengerpart.
A strandon semmilyen infrastruktúra nincs, talán nyáron kis büfé üzemel, de ide tényleg mindent vinni kell (enni, innivalót).
A visszafelé út kicsit hosszabb lesz, mint idefelé, mert a lépcsőket fölfelé kell megmászni. Ugyanazon az úton tudunk visszamenni a parkolóba, ahol bejöttünk. Először a homokban kell felfelé mászni, ami szintén nem könnyű, aztán jönnek a lépcsők.
Majd a hegy tetején a vörös gyalogösvény.
És mindenhol vannak csodálatos virágok, még ezen a forró, vörös, marsi tájon is. A kövek között mini írisz nyílik, sok más szárazság tűrő virággal együtt.
Mire visszaértünk a parkoló is majdnem megtelt. Érdemes tehát nyáron korán jönni, hogy még legyen hely a parkolóban. Meg a parton. Bár a lagúna elég nagy, a napernyős részen kívül még rengeteg hely van a forró homokon.
Egy másik csodálatos strand a sziget dél-nyugati csücskében van, és több mindenben hasonlít Balosra. Pl. itt is átsétálhatunk két földnyelv között a tengeren, és itt is van rózsaszínű homok.
Ez a strand: Elafonissi.
Hol található? Kréta dél-nyugati csücskében. Térképen ITT. Ezt a strandot is elsősorban a sziget nyugati feléről érdemes felkeresni, a keleti oldalhoz túl messze van.
Ide nem annyira kalandos az út, mint Balos-ra volt, mert ide aszfaltos út vezet. A strand közelében pedig hatalmas parkoló van.
Elafonissi-nél nem kell sokat gyalogolni, a parkoló a tenger szintjén van, és már látszik a víz is.
A lagúna a nevét a part mellett fekvő kis szigetről kapta, melyhez gyalogosan át lehet sétálni. Ennek a strandnak is az a különlegessége, hogy a nyílt tengertől homokpadokkal védett partján a víz sekély és kellemesen meleg.
Mint a görög strandokon szinte mindenhol, itt is van a parton a hullámzás által kihordott tengeri fű, ami ott van hagyva. (Pedig nem lenne túl nehéz összegereblyézni...) Ez nem túl gusztusos, a vízben is sok helyen lebeg, átgyalogolni rajta nem annyira jó érzés, de nincs benne semmi káros, éshát ez a természet rendje.
Elafonissi kiépített tengerpart, itt van infrastruktúra, amire szükség is van főszezonban, a rendkívül sok turista miatt. Itt is jó nagy a parkoló, több beach-bár, napernyők és napágyak is vannak. (Áprilisban ugye még nem voltak kirakva, azért nincsenek a képen. És a beach-bár sem üzemelt még.)
A homok itt is sok helyen rózsaszínű a tenger által apróra morzsolt koralldarabkák és kagylótörmelék miatt.
Ennek a strandnak két fő része van: a lagúna előtt a szárazföldön kiépített nagy strand és a sekély víz túlpartján lévő sziget apróbb strandjai. Ha egy kis nyugalomra vágyunk, érdemes átsétálni a kiépítetlen, csendesebb részre.
A tenger állásától függően a víz érhet bokáig vagy térdig is. Ha egyenesen mentünk volna, ott még mélyebb volt, de meg lehetett találni a vízben azt az ösvényt, ahol végig csak térdig ért a víz. Én persze előre engedtem egy bátor férfit (a túravezetőnket), hogy lássam merre sekély a tenger.
A két földnyelv között max. 100 métert kell sétálni a tengerben, és már át is értünk a szigetre. Visszanézve ezen a parton is van egy kisebb hegy, de nem akkora mint Balosnál volt.
A szigeten is rózsaszín a homok, melynek színe az évszaktól és a hullámzástól akár napról-napra változhat. Van amikor erősebb a színe, jobban látható a rózsaszín árnyalat, és van amikor csalódnak a látogatók, mert nem látják. De legtöbbször látható, csak nem annyira rikító rózsaszínű, mint a gyakran utólag felhúzott színű netes fotók alapján elvárható lenne.
Az én fotóim nincsenek manipulálva, ennyire tényleg rózsaszín a homok. Viszont nem mindenhol.
Ami még meglepetés lehet ezen a strandon, hogy az Elafonissi lagúna a szélnek fokozottan kitett terület. Bár a nagyobb hullámzás ritka, a szélcsend is az. Ezt meg is erősíthetem, ugyanis áprilisban olyan komoly szél fújt (+ eső is jött), hogy a szokásos strandöltözet helyett felül pólót, pulcsit, kapucnis kabátot, sapkát is viseltünk. Csak a nadrágot dobtuk le páran, akik átsétáltunk a szigetre.
Az Elafonissi sziget homokdűnékkel és éles sziklákkal tarkított, Natura 2000 program tagjaként szigorúan védett terület, melyen főként csak szúrós növények élnek.
A sziget kb. 1,5 km hosszú, a partja tagolt, itt akár saját kis privát strandot is kereshetünk magunknak. Ha kedvünk tartja elsétálhatunk akár a sziget túlsó sarkáig is, ahol egy világítótorony és egy apró kápolna áll.
Egy magasabb pontról visszanézve ott van a két földnyelv, ami között átsétáltunk a vízen. És innen látszanak a másik irányba húzódó nagyobb hegyek is.
A sziget mellett állítólag búvárkodni is érdemes, mert kívül látványosabb az élővilág. A lagúnában viszont csak apró halakat láthatunk.
A sziget némely része el van kerítve kis kötelekkel, hogy a látogatók ne zavarják az itt élő állatokat, ne tapossák le a növényeket.
Az Elafonissi strand apró hátránya, hogy mivel ez az egzotikus tengerpart szinte egész Európában páratlan, júniustól szeptemberig rengeteg nyaraló keresi fel.
Azért kívül vannak nagy hullámok, de a lagúna védett tőlük. A színekkel pedig nem tudtam betelni.
Visszafelé megálltunk az út mellett egy kis dombnál, amit kinéztünk, hogy oda felmászva kicsit felülről is fotózhassuk ezt a gyönyörű strandot.
Remélem kedvet kaptatok egyrészt egy Krétai nyaraláshoz, másrészt ha már ott vagytok, akkor ennek a két lenyűgözően szép lagúnás strandnak a megkereséséhez. A városokból indítanak mindkét helyre szervezett túrákat is busszal, vagy dzsippekkel, így nem kell vezetnünk sem odáig, csak élvezhetjük a krétai tájat.
Folytatása következik más érdekes strandokkal, meg Kréta főbb látnivalóival.
Ha nem szeretnétek lemaradni az új bejegyzésekről, kövessétek a Kiránduló facebook oldalát is. Ott lehet kommentelni, és a saját élményeket is szívesen olvasom!
Az információk egy része a https://kretasziget.hu oldalról származik, ahol minden fontos dolgot megtaláltok Krétával kapcsolatban.
Utolsó kommentek