Nyár, Görögország, Kréta, nyaralás, tenger, strand. Mutattam már rózsaszín homokos, lagúnás strandokat nyugatról, sárga sziklák közé szorult strandokat délről, és most jöjjön még kettő: egyik délről, a másik északról. Mert van még egy nagyon különleges strand a déli parton, amit megmutatnék, ez a Preveli. Ez attól különleges, hogy itt éri el a Megalopotamos folyó a Líbiai-tengert, így fürödhetünk akár édes és sós vízben is, kedvünk szerint. Ráadásul a folyó mentén gyönyörű, természetes pálmaerdő látható, és pár árnyékot adó fa is van. Persze a megközelítése ennek sem túl könnyű, de megéri a fáradtságot. Mutatom a Preveli strandot, tartsatok velem!
Hol található? Görögországban, Kréta szigetén, nagyjából a sziget közepe táján a déli parton. Térképen ITT.
Preveli Rethymno-tól pont egyenesen délre található, de sajnos az út nem pont egyenesen megy, hiszen útba esik egy pár hegy. De még így is csak 35 km-re van a két település egymástól. Egy darabig jó minőségű, széles "sztrádán" autózhatunk dél felé, aztán le kell kanyarodni, onnan már keskenyebb és szerpentinekkel teli út vezet tovább.
A végén erről az útról is lekanyarodva érjük el a Preveli Beach Parking nevű helyet, ami elég magasan van a tengerszinthez képest. Ez egy hatalmas parkoló, ahol nyáron pár eurót kérhetnek a parkolásért (de áprilisban még nem volt ott senki).
A parkolóból érdemes a sziklák szélére kimenni, mert a strand felülről látványos igazán, így látszik a mély völgyben kéklő folyó és a rengeteg pálma is.
A parkoló melletti sziklák is elég érdekesek, mert két különböző kőzet préselődött össze bennük. Kedves, geotúra vezető ismerősöm segített megfejteni mi lehet ez. A barna színű egy keményebb anyag, kevésbé kopik, mint a szürke mészkő. Talán tűzköves mészkövet láthatunk. A tűzkő anyaga kova, ami igen kemény. A mészkővel egyidős, a mésziszapba kocsonyás csomóként rakódott, felszínre kerülve pedig sokkal lassabban kopik az őt körül vevő mészkőnél, így kipreparálódik. Magyarországon is sok ilyet lehet találni.
A strandhoz egy kapun keresztül tudunk lemenni.
És bizony itt még egy kis túrázás vár ránk. Bár az út nem hosszú, viszont nagy szintkülönbséget tesz meg. Talán lefelé nem annyira vészes, de ha az autó itt fent marad, akkor majd vissza is kell jönni.
Rengeteg lépcső van, viszont innen már a kilátás is fantasztikus, ami talán feledteti kicsit a megpróbáltatásokat.
Ráadásul út közben vannak kilátópontok, ahol meg is pihenhetünk, gyönyörködve a Líbiai-tenger látványában.
A Preveli-strand a másik irányból is megközelíthető, mert a fotón látható közelebbi domb után, az öbölben is van egy kis falucska: Drymiskiano Ammoudi. Állítólag onnan időnként lezárják az átjárást biztosító ösvényt és a falucska megközelítése is hosszabb és kanyargósabb autóval, de a Preveli strandhoz kisebb emelkedőt kell megmászni.
A strand harmadik megközelítési módja a tenger felől, Agia Galiniből és Plakiasból indulnak hajókirándulások a Preveli strandhoz.
Gyönyörű a folyó mellett található természetes pálmaerdő is, melyből csak kettő van az egész szigeten. (A másik a keleti részen található.)
Fentről látszik, hogy milyen hosszan elhúzódik a pálmaerdő a mély völgyben. Nagyon kalandvágyók megpróbálkozhatnak a szurdokon keresztül is bejönni a strandra, de ehhez többször a folyóban kell menni, nincs kiépített út. Persze melegben nem számít, még jól is esik. :-)
Ahogy ereszkedünk lefelé a rengeteg lépcsőn, egyre változik a kilátás is.
Itt is megfigyelhetjük a mészkő erózióját, bár kicsit más az alakja, mint amit a Knosszoszi palotánál mutattam, de ez is a víz munkája. Pedig olyan, mintha egy a követ szerető szú rágott volna járatokat a sziklába.
Egyre közelebbről láthatjuk a strandot is. Majd egyújabb kapun kell átmennünk.
Ki van írva, hogy a kaput tartsuk zárva (gondolom az állatok miatt), de biztosan sokan nyitva hagyták. Ezért egy igen egyszerű, mégis zseniális ötlettel megoldották a kapu becsukódását. Igen, a madzag és a kő ezt szolgálja. :-D
Út közben tavasszal (de talán nyáron is) többféle vadvirágot is megfigyelhetünk. Szép ez a sárga is.
