Ha a szlovén tengerparton szeretnétek fürödni, akkor legjobb választás Izola! Bár Szlovéniának egy rövid tengerpart jutott Horvátország és Olaszország közé beékelve, de ez a rövid partszakasz gyönyörű! Több apró, hangulatos városka van, de van szállodasor is, meg hatalmas kikötőváros is. Az egyik kis hangulatos városka Izola. Piran árnyékában kevésbé ismert, pedig sok mindenben hasonlítanak. Meg persze sok mindenben különböznek. Miért érdemes tehát Izola-ba menni? Mutatom!
Hol található? Szlovéniában, a tengerparton, Portorož és Koper között félúton. Térképen ITT.
Az óváros Izola-ban is egy félszigeten található, előtte több helyen is készültek parkolókkal. Az óváros felé vezető út mellett pedig nagy táblán lévő térképen tájolhatjuk be magunkat és készülhetünk fel, hogy mi merre van. (A sok kis sikátor a térképen is jól látszik.)
A parkolóktól kellemes sétány vezet a tengerparton az óvárosi rész felé.
Mellettünk a kikötőben rengeteg vitorlás és halászható. Izola Szlovénia legfontosabb halászkikötője, legfőbb bevételi forrása a turizmus mellett a halfeldolgozás. A város ma érdekes egyvelege egy hétköznapi, dolgos halászfalunak, és főszezonban egy üdülőhelynek.
Izola eredetileg sziget volt, erre utal a neve is. Olaszul Isola, ami szigetet jelent. A 19. század elejéig az óvárost egy csatorna választotta el a szárazföldtől. Az 1200-as években rövid ideig még önálló Izola végül 1280 körül került a velenceiek birtokába. Erre utal az épületeken látható velencei oroszlán is. Előtte nyitott könyv - tehát háború nélkül foglalták el (állítólag). :)
A régi halászkikötő melletti téren (Veliki trg) áll a gótikus eredetű, de barokk stílusra átépített városháza, mellette a vele egybeépült Madonna di Alieto-templom.
A szigetre épült várost fal és 13 torony őrizte, belépni csak két kapun lehetett. A város fontos halászati, bor- és olíva kikötővé fejlődött.
Az egyik téren friss gyümölcsökben gazdag piacot is találhatunk.
1253-ban szerzett városi jogait elvitatták a szomszédos Piran és Koper városok, ami miatt több mint százéves ellenségeskedés kezdődött közöttük.
Ha készen állunk egy utazásra Izola történelmében, akkor ezt a múzeumot kell keresnünk. A gyűjtemény nemcsak a névadó, Trieszt és Poreč közti, hajdani vasút történelméről szól, hanem Izola viharos történelmét is megismerhetjük a még sziget korszaktól a halászat és a halfeldolgozó ipar által fémjelzett időszakig. A kiállítás visszarepít az időben fényképek, videók és fa hajómodellek segítségével. Megfigyelhetjük Izola 3D-s modelljét, amely a város múltját és jelenét meséli el, és megtekinthetjük Parenzana interaktív térképét is. Lehet vitorlázni a tengeren, mint az igazi halászok, megtanulhatunk horgászcsomókat kötni, és tesztelhetjük tudásunkat a digitális horgászatban.
Szerdától szombatig 11 és 19 óra között van nyitva, a belépő felnőtteknek 5 Euro.
De hogy lett a szigetből félsziget? Hát nem önszántukból... I. Napóleon bevonuló hadai – a lerombolt várfalakat a tengerbe dobálva – félszigetté tették a várost.
A 19. század folyamán Trieszt felemelkedésével Izola szerepe nagymértékben csökkent, ipara viszont szépen fejlődött elsősorban a hatalmas konzervgyáraknak köszönhetően.
A két világháború között Olaszországhoz csatolták, majd 1945-től lett Jugoszlávia részévé, máig jelentős olasz nyelvű kisebbség él a városban, erről a kétnyelvű utcanévtáblák is híven tanúskodnak. A nagy jugoszláv turisztikai fejlesztések elkerülték a várost, csak miután a független Szlovénia része lett, kezdték meg Izola turisztikai fejlesztését.
Izola tradicionális ünnepe a Halász-fesztivál, melyet minden év augusztusában rendeznek. 2023-ban 18. és 19-én - tehát aki kíváncsi rá, még pont odaér. Ilyenkor hatalmas feszivállá változik az egész tengerpart és az óváros, színpadokon gyermekműsorok és koncertek váltják egymást, a mólókon kirakodó vásár, a tereken vursli. Szól a zene, mindenki táncol, eszik, iszik és jól érzi magát. Akkor biztosan nem lehet ilyen néptelen utcát fotózni.
