Gyönyörű szurdokvölgy csobogó patakkal, magas sziklákkal, rengeteg zölddel, és persze fa hidakkal, lépcsőkkel egészen közel a határhoz - ez a Johannesbachklamm, a Szent János patak szurdokvölgye. Csupán egy órányira van a soproni határtól, érdemes útba ejteni és nemcsak nyáron!
Hol található? Ausztriában, Alsó-Ausztriában, Wiener Neustadt mellett, Würflach településnél. Ha Würflach meg van, ott már ki van táblázva. Térképen ITT.
A szurdok bejárata előtt ingyenes parkoló található, bár nem túl nagy, és a falu odavezető utcái elég szűkek, így ha a faluban (itt) van hely, nyugodtan ott hagyhatjátok a verdát, mert csak pár perccel kell többet sétálni. (És lehet, hogy biztonságosabb egy ház mellett hagyni az autót, mint egy hatalmas szikla alatt...)
A parkoló mellett egy házikóban kulturált és ingyenes mosdó található. És már messzebbről is hallatszik a vízesés hangja.
A szurdokvölgyet a Bécsi Természetbarátok Köre 1902-ben tette járhatóvá, a fa hidak és utak kiépítésével. A viharok és a kemény telek azonban többször megrongálták, sőt egyes részeken teljesen el is pusztították a fa építményeket. A legnagyobb, 1926-os pusztítás után aztán a szurdokvölgy kijáratánál egy gátat építettek, és az egész területen szabályozták a patak vizét.
A gát mögött, az 1928-as megépítése után kialakult egy kis tó, melynek partján álló vendéglőnél már akkoriban is lehetett evezős csónakokat bérelni. Aztán 30 év után a kis tó eliszaposodott, és sokáig úgy is maradt. 1999-ben aktiválták újra, majd a 2006-os árvíz idején kimélyítették, hogy erősebb esőzések idején víztározóként (pufferként) működjön. A jövőben a település a tavat rendszeres időközönként leüríti, takarítja és karban tartja.
A vendéglőben finom ételek és hűtött italok várják a szendvicsekkel nem készülő turistákat, mellette pedig akár csónakázhatunk is egyet a képzelet tengerén.
A túraút végig a patak mellett halad, időnként át is kelve rajta. Szerencsére az átkeléshez vannak hidak. :)
Az indulásnál festett kerámia táblák mutatják az érdekesebb vadvirágokat, az előfordulási helyük mellett.
Würflach egy kedves kis település, kb. 1600 lakossal. A Hohe Wand hegycsoport déli oldalán fekszik, Alsó-Ausztria Industrieviertel (iparvidék) nevű részén.
A korai középkorban benedek rendi szerzetesek költöztek a környékre, ők építették itt az első kápolnát, és alapítottak több települést. Würflach régi neve a Wirbilach szóból származik, mely örvénylő hegyi vízfolyást jelent, már ekkor utalva a Szent János patakra, a Johannesbachklammra. A falu nevét először egy 1094-es adománylevélen említik ebben a régi formában.
A széles, kellemes ösvény mellett dobozok vannak kirakva. A dobozokban ismeretterjesztő leírások, fejtörő játékok vannak gyerekeknek a hely élővilágához kapcsolódóan.
Ilyen például egy doboz belseje: képekkel, leírással, fejtörővel, fémtáblával és mágneses lapokkal.
A Johannesbachklamm mindig is kedvelt uticélja volt a környék kirándulóinak, iskolás csoportoknak, és a főváros közelsége miatt a bécsi turistáknak is.
Miután 1897-ben megnyílt a Schneebergbahn, mely Ausztria legmagasabban fekvő vasútállomásához szállítja az utasokat, megindult az idegenforgalom is. És a turisták nemcsak a Schneeberg-et fedezték fel, hanem a környéket is. Würflach mindössze 14 km-re fekszik Puchbergtől, ahonnan a fogaskerekű vasút indul.
A gát építése óta a szurdok gondozását Würflach község átvállalta, és 1960-ban minden fa hidat, lépcsőt és utat teljesen megújítottak. A karbantartás és a felújítások természetesen azóta is folyamatosan zajlanak, hiszen elsődleges szempont, hogy a völgy teljesen biztonságosan járható legyen. Ezért minden évben többször is átvizsgálnak minden fa elemet, és a hibásakat újra cserélik.
Az utolsó dobozban a denevérekkel kapcsolatban tudhatunk meg érdekességeket.
És, hogy miért pont a denevér? Valószínűleg nagyobb létszámban élnek itt is denevérek a mészkő sziklák hasadékaiban, sőt a fákra is tettek ki nekik kis házikókat.
A patak partján, az erdőben futó széles út aztán egyszercsak összeszűkül, kezdődik az igazi, klasszikus szurdok, ami kb. 1000 méter hosszú és 60 méter mély.
A szurdokban ez az egyetlen lépcsősor van, máshol nincs már több lépcső, így könnyen bejárható, idősebbek is nyugodtan nekiindulhatnak.