Állítólag kifejezetten érdekes látvány a folyó édesvizének és a tenger sós vizének találkozása. Érdemes búvárszemüveggel is megnézni.
A tenger és a folyó vize is nagyon tiszta, de erősebb hullámzáskor azért kicsit felkeveredhet.
Közelről is egészen különleges látvány, ahogy a folyó belefut a tengerbe, miközben a tenger hullámai vissza, belefutnak a folyóba.
Ahhoz, hogy tovább mehessünk, át kell kelni a folyón, de ez nem jelent nagy kihívást. A víz kb. térdig ér, bár elég kavicsos az alja. Kicsi sodrása is van, de azért nem fog ledönteni bennünket a lábunkról.
A folyónak két neve van: hol Megalopotamos, hol Kissano Faraggi néven emlegetik.
Mivel a Líbiai-tengerben nincs semmi akadály a közelben, Líbia partjai kb. 300 km távolságban vannak, így semmi nem áll a hullámok útjába. Vannak is szép nagyok. Ezt valahogy egész nap el tudnám nézni és hallgatni. :-)
A kék tengerrel szemben a folyónak hihetetlen zöld színe van. Két oldalt pedig a szokásos, krétai narancs-szürke sziklák. Ez is szép látvány.
Ezen a strandon, a folyó mindkét oldalán vannak fák is, lehet árnyékosabb helyeken is pihenni, de azok reggel azért hamar elfogynak.
A folyón itt is élnek vadkacsák, bár a fehér nem tudom mennyire vad... Lehet, hogy ezek már ilyen keverék kacsák.
Egyik oldalra nézek, vadul hullámzik és zúg a kék tenger...
... a másik oldalon pedig csendesen, lustán kanyarog a zöld folyó a dús növényzet között. Lenyűgöző kontraszt, különleges élmény.
A strandon nyáron júniustól szeptemberig vannak bérelhető napágyak, napernyők is. A strand mögötti kis büfében pedig lehet némi frissítőt és egyszerűbb ételeket is vásárolni.
És ha unjuk a strandolást, akkor lehet kicsit sétálni a pálmafák között is. Bár csak egy nagyon keskeny ösvény vezet be közéjük.
A pálmafák a jellegzetes törzsű és levelű krétai datolyapálmák, melyek legnagyobb példányai 10-12 méter magasra is megnőnek, a levélágak hossza akár 3 méter is lehet.
Kicsit besétálva a folyó mellett, a völgy fölötti sziklafalon találtam egy szív alakú barlangot. :-)
A Preveli strand méretes pálmafái már a középkor óta nőnek Kréta ezen részén. Bár többször pusztított már tűzvész közöttük, de a fák nagyrésze sikeresen túlélte ezeket a tüzeket.
A pálmaligetben egy kis kápolna is megbújik (Szent Savvas kápolna), de általában zárva van.
A terület a Natura 2000 program tagja, így fokozottan védett területnek minősül.
És akkor mutatom a másik oldalt is, ahonnan megközelíthetjük a Preveli strandot, csak kifelé, mert olyan szerencsém volt, hogy a felső parkolóból mehettem le a strandra, de az autó átment a szomszéd településre, így visszafelé nem kellett felmászni a rengeteg lépcsőn, csak a kisebb dombon kellett átmenni.
Azért lépcső van erre is...
Viszont innen egy teljesen új nézőpontból láthatjuk a Preveli strandot.
A strand jellegzetes sziklája a tengerparton áll (még egy ideig) és bizonyos szögből nézve teljesen szív alakja van.
Ahogy egyre feljebb érünk a dombra, a másik irányba is egyre szebb a kilátás.
Hangulatos ösvény visz erre, rengeteg virág között.
És előbukkan Drymiskiano Ammoudi strandja is, ahol szintén beleér a tengerbe egy kis folyó.
Ennél a strandnál ott vannak a falucska házai, itt akár szállást is lehet találni és büfék, tavernák is vannak. Meg egy nagy, ingyenes parkoló.
Ez mondjuk jóval kisebb folyó mint a Preveli strandon, ezen nem gond átlépni, de itt híd is van.
A közelben két kolostor is van, valamint egy velencei időkből származó híd. A Preveli velencei híd annál a falunál van, ahol kettéágazik az út: az egyik fele megy a felső parkolóhoz, a másik fele egy szerpentines úton megy a szomszédos kis faluhoz. A Preveli strand mindkét helyről megközelíthető.