A keskeny utcák szövevényén át, némi bolyongás után a Szent Mór-templom tekintélyes nagyságú épületéhez érkezünk.
A dombtetőn álló, lazacszínűre festett templom eredetileg a 16. század közepén épült, azóta többször is átépítették, mai, neoromán homlokzatát a 19. sz. végén kapta.
Külön álló, masszív, magas harangtornya, a velencei Szent Márk-székesegyház campaniléjére emlékeztet.
A templom elől kis köz vezet le a part menti, gyönyörűen rendben tartott, árnyas parkba, ahonnan lesétálhatunk az egykori sziget északi szélére, melyet egy kis világítótorony jelöl.
És az óvárosból meg is érkeztünk a strandra. És strand szempontból azért jó választás Izola, mert hatalmas park van a tenger mellett sok fával, ahol árnyékot is találhatunk a hőség és a tűző napsugarak ellen.
A gyerekeket szuper játszótér várja a fák között. (Az itt még csemetének tűnő fácskák azóta talán már nagyobbra nőttek.)
Izola 5 km hosszú partszakaszán 8 különböző strand áll a nyaralók szolgálatára, a legszebb fekvésű és legismertebb városi strand, a Svetilnik, azaz a Világítótorony part, mely az óváros tengerbe nyúló csúcsán helyezkedik el, minden kényelmi szolgáltatással felszerelve. Tőle keletre Szlovénia egyetlen kerekesszék-barát strandját, még odébb pedig egy kutyabarát strandot is találunk.
A part apró kavicsos, köves, mint errefelé általában mindenhol. Ennek ellenére (vagy pont ezért) igazán alkalmas családoknak, gyerekeknek is a pancsolásra. A strandon mosdó, öltözőkabinok és büfék, kávézók is vannak.
Fürdés közben pedig a távolban ilyen hatalmas konténerszállító hajókat csodálhatunk, ahogy megközelítik vagy Koper, de inkább Trieszt kikötőjét.
A tengerparton természetesen kötelező megkóstolni a tenger gyümölcseit. Izolában könnyű dolgunk van, hiszen rengeteg étterem kínál halas fogásokat. De az olasz hatás is érződik, az ország legjobb pizzériája is itt található. Az egyik étterem szakácsa szlovén pizza bajnok és egy bizonyos cikk szerint a világ 14. legjobb pizzáját sütik itt.
A tenger persze minden évszakban gyönyörű, nemcsak nyáron, és a séta is kellemes a parton a pálmafás sétányon.
És még egy tipp a város felfedezéséhez (mondjuk ha nem nyáron és/vagy nem csak strandolni jönnétek): Minden város rejteget néhány feltáratlan titkot és mindannyian szeretjük ezeket. Izola, a halakról, a borokról és a kedves helyiekről híres városának van egy mélyen eltemetett és kissé elfeledett titka, amit egy nyomkeresős játékban lehet megfejteni. Digitálisan elkísér az útra egy rejtett társ, Izola kalauza és egy láthatatlan barát. Persze ha sikerül megfejteni a titkot, az utazás végén meg kell esküdni arra, hogy szigorúan megőrizzük azt és nem áruljuk el senkinek. A játékról a turistainformációs irodánál lehet érdeklődni, vagy a neten lehet rá időpontot is foglalni.
A végére tettem még egy kis gyönyörűséget: az utcákon találkozhatunk hatalmasra nőtt golgotavirággal is, melynek a termése (ha jól tudom) a marakuja vagy passiógyümölcs. Valószínűleg az is lesz a bokrokon.
És nem hagyhatom ki a piros üvegmosó kefét sem, annyira látványos és vicces ez a virág. Mint sokfelé a mediterrán vidékeket, Izolában is nyílik. :)
Remélem kedvet kaptatok egy kis tengerparti kiruccanáshoz, és ha közeli célpontot kerestek, akkor irány Szlovénia és Izola. Bár Piran is gyönyörű és ott is lehet strandolni is, Izola-ban árnyék is van. :)
És Szlovénia tele van látnivalóval, magas hegyek, gyönyörű - tiszta tavak és bájos városok várják a kirándulókat. Csak ajánlani tudom, Szlovénia tiszta, biztonságos és gyönyörű. (Oké, kicsit drága is.)
Ha szeretnétek értesülni az új bejegyzésekről, kövessétek a Kiránduló facebook oldalát is. Ott lehet kommentelni, és a saját élményeket is szívesen olvasom!
Az információk egy része a kirandulastippek.hu, a wikipedia és a wisitizola.com oldalakról származik.
Utolsó kommentek