Egy rövid szurdokot mutatok ma, ami a Cseszneki vár alatt található. A Kőmosó-szurdok nincs egy km hosszú és nem is igazán látványos. Arról híres inkább, hogy több vasalt út (via ferrata, klettersteig) is indul benne, melyek az első ilyen utak voltak Magyarországon. De azért érdemes sétálni egyet benne, főleg ha a patakban van víz. Mert nem mindig van. Két barlang is található út közben, ami színesíti a túrát. És erdőben sétálni mindig jó! Nyáron kellemes, ősszel színben gazdag, télen meg kihívásokkal teli. A vár látogatásának érdekes kiegészítése lehet ez a szurdok. Mutatom milyen!
Hol található? Magyarországon, Veszprém megyében, Csesznek település mellett, a vár alatt. Térképen ITT.
Megterveztem a túrát térképen is, ahonnan le is tölthető és megnézhetitek ITT.
Parkolni a falu határában lévő hatalmas, ingyenes parkolóban lehet. Innen egy keveset kell sétálnunk a vár felé, hogy elérjük a szurdokba vezető túrautat.
A parkolóból a falu felé kell elindulni. Innen is látszik a vár, de vannak ennél jobb helyek is, ahonnan szépen rálátni. A várat is érdemes felkeresni, egy külön bejegyzésben írtam már róla, olvassátok el azt is. De ne most! Majd a szurdok után. Cseszneki-vár. :-)
A faluba beérve balról lesz egy mellékutca. A táblán látszik is a zöld ómega jelzés, ami barlanghoz vezet. Kicsit megtévesztő, de a Kőmosó-szurdokon a zöld barlang jelzés vezet keresztül.
A jelzést itt indul, ezt mutatja a pici zöld pötty, tehát idáig el kell találtunk. Viszont innentől már jól láthatóan fel lesz festve az útvonal mentén.
Ahogy elindulunk lefelé a Totya utcán, jelzésünk rögtön el is fordul jobbra fölfelé a zsákutca felé.
Majd a ház mellett betérünk az erdőbe.
A hely természetesen természetvédelmi terület, mely különleges természeti értékekben gazdag.
A turistaút a szurdok egyik párkányán fut, jobbra fölöttünk a cseszneki Vár-hegy magasodik.
Kellemes erdőben sétálhatunk egy darabig, ez még csak a bevezető szakasz.
A zöld barlang jelzés a fákon mindenhol jól látható, könnyen követhető, nem lehet eltévedni.
Aztán leérünk a patakhoz, amiben a nyáron alig csordogált egy kevéske víz.
Innen még tovább vezet az ösvény a buja növényzet között.
Majd az első barlanghoz át kell kelnünk a patakon. Hát ennyi víz esetében ez nem jelent nehézséget. Persze ha több víz van a patakban, akkor azért lehet ügyeskedni.
Az első barlang háromszög alakú bejárata jól látható a magas sziklák tövében. A barlang bejárata mellett indul a Tálos Zoltán "vasalt" emlékút, ami E nehézségű, extrém nehéz, csak edzetteknek, profiknak ajánlott.
Ha van nálunk zseblámpa bevilágíthatunk a szűk résen, de ne várjunk tőle hatalmas barlangot. Esetleg talán négykézláb be is nézhetünk az alacsony résen.
A barlangtól szép kilátás tárul elénk. Oda vissza, le kell mennünk, hogy folytassuk az utunkat.
A keskeny ösvény mellett pihenőhely csábít egy szusszanásra.
Majd a pihenőhely mellől indul a lépcsősor a másik barlang kerek nyílásához.
Ez a Kecske-barlang, vagy Kecske-lik, egy 30 méter hosszú barlangüreg.
A Kecske-barlang szája mellett indul egy vasalt út fölfelé a szikla oldalán. A neve "Futrinka ucca" és egy könnyű, "B" nehézségű szakasz ez, melyet kezdőknek, gyerekeknek és tériszonyosoknak is ajánlanak.
