Az általam bejárt szurdokok egyik legszebbike. A Sigmund-Thun-Klamm igazi klasszikus, szűk szurdok magas sziklafalak között, robajló patakkal, csodálatos színű vízzel és fa járdákkal, hidakkal. Ezt a szurdokot tényleg nem tudnánk bejárni, ha nem lennének a kiépített fa-járdák. Végig ezeken haladhatunk, más lehetőség nincs. Köszönjük az elődöknek, hogy megépítették őket, és az újraépítők előtt is tisztelegve járjuk végig ezt a csodálatos helyet. Kaprun környéke tele van látnivalóval, kirándulóhellyel, de talán a legszebb ékkő mind között ez a szurdok. Tartsatok velem, mutatom milyen!
Hol található? Ausztriában, Salzburg tartományban, Kaprun mellett. Térképen ITT.
Ha Kaprun meg van, ott már ki van táblázva. A szurdok a vízierőmű közelében van, amit a rengeteg és hatalmas vezetéktartó oszlop miatt már messziről látni. A bejárat körül több parkoló is van, ha a bejárat melletti tele van, kicsit feljebb is mehetünk, ott van még sok hely. A parkolókból a szurdok bejáratát táblák jelzik.
(Zárójelben megjegyzem, hogy ha autóval még kicsit feljebb megyünk, onnan indulnak a buszok a felső víztározókhoz és a Kitzsteinhorn gleccserhez, ahol csodálatos tájak és további túrázási lehetőségek várnak ránk.)
De vissza a szurdokhoz. Az útról egy ösvényen kell lemenni a völgybe a patak mellé, de ezt is mutatják a táblák.
Itt át kell mennünk a hídon, és ott lesz a szurdok bejárata. Pár perc séta az egész.
Nemrégiben alig két hónap alatt építették meg az új jegyiroda épületét egy fotóponttal. A kis házikó a faborításával szépen beleillik a környezetbe.
A bejárat mellett van egy valamikori vízierőmű épülete és néhány óriási turbina alkatrész. A Verbund áramszolgáltató vállalat látogatóközpontjában megismerhetjük hogyan lesz a "vízből" áram. Az épületben információs centrum működik, elvileg vezetett túrák is indulnak, ahol bemutatják az erőművek működését.
A pénztár mellett mosdó is van, és ha elintéztünk mindent és a jegyet is megvettük, indulhatunk ebbe a fantasztikus szurdokba leesett állal rácsodálkozni a természet gyönyörűségére.
Az út egy kis "híd-házikóval" kezdődik, de ma már az átjáró le van zárva, a túloldalon nem lehet tovább menni.
Viszont a hídról gyönyörű rálátás nyílik a patakra, a hatalmas sziklákra és a fahidakra.
A híd alján szép kis cseppkőképződés figyelhető meg. Szépen fejlődnek a csövecskék a köveken átszivárgó víz hatására.
A kb. 14 000 évvel ezelőtti jégkorszakban a hegyeket és a völgyeket hatalmas gleccserek borították és mozgásukkal alakították. Amikor aztán a jég megolvadt, egy szorost hagyott maga után a Bürgkogel hegynél, ami ma a Sigmund-Thun-szurdok.
A szurdokban folyó patak ma is egy gleccserből érkezik. És varázslatos színe van.
A magas hegyek közötti szoros jobb oldalán, a keskeny völgy mellett magasodó Bürgkogel már mintegy 4000 évvel ezelőtt is védelmet nyújtott a Kaprun-völgy első betelepülőinek. A bronzkori rézhasználat lehetett az oka annak, hogy itt telepedtek le.
A fotó nem adja vissza a látványt, de szabad szemmel a lépcsőfokok között jól látszik az alattunk rohanó patak.
A régészeti feltárások során egy Kr.e. 5. századból származó kelta sáncot, valamint késő antik és középkori erődítmények maradványait is feltárták, amelyek a 12. századig itt lévő településre utalnak.
A 15. és 16. században önálló, tanyás mezőgazdasági kultúra alakult ki, amely máig jellemző ezen a vidéken. A mezőgazdaság mellett fontos volt a völgyben a fa felhasználása is. A Sigmund Thun - szurdokot ezért évszázadokon keresztül faúsztatásra is használták. A szurdok szikláiba vésett jelek és dátumok a favágók munkájára utalnak.
1890-ben a kapruni turizmus úttörője, Nikolaus Gaßner megbízást kapott, hogy építsen egy utat Zell am See-ből Mooserbodenbe. Ezzel kezdetét vette a Kapruni völgy turisztikai fejlesztése.
1893-ban építették meg a szurdokban a Nikolaus Gaßner által tervezett fából készült gyaloghidakat, ezzel megnyitották az utat a látogatók előtt, és így lett a szurdok turisztikai látványosság.