És most ugorjunk át északra! Ha valaki inkább azzal töltené az időt Krétán, hogy egész nap fekszik a forró homokban a tengerparton, vagy esetleg nyugágyakon és élvezi a strandolást, annak Rethymno több km hosszú homokos partszakaszát ajánlom. Itt minden megtalálható, ami stranddal kapcsolatban elképzelhető. Sőt még több is!
Hol található? Görögországban, Kréta szigetén, a sziget északi oldalán kb. középen, Rethymno város mellett. Térképen ITT.
Rethymno minden irányból könnyen megközelíthető autóval, a sziget északi részén végigfutó "gyorsforgalmi" úton, vagy akár tömegközlekedéssel is. A strandok pedig a belváros mellett kezdődnek és majdnem 7 km hosszan nyúlnak el a tengerparton.
Bár Rethymno-ban az óváros mellett közvetlenül is van egy kis homokos partrész, itt nem szabad fürdeni, viszont nem kell messze menni a parttal párhuzamosan, hogy a kikötő után meg is érkezzünk az első napernyős, homokos strandra.
A város mellett található a régió leghosszabb, legjobban kiépített tengerparti része. Sőt, ez a rész Kréta leghosszabb homokos tengerpartjai közé tartozik.
Ahogy távolodunk a várostól a napernyők és a napágyak színe változik ugyan, de a part mindenhol ugyanolyan szép. Tiszta, homokos, karbantartott.
A tenger lassan mélyül, így szélcsendes, hullámmentes időben kifejezetten családbarát. A napágyak 2-3 Euróért bérelhetőek, tehát az áruk is nagyon baráti.
Vízisportok, vagy inkább élményelemek között megtaláljuk a jetsky-t, de nyáron mindenféle húzós (banán, fánk) és repülős (flyboard) attrakció is elérhető.
És a strandon igazán egyedi hangulatot varázsolnak a távolban látható havas hegycsúcsok. Napsütés, meleg, hullámzó tenger, strandolás és közben a havas hegyek látványa. Lenyűgöző. :-)
A hosszú strandon több helyen találhatunk kis büféket, beach bar-okat, tusolókat és öltözőkabinokat is. Helyenként életmentő szolgálati is működik a magas tornyokban.
A belvárostól kb. 2 km-en keresztül húzódik a város fő strandrésze, a klasszikus Rethymno beach, majd utána már kb. 100 méterenként más néven futnak a strandok. Például Pervolia beach, Missiria beach, Platanes beach, stb. Mindegy is mi a nevük, a tenger mindenhol egyforma. Csak a napernyők és a napágyak stílusa változik.
A várostól távolabb már előfordulnak apró kavicsos, sóderes részek is, de még erre is inkább a homok a jellemző.
Ez a fotó akár valamelyik távoli, trópusi tengerparton is készülhetett volna, de ez még mindig Kréta, Rethymno mellett. :-)
A várostól távolodva a parti út mentén rengeteg szálloda épült, itt mindenki talál a kedvének és a pénztárcájának megfelelőt. Sok szállodához medence is tartozik, így akkor is lehet fürödni, amikor a tengeren jó nagy hullámok vannak.
Áprilisban két napig felhős volt, irtó erős szél fújt nagy tarajos hullámokkal, úgy nem sok kedve volt az embernek belemenni a tengerbe, de aztán kitisztult, kisütött a nap és a hullámok is csitultak. Viszont ilyen idő nyáron is bármikor előfordulhat.
A tengerparti út kb. 2,5 km hosszú, de a strand több mint 6 km. Az út mentén végig lehet parkolni, végig van kerékpárút és rengeteg kisebb-nagyobb taverna, élelmiszerbolt, ajándékbolt, kölcsönzők vannak.
Hát, remélem ezek a strandok is tetszettek, és ha valaki Krétán tavaszol / nyaral / őszöl, akkor felkerekedik, hogy megkeresse őket.
A Rethymno-i strandot, illetve Rethymno városát pedig mindenkinek nagyon ajánlom, aki Krétára tervez nyaralást, mert itt minden meg van, ami Görögországban jó. Mindkét repülőtérről akár tömegközlekedéssel is könnyen megközelíthető és egy csomó látnivaló van egy helyen. De erről majd egy következő posztban írok részletesen. :-D
A krétai kalandok még mindig folytatódnak. Ha nem szeretnétek lemaradni az új bejegyzésekről, kövessétek a Kiránduló facebook oldalát is. Ott lehet kommentelni és a saját élményeket is szívesen olvasom!
Az információk egy része a https://kretasziget.hu oldalról származik, ahol minden más fontos dolgot is megtaláltok Krétával kapcsolatban.
Utolsó kommentek