Az útvonal mentén egy drótkötél van rögzítve több ponton a sziklába, ez a biztosítás alapja. Ehhez kapcsolódik hozzá a mászó a speciális felszereléssel, mely megóvja az eséstől. Ez itt a jelenleg legkönnyebb vasalt út kezdők és gyermekek számára (120 cm felett, 6 éves kortól). Kalandos út vietnámi híddal, lankásabb részekkel, meredek felszökésekkel. A legnehezebb rész az első pár méteren, a barlang feletti részen található.
És akkor vissza a barlanghoz: a Kőmosó-szurdok talpszintje felett 15 m-rel magasabban, sziklakibúvásban, jól látható helyen nyílik a Kecske-lik bejárata. Triász időszaki mészkőben alakult ki egyetlen gömbfülkéből álló ürege.
Környéken élők szerint a barlangban kurucok bujkáltak és az üreg kapcsolatban volt a cseszneki várral.
Ha megnéztük a barlangot, akkor vissza kell ereszkednünk ismét a völgybe.
Országunk szurdokai közül vadságával és kiépítettségével emelkedik ki a szűk, mély, teljesen egyedi látványvilágú Kőmosó-szurdok.
Újra rácsodálkozhatunk a természet bujaságára, a harsogó zöld növényzetre az árnyékos, hűvös szurdokban.
Kis híd segíti a patakon átkelést, bár itt most teljesen mindegy, van-e híd, hiszen víz az nincs a patakban. De amúgy a patak útja jól eltorlaszolódott ágakkal a hídnál, ha lenne benne víz, nem tudom merre tudna tovább folyni.
Kanyarog tovább a kis ösvényünk a sziklák mellett, a fák között.
Hatalmas szikla mellett sétálunk tovább, amiben sok kicsi barlangocska szája látható.
És hamarosan odaérünk az ország első "vasalt" útjához, ez az "ostromlók útja".
Magyarország első „vasalt útja” 2013-ban épült meg a Kőmosó-szurdokban. A Via Ferrata olyan sziklamászó út, melyen a biztosítókötél az út teljes hosszában, több ponton fixen a sziklához rögzített. Vannak még lépést, fogást segítő létrafokok is. Ez a megoldás azok számára is lehetővé teszi az út használatát, akik nem képzett sziklamászók. A mászáshoz kötelező biztonsági felszerelés használata.
Az "ostromlók útjának" hossza 150 m, szintemelkedése 50 m. Az útvonal első 5 métere tartogatja a legnagyobb nehézségeket.
Kis térképen is megnézhetjük, hogy merre megy a sziklákon az útvonal. Felmegy majdnem a várig.
Hát nem egyszerű ezeken a köveken felmászni, de aki egyszer belekóstol, az folyamatosan újabb és újabb kihívásokat fog keresni magának.
Mi pedig folytassuk az utat a keskeny ösvényen a zöld ómega jelzés mentén.
Itt volt egy kis víz is a gyalogút mellett. Viszont mellettünk mindkét oldalon nagyon látványosak és szépek a mohával benőtt kövek, sziklák.
A rendkívül szűk, mészkősziklák közé ékelt szurdok alján parányi vízesések és buja növényzettel befutott kiszögellések szorításában csobog az apró patak. Amikor van víz benne. Valószínűleg tavasszal érdemesebb jönni.
Nyáron inkább a buja zöld növényzetben és a mohás sziklákban gyönyörködhetünk. De azért víz is van imitt, amott. Csak kis vízesések nincsenek.
Aztán a völgyből hamarosan elindulunk fölfelé egy gyökerekkel teli kaptatón.
A szurdok aljában indul még egy vasalt út, ennek a neve MZ/X, ami nagyon nehéz, E/F jelzésű út. Ez a Várpanoráma út direkt extrém nehéz variánsa, mely a harmadánál keresztezi, majd a felénél csatlakozik be a könnyebb útba.