A szurdok jelenlegi nevét Sigmund Graf von Thun salzburgi kormányzóról kapta, akire mély benyomást tett első látogatása a szurdokban.
A szurdokot már 1934-ben természeti emlékké nyilvánították. 1938-ban azonban bezárták a szurdokot, mert a Kaprun-völgy vízi erejének hasznosítása került előtérbe.
A "VSF-Kaprun", a Kaprun - Zell am See különleges turisztikai attrakcióinak létrehozásával foglalkozó egyesület 1991-ben kezdte meg munkáját azzal a céllal, hogy újjáépítse a Kaprun-völgyben található Sigmund Thun-szoroson átvezető gyaloghidakat. A terv az volt, hogy az 1938-ban felhagyott létesítmény nyomvonalán átépítik a fa szerkezeteket. A munkálatok 1992 tavaszán kezdődtek, és már augusztusban meg is nyílt a látogatók előtt.
A szurdok szűk részén a víz nemcsak a lábunk alatt hömpölyög, hanem fentről is zúdul ránk.
Még szerencse, hogy van egy kis tető a fa-járda felett, így nem ázunk el teljesen.
Mi is a szurdokvölgy? A szurdok általában egy mély völgyben futó sebes folyó, patak. Évezredek alatt vájt a mészkőbe a víz mély völgyet, és munkálkodik ezen tovább a mai napig.
Itt a völgyben munkálkodó patak a Krimmler Ache.
Néha nem árt felfelé is nézni, gyönyörűek a hatalmas sziklák. Látszik rajtuk a patak koptató munkája, amit még akkor végzett, amikor ott fent volt a szurdok alja. És itt is csordogál a víz a magasból.
A szurdokban 2019-ben újabb komoly felújításokra volt szükség. Látszik is, hogy még elég újak a fa-alkatrészek, a pallók és a korlátok.
Újabb magas vízesést csodálhatunk meg a hatalmas sziklák között.
A szurdok 320 méter hosszú és néhol 32 méter mély.
Több helyen is látszanak lámpák a fahidakra szerelve. Ugyanis este kezdődik a varázslat.
2022. június 17-től szeptember 9-ig minden pénteken, a nyári hónapokban pedig július 5-től augusztus 30-ig minden kedden is, a Sigmund Thun-szurdokot varázslatos és lélegzetelállító módon kivilágítják. A sokféle, színes lámpa és reflektor fényében a szurdok belsejében lévő sziklák és a víz még varázslatosabbnak és elbűvölőbbnek tűnik, mint nappal.
Az esti varázslat kezdete a sötétedésről függően hónapról hónapra változik: júniusban kb. 21:30-tól, júniusban kb. 21:15-től, augusztusban kb. 21 órától, szeptemberben kb. 20:30-tól a leglátványosabb.
A szurdok felett átívelő híd a visszafelé vezető kerülőút hídja.
Az esti varázslat belépő díja (2022):
- felnőtt 12 Euro
- diák 6 Euro
- 6 éves kor alatt ingyenes
A különböző kedvezménykártyák az esti túrára nem érvényesek. A túra nem vezetett, mindenki egyénileg járhatja be a szurdokot. (Azért a visszaútra egy fejlámpa valószínűleg hasznos lehet.)
A szurdok sajnos nem akadálymentes, hiszen a víz folyásirányával szembe menve egyre magasabbra kell másznunk, ezért rengeteg lépcső van a hidak között. A lépcsők alatt pedig dübörög a víz az egymást követő vízeséseken keresztül.
Amint kellően meleg van, a Sigmund Thun-Klamm megnyitja kapuit. De mi történik a szurdokban télen? A téli lezárás fő célja a létesítmény védelme. A sétányok egy részét lebontják, hogy megvédjék őket a hótól és a jégtől, valamint az ezzel járó károktól. Ezenkívül karbantartási munkálatokat is végeznek.
A fából készült utak, hidak teljesen biztonságosak. Az alapjuk, a tartószerkezetük mindig fém, csak a borítás és a korlátok készülnek fából. Vas, acél és vastag fagerendák tartják a vendégeket a rohanó patak fölött. Ezeket minden tavasszal, az olvadás után nagyon alaposan átvizsgálják, megnézik, hogy a hó és a fagy nem tett-e kárt bennünk. Ahol kell kijavítják a hibákat, újraépítik a lebontott részeket és csak ezután nyitják meg a szurdokot a látogatóknak. Ezen kívül minden évben geológusok és statikusok is megvizsgálják az egész útvonalat.
Hamarosan a szurdok végére érünk és észrevesszük, hogy a végén még van egy elég nagy vízesés.
