Túrázni télen is jó! És ha van egy kis fagy, akkor csodálatos jégoszlopokban gyönyörködhetünk a Csurgó-vízesésnél a Hidasi-völgyben, a Kelet-Mecsekben. A Csurgó-vízesés egy kis erecske "vízesése", mely csöpög, csurog le a növényeken, sziklákon. Szép-szép, de annyira nem látványos, mert kevés benne a víz. Viszont télen, ha megfagy, akkor rendkívül látványossá válik. A vízesés könnyen megközelíthető. Mi megtoldottuk egy kicsit a sétát, de így is csak egy kis kör jött ki. Ezt mutatom meg, hogy kedvet kapjatok hozzá. És reménykedjünk, hogy idén is lesz még annyi fagy a télen, hogy újra kialakuljon ez a csodálatos mesevilág. Addig is nézegessünk tavalyi képeket. Tartsatok velem!
Hol található? Magyarországon, Baranya megyében, a Kelet-Mecsek erdejében, térképen ITT.
A parkoló Komló (Zobákpuszta) és Magyaregregy között van az út mentén. A zobákpusztai elágazótól még kb. 1,5 km Magyaregregy (Szászvár) felé. Elég nagy, szinte mindig áll itt pár autó és ingyenes. Térképen ITT.
Ha a teljes túra pontos útvonalára is kíváncsiak vagytok, vagy letöltenétek telefonra, akkor azt INNEN lehet.
A parkolótól egy keveset kell menni az út mentén, majd be az erdőbe a kék túra jelzése mentén. Parkolni még itt is lehet, de itt sokkal kevesebb hely van.
Tavaly egyszercsak elkezdtek jönni a facebookon a jeges fotók a Csurgó-vízesésről, ezért gyorsan én is megszerveztem, hogy menjünk el megnézni. Bónuszként a túránk előtti héten esett pár centi hó is, ami még szebbé tette az erdőt. Viszont kicsit megnehezítette a túránkat.
A kék jelzést követve az ösvény egy patak partján vezet. Aztán időnként át is kell kelnünk a patakon.
Télen csodálatos mintákat rajzol a fagy a patakra is.
A Hidasi-völgy egy erdővel benőtt, festői patakvölgy, mely a Kelet-Mecsek Tájvédelmi Körzet fokozottan védett területe. A kijelölt ösvényekről letérni nem szabad, viszont az ösvények a legszebb helyeken vezetnek keresztül. A völgy neve állítólag onnan származik, hogy a patakon valamikor fahidak vittek keresztül, amelyek ma már nincsenek meg.
Tavasszal rengeteg medvehagyma van még errefelé. Az ösvény mellett is sok van, de igazán érintetlen terület van a patakon túl is, ahova pár helyen át tudunk kelni. Ezért ha medvehagyma szezonban jöttök, és gyűjteni szeretnétek, nem kell cipelni, innen nincs messze a parkoló.
A következő képen is látszik, hogy az ösvény keskeny, egyik oldalon a domboldal, a másikon a patak völgye. Ha hó van, az bizony csúszik. Ezért hóban nagyon fontos a csúszásmentes lábbeli, de a letaposott, eljegesedett havon nincs az a bakancs, ami ne csúszna. Érdemes beszerezni a cipőnkre húzható szöges gumi izét, ami a kiálló szögeknek köszönhetően meggátolja a csúszást. Nagy segítség még a csúszós ösvényen a hegyes végű túrabot is.
Varázslatos az erdő télen, hóban, a csobogó patakkal. És a levegő is nagyon tiszta és friss. Ezért érdemes néha rávenni magunkat, hogy kibújjunk a meleg szobából. Egy pár órás séta után sokkal jobban érezzük magunkat.
A patak kanyarog a völgyben, az ösvény pedig hol feljebb, hol lejjebb megy. Aztán egy emelkedő után kell lemennünk a patak mellé, ahol a sárga kereszt jelzés becsatlakozik a kék mellé, ott találjuk a Csurgó-vízesést.
Egy kis erecske hat méter magas vízesést képez egy mésztufagáton, illetve mohos sziklákon csurog le a Hidasi-völgy patakjába. A meszet szállító víz cseppkőszerű alakzatokat hozott létre. Fagy nélkül csak csöpög, csurog a víz, ami persze szép, de nem egy nagy vízesés. Viszont ha fagy... akkor nagyon látványos.