Mi is a szurdokvölgy? A szurdok általában egy mély völgyben futó sebes folyó, patak. Évezredek (vagy akár évmilliók) alatt vájt a mészkőbe a víz mély völgyet, és munkálkodik ezen tovább a mai napig.
A fából kiépített út teljesen biztonságos, végig korláttal védett. Nem túl magasan, a sziklákhoz simulva kanyarog a folyó fölött. Aztán egy hídon átkelünk a patak másik oldalára, és a padon van lehetőség pihenni is.
A mély völgyben, a nagy sziklák között nyáron is hűsölhetünk, a patak hideg vize is hűti a környezetét. De azért itt nem kell túl hűvösre készülni, nyári nagy melegben itt sem lesz szükség pulóverre, de a fák alatt, az erdőben, a patak parton kellemesebb a hőmérséklet.
Aztán hamarosan vége lesz a fából kiépített útnak, de a gyalogút megy tovább a patak partján, a szurdoknak még nincs vége.
Még kanyaroghatunk egy kicsit a sziklák mentén, miközben mellettünk csobog a patak, kisebb vízeséseket is kialakítva a nagy kőtömbökön.
Itt akár bele is mehetünk a patakba, bár a vize elég hideg nyáron is.
Aztán újra egy híd következik, hogy a Szent János patak túlsó partján folytassuk az utunkat.
A szurdokvölgy másik végén is egy vendéglő található, ahol felfrissíthetjük magunkat egy hűtött innivalóval, vagy egy jégkrémmel. És a nagy információs tábláról Würflach más látnivalóiról is tájékozódhatunk.
A túraút pedig megy tovább. Ha több időtök van, érdemes tovább menni, és a szurdokot elkerülve, a másik úton visszatérni a faluba. A Johannesbachklamm élményút 6 km hosszú, és a Schneebergland vadromantikus táján vezet keresztül. A szurdok felső végénél továbbmenve, majd jobbra fordulva egy a szurdokkal párhuzamosan futó úton térhetünk vissza Würflach-ba. A menetidő kb. 1,5 óra, de nem érdemes sietni. Az út mellett több kilátópont is van, ahol elidőzhetünk kicsit.
A további lehetőségeket és az útvonalakat a kihelyezett nagy térképen lehet áttekinteni.
De a szurdok legkülönlegesebb eseménye minden évben a december 8-hoz legközelebb eső hétvégén megrendezett adventi vásár a szurdok bejárata előtti téren. Erre utal a nyáron is látható hatalmas gyertya.
2017-ben december 7-től 10-ig rendezik meg az adventi vásárt, melynek impozáns hátteret, kulisszát biztosít a teret körülölelő erdő, a kis tó, a csobogó patak és a mindent beborító hó. Különleges adventi hangulat, fény és tűz játék, saját készítésű ételek, helyi specialitások, kulináris élvezetek, forró italok, zenés előadások várják az érdeklődőket. Itt látható Ausztria legnagyobb, feldíszített karácsonyfája, mely kb. 20 méter magas, és alatta az ajándékok is hatalmasak. A kicsiket Télapó várja, a nagyokat 40 db kézműves termékeket áruló pavilon. (Az adventi vásár kutyával is látogatható, de kötelező a póráz és a szájkosár is.)
Nyitva naponta 14 és 20 óra között, és ekkor van belépő is: 2,5 Euro/fő, gyerekeknek 15 éves korig ingyenes.
Az adventi hétvégén kívül a szurdok szabadon, bármikor és belépő nélkül látogatható.
A hatalmas sziklákat teljesen benőtte a moha, így az egész szurdok nagyon-nagyon zöld.
Remélem kedvet kaptatok, és felkeresitek ezt a hozzánk is egész közel található, bár nem túl ismert, de csodálatos szurdokvölgyet.
És ha erre jártok, feltétlenül menjetek tovább Puchberg-ig, hiszen onnan indul a foltos szalamandra festésű fogaskerekű vasút a Schneebergre, Ausztria legmagasabban fekvő vasútállomásáig. Próbáljátok ki a Salamander-Sesselbahn libegőt is Losenheim mellett, a felső állomástól klassz túraútvonalak indulnak fel a hegyre. De nincs messze innen Mönichkirchen sem, ahol felfelé kipróbálhatjátok Sonnenbahn libegőt, lefelé pedig jöhettek akár rollerrel vagy mountaincart-tal is, és ugorjatok be Alsó-Ausztria legnagyobb cseppkőbarlangjába a Hermannshöhle-be is. Nincs messze innen Semmering sem, ahol szuper túraút vezet a világörökség részét képező vasút vonala mellett, viszont a Semmeringbahn-on utazni is nagy élmény. Szintén közel van a Myrafälle vízesés sorozat, és egy különleges, extrém szurdok a Steinwandklamm.
És ha szeretnétek értesülni az új bejegyzésekről, kövessétek a Kiránduló facebook oldalát is.
Utolsó kommentek