Közben még megcsodálhatjuk az oldalról csorgó, sziklákon folydogáló apróbb vízeséseket is.
2022. július elejétől szeptember elejéig hétfőnként 20:00 órakor egy egészen különleges éjszakai kaland kel életre a Sigmund Thun-szurdokban. Amikor a víz legendás éjszakáján elindul a vezetett túra a szurdokon keresztül, a szülők és a gyerekek romantikus, hangulatos és lenyűgöző kalandok elé néznek.
Ez szintén egy külön belépős program. A belépő ára felnőtt 12 Euro, gyerek 6 Euro. A belépő tartalmazza a sétát a szurdokban, tábortüzet zenével, héjában sült krumplit és egy fáklyás sétát is.
És a kapun kilépve itt a szurdok vége, de a túra még folytatódhat tovább. Itt mehetünk akár balra, akár jobbra is, mert fent egy körút vár ránk. De érdemesebb jobbra menni, mert amúgy minden arra van. Pl. a visszafelé vezető út is. Meg a vendéglő.
A szurdokban folyó Kapruner Ache egy hatalmas vízesésen keresztül érkezik a sziklák közé. És még egy pár lépcső megmászása után az is kiderül, hogy mi ez a mesterséges vízesés.
A mély völgyből fa lépcsőkön juthatunk fel az út mellé, közben táblákon olvashatunk még a szurdokról, illetve a víz romboló, koptató munkájáról.
Ahogy felérünk a murvás út mellé, választhatunk. Itt jobbra van a szurdok bejáratához visszavezető kerülőút, balra pedig újabb túraútvonalak és fogadók várnak ránk.
Innen már az is látszik, hogy a völgyben egy mesterséges gáttal felduzzasztották a Kapruner Ache patak vizét, és egy vízierőmű hasznosította a víz erejét.
A kis tábla tanúsága szerint az erőművet még 1949-ben építették, a legmagasabb vízállás pedig 848,5 méterre volt az Adriai szint felett.
A Sigmund Thun-szurdok másik végén a Klammsee Kaprun régió egyik legszebb tava vár ránk. Amint kinyílik a keskeny szurdok, a kilátás a kristálytisztán, olykor türkizkék színben csillogó vízre esik a hegyvidéki táj közepén. A tó mellett túraútvonal vezet körbe tájékoztató táblákkal, melyekről megismerhetjük Kaprun állat- és növényvilágát.
Nem szabad kihagyni a Klammstüberlbe vendéglőt sem, megéri a kitérő egy kávéra vagy fagyira. A hideg hegyi vizes Kneipp létesítmény pedig a túra utáni felfrissüléshez ajánlott.
A Sigmund Thun-Klamm története szorosan kapcsolódik a kapruni Bürgkogelhez. Az első bronzkori települések körülbelül 4000 éve léteztek itt, a középkorban kiterjedt erődítmény rendszert építettek, amely a hegy nevét kapta. A várfal egyes részeit időközben feltárták, több kelta és római kori leletet pedig különböző salzburgi múzeumokban lehet megcsodálni. A Bürgkogelsteig út további lehetőségeket nyújt a Sigmund Thun-szurdokon és a Klammsee mellett átvezető túrához. A túrázók és a hegymászók biztosan értékelik a kihívásokkal teli emelkedőt, ahonnan fantasztikus kilátás nyílik az egész Kapruni-völgyre, a tóval, a Limbergsperre-vel és a Tauernnel együtt.
A tó túlpartján játszótér és fitneszpálya is található.
Belépő jegy árak a Sigmund-Thun-Klamm szurdokba (2022):
- felnőtt 6,50 Euro
- gyerek (6-15 éves kor között) 4,40 Euro
Zell am See - Kaprun nyári kártyára adnak 60 cent kedvezményt.
A szurdokon keresztül a visszautat egy kapu elzárja, ezért kerülőúton kell menni. (Persze nem lehetetlen kinyitni a kaput...) :-)
Nyitva tartás:
- májusban és szeptemberben 8:30-tól 17:00-ig
- nyáron (07.01.-08.31.) 8:30-tól 19 óráig
- ősszel (10.01.-10.31.) 10:00-től 15 óráig
Szezonnyitán általában valamikor májusban, erről tájékozódni a szurdok honlapjáról lehet.
Ez a fotópont a szurdokon kívül, a pénztár épület mellett található. Szép, szép, de azért bent vannak ennél sokkal látványosabb helyek is.
És ha szeretnétek értesülni az új bejegyzésekről, kövessétek a Kiránduló facebook oldalát is. Ott lehet kommentelni, és a saját élményeket is szívesen olvasom!
Az információk egy része a www.klamm-kaprun.at oldalról származik.
Utolsó kommentek