A fotón nem látszik annyira, de azért kivehetők a drótkötelek a növényzet között: mindjárt az elején egy kifeszített drótkötélből álló híddal kezdődik. Kötéltáncos legyen a talpán, aki ezen átegyensúlyoz. Még akkor is, ha van kapaszkodó.
Mi pedig folytatjuk az utat a hegyoldalban felfelé, még mindig a zöld barlang jelet követve. Eső után itt vigyázni, mert a kövek erősen csúszhatnak. Főleg lefelé, ha ellenkező irányból jöttök.
Itt a szurdok alján csapadékos idő után a patak vize sziklalépcsőkön bukdácsol le a kőmedencékbe. A mohos, borostyánnal benőtt sziklák nagyon misztikus hangulatúvá varázsolják a mindig árnyékos szurdokot.
A keskeny ösvényünk viszont nem nagyon enged nézelődni, mert erősen oda kell figyelni a lábunk elé minden lépésnél.
Az aláhulló víz örvénylése által kikoptatott üstökben, kőmedencékben korábban (a 18. századtól néhány évtizeddel ezelőttig) fürödni is lehetett, ma azonban túl alacsony a vízhozam ehhez.
Még egy kis sziklamászás és egy elágazáshoz érünk. Szemből, a falu főút felőli vége irányából jön a piros kereszt jelzés és meg tovább jobbra a falu központja és a Cseszneki-vár felé.
A zöld barlang jelzés megy tovább balra a piros kereszttel együtt. Ha van időnk és kedvünk, akkor kerülhetünk arra is, a két jelzés a zöld sávra ér ki, azon jobbra fordulva a falu utcáin tudunk visszasétálni a parkolóhoz, vagy választhatjuk a rövidebb utat a piros kereszten jobbra.
Ha tovább mennénk a szurdokban, itt egy elég extrém rész következik még. A haladást a keskeny gyalogúton egy drótkötél segíti, amiben kapaszkodhatunk az oldalra lecsúszás ellen.
A piros kereszt viszont felfelé megy tovább az erdő fái között.
Azért ebben az útban is van kihívás, mert a fák gyökerei kiállnak a talajból, így azokon kell keresztül lépkednünk, és még pár szikla is nehezíti a dolgunkat.
Hamarosan elérünk az egykori zsidó temetőhöz.
A nagyon régi sírköveken kétnyelvű feliratok láthatóak. A túraút mellettük halad keresztül.
Hosszú "lépcsősor" következik lefelé, ami eső után csúszhat is.
Aztán becsatlakozik egy másik ösvény is balról, de nekünk jobbra kell tovább mennünk.
A jelzések jól láthatóak a fákon, nem fogunk eltévedni.
Aztán még egy rövid szakasz az erdőben ...
... és beérünk Csesznek házai közé.
Egy pillanatra feltűnnek a fák között a vár magas falai is.
És a Seregek kútja közben érünk vissza a faluba.
Az aszfaltos útra kiérve találkozunk a zöld és a piros sáv jelzésekkel. A Vár úton keresztül együtt halad a két jelzés és itt jobbra fordulva visszavisznek bennünket a parkolóhoz. Plusz még útba esik a vár is.
Innen már csak vissza kell sétálnunk a falu fő utcáját követve és körbe értünk.
Remélem kedvet kaptatok egy jó kis szurdoktúrához! Nem hosszú, nem nehéz, és összeköthető mással is. Például a Cseszneki várral. De rengeteg más látnivaló is van a Bakonyban, Csesznekhez közel is.
És ha szeretnétek értesülni az új bejegyzésekről, kövessétek a Kiránduló facebook oldalát. Ott lehet kommentelni, és a saját élményeket is szívesen olvasom!
Az információk egy része a következő weblapokról származik: termeszetjaro.hu, vasaltutak.hu, wikipedia.
Utolsó kommentek