A jégoszlopok között megfigyelhető tulajdonképpen a cseppkőképződés is. Igaz itt jégből képződik, de nagyon hasonlóan. Fentről vékony pálcikák lógnak le, ahogy a vízcseppek leszaladnak a már megfagyott társaikon. Alattuk pedig tompa, vastagabb oszlopok nőnek.
Mivel a vízhozam nagyon kicsi, így könnyen meg tud fagyni az éppenhogy csordogáló víz. Ettől lesznek ekkora jégoszlopok itt.
A monda szerint ezek a jégcsapok egy rossz útra csábító tündér megfagyott könnyei, aki büntetésből könnyezik.
A nagy jégoszlopok mögött folyamatosan csurog a víz télen is, aminek mesés hangja van.
Érdemes megnézegetni minden apró részletet fent is...
... és lent is. Egészen más jégformációkat láthatunk fent és lent. Mindegyik elég látványos és különleges.
Aztán ha kigyönyörködtük magunkat a természetalkotta csodában, akkor indulhatunk tovább. Aki csak ezért jött be, az ugyanarra vissza tud menni a parkolóba, ahol bejött. De akinek van kedve, sétálhat tovább egy kicsit. Vagy nagyon.
A kék jelzést követtük tovább a patak mentén egy darabig, majd megmásztunk egy hegyet, csak az íze kedvéért. Egyik oldalon felmásztunk, a másik oldalon meg le. Testmozgásnak jó volt.
Ahol ismét lemegy az ösvény a patak mellé, érdemes egy kicsit nézelődni, mert nagyon szép lépcsőzetes sziklákon csobog lefelé a patak.
Hamarosan egy forráshoz érünk. A Hidasi forrást, mely a patak mederfalából jelentkezik, 1957-ben Csokonay Sándor építette ki. A forrás állandó, kb. 8–25 liter/perc érték körüli vízkifolyással. A vize hűs és nagyon finom.
A forrás körüli területhez egy népi mese is tartozik: "Zsiványok sok pénz rejtettek el itt egy fánál, amely torz növésű; egyik ága egy behajlított emberi könyökhöz hasonlít. Aki ott ás, ahová ez a könyök mutat, az megtalálja az elrejtett pénzt".
A forrás után a piros pötty jelzést követve elfordulunk balra.
Itt jött az út neheze, mert a patak mellől az ösvény elkezdett emelkedni.
Valahogy úgy éreztük egyre kevesebb az oxigén a levegőben, ezért egyre sűrűbben és nagyobbakat kell szippantani belőle... Pedig az biztosan nem tűnt el magától... Hanem gonosz manók lopkodták el az oxigénmolekulákat a levegőből a hegyoldalban. :-D
Fent a piros pötty jelzésről áttérünk a kék keresztre, és ez fog levinni bennünket vissza az indulási ponthoz.
Ez a házikó ha jól emlékszem valamiféle vadcsapdának tűnt, de nem volt benne semmilyen állat.
A cipőre szerelhető szöges talp itt is nagy segítség, mert ahogy lejteni kezd az út, a hó is csúszósabbá válik.
Egyre jobban lejt az ösvény, amin néhol egy-egy kidőlt fa fekszik keresztbe, kisebb-nagyobb akadálypályával színesítve a túránkat.
Majd hamarosan meglátjuk az autóút szürke csíkját, és végetér a körtúránk. Nem pont ott érünk ki, ahol indultunk, de nem messze tőle. Balra fordulva kell egy keveset sétálnunk az út mentén és vissza is érünk a parkolóhoz.
Remélem kedvet kaptatok a téli túrákhoz! Sok szép hely van, ahol télen is érdemes túrázni, sőt! Télen lehet, hogy látványosabb is, mint nyáron. A Csurgó-vízesés mindenképpen. De nézzétek meg a Hidasi-völgyet nyáron is.
De a Mecsek rengeteg gyönyörű túraútvonalat kínál és a legszebbek pont a Kelet-Mecsekben vannak.
Ha nem szeretnétek lemaradni az új bejegyzésekről, kövessétek a Kiránduló facebook oldalát is. Ott lehet kommentelni és a saját élményeket is szívesen olvasom!
Utolsó kommentek