Szlovénia egyik legszebb alpesi gleccser-völgye a Logar-völgy, azaz Logarska dolina. A völgy végét lezáró sziklák között pedig hangosan dübörgő látványosság vár ránk, a Rinka vízesés. Mellette a sziklákhoz tapasztott büfé teraszáról csodálhatjuk a vízesésre és a környező hegyekre nyíló panorámát. Kicsit eldugott helyen van, de érdemes megkeresni és a völgyben akár több napot is eltölteni. Rengeteg túra- és kerékpáros útvonal, vízesések és egyéb látnivalók várnak ott ránk. A völgy legnagyobb vízesését megmutatom, a többit nektek kell felfedezni. Tartsatok velem!
Hol található? Szlovéniában, Dél-Stájerországban, az osztrák határ közelében, a hegyek között. Térképen ITT.
A völgy bejáratánál fizetni kell az úthasználatért, autónként 7 Eurót. A motor díja 5 Euró, a buszoktól 30 Eurót kérnek. Nem személyenként, hanem gépjárművenként. Gyalog és kerékpárral ingyen be lehet menni.
A mély völgyet egy valamikor gleccser hozta létre az utolsó jégkorszakban. Körben több mint 2000 méter magas hegyek, lent pedig egy keskeny út kanyarog befelé. Az út mentén több helyen van parkoló, ahonnan felfedező útra indulhatunk, mert a völgyben összesen 43 természeti csoda található. Natura 2000-es terület.
A völgyben több helyen is láthatunk szőrös marhákat. A barátságos, bolyhos jószágok igazi kuriózumnak számítanak Európában, hiszen csak Skóciában őshonosak.
A völgy hossza 7 km, legbelül van az utolsó parkoló, ahonnan a Rinka vízesés is megközelíthető. Itt nagyjából a fákról is autók lógnak, de azért biztosan találunk még valahol egy fél helyet, ahol meg tudunk állni. Buszmegállók a völgy bejáratánál vannak, így akár tömegközlekedéssel is érkezhetünk, de akkor gyalog kell besétálnunk a völgybe. Mondjuk amilyen szép az út, valószínűleg érdemes!
A parkoló mellett kis büfé van, ahol egy-két alap dolgot kaphatunk. Mögötte konténer mosdók.
A nagy vízeséshez induló utat tábla mutatja, a büfétől felfelé.
Turista jelzés is van az út menti fákon, sziklákon, de itt nemigen lehet eltévedni. Egy út vezet fölfelé, és mindenki a vízeséshez tart.
Azért ne feledjük, hogy itt az Alpok hegyei között vagyunk. Erre emlékeztet a jó kis kaptató, a meredek ösvény sziklás talajjal. Főleg lefelé kell majd nagyon vigyázni a talpunk alatt elguruló apró kövek miatt.
Bár a vízeséshez vezető ösvény erősen emelkedik, még szerpentin is van benne, és közepesen nehéznek mondható, mindenki fel tud menni rajta! Csak van akinek kicsit tovább tart. Annyira nem hosszú az út, hogy pár pihenővel még az idősebbek is ne tudnának felmenni. Úgyhogy ezt a vízesést mindenki megcsodálhatja!
És amikor már olyan hangosan dübörög a víz, hogy a saját gondolatainkat is alig halljuk, akkor hirtelen megérkezünk.
A Savinja folyó az alpesi hegyekből indul útjára, majd 20 darab vízesésből álló vízesésláncon keresztül 105 méteres tengerszintcsökkenést ér el. A legmagasabb vízesés a Rinka: 90 méter. A Rinka vízesés Szlovénia egyik leglátogatottabb zuhataga.
Hogy alulról minden oldalról megnézhessük, át kell mennünk a patakon. Szerencsére van kis híd, ami előtt azonban kisebb dugó is kialakulhat a sok turista miatt.
A patak vize elképesztő sebességgel rohan tovább lefelé, a völgy felé. Napsütésben csodásan csillog a víz a fehér sziklákon. A fotó sajnos nem adja vissza a látványt, el kell menni, megnézni. :-)
A színek nincsenek manipulálva, ezek a sziklák tényleg ilyen narancssárgák. Csodaszép a színek kavalkádja. Ha festmény lenne, azt mondanánk giccses. Az ég kékje, a fák zöldje, a narancs sziklák, a fehér vízesés... De ezt a természet alkotta. Tehát gyönyörű! :-)
És érdemes hátra is fordulni, mert a vízeséssel szemben hatalmas hegyek határolják a Logar völgyet, égig érő csúcsok vesznek körbe bennünket. És még akár nyáron is lehet fent hó.
Hát igen, elég sok hely van a vízesés alatt, de azért egy forgalmasabb nyári napon nagyjából ilyen látványra számíthatunk. Vagy még ennél is több emberre.
Fent, a vízesés mellett pedig van egy kis büfé a sziklákon, oda is érdemes felkapaszkodni.
A büféhez vezető út valamikor lehet, hogy jobban ki volt építve, de azt valószínűleg némi kőomlás már elvitte. A nagy köveken, sziklákon lépkedve lehet eljutni a lépcsősorig, ami még meg van az ösvényből.
A lépcsőtől már sima az út, csak addig botorkálós.
A falépcsőn felfelé is már egyre közelebb kerülünk a vízeséshez, csak itt még a lihegéssel leszünk elfoglalva.
A sasfészek szerű büfé magja és alapja beton, csak a házikó készült fából.
A kilátás csodálatos, ezért megéri felmászni. Csak a nappal szembe, ellenfényben nehéz fotózni a tájat.
Egy meredek, sziklás ösvényen fel lehet mászni a vízesés tetejéhez is, de már innen is láthatjuk a felső részét. Aki bírja, menjen fel, nekünk nem dobták fel azt az opciót.
A 90 méteres Rinka vízesés ilyen közelről rá sem fért egy fotóra (állítva sem). De fent a teteje, itt pedig az alja. A dübörgést képzeljétek hozzá. :-)
És ha már kigyönyörködtük magunkat a Rinka vízesésben és a tájban is, akkor a patakhoz visszaereszkedve, ugyanazon az úton tudunk visszamenni a parkolóhoz, amin feljöttünk.
Az itt még patak Savinja pedig megkezdi 102 km hosszú útját, mely során érinti Celjét és Lasko-t is, majd Zidani Mostnál ömlik a Szávába.
A Logar völgyben az alpesi erdők, a mesébe illő legelők és a sziklás hegyek lenyűgöző látványt nyújtanak. Több napot is eltölthetünk ezen a mesebeli tájon, mert a völgyben több szálloda és étterem is üzemel. Lehet biciklit és rollert bérelni (akár elektromos kerékpárt is), amivel könnyebben és/vagy gyorsabban bejárható az egész völgy (mint gyalog vagy autóval).
Remélem kedvet kaptatok egy jó kis túrához ebben a mesés völgyben, melynek neve Logarska dolina. Érdemes megjegyezni és felkeresni. De Szlovénia tele van még ilyen szebbnél-szebb helyekkel, érdemes kilépni a Ljubljana - Bled - Bohinj háromszögből és nemcsak a tengerpart felé. A hegyek között rengeteg eldugott szurdok, vízesés, folyó és tó van még. Meg rengeteg túrázási lehetőség. Hamarosan mutatok még egy csomót! Tartsatok velem legközelebb is!
Az út menti táblákról tájékozódhatunk, hogy mit érdemes megnézni még a Logar völgyben. És azokat hol találjuk. Nemcsak természeti szépségek vannak, ezek szerint.
Belépőt csak a járművekre kell fizetni a bejáratnál, onnantól minden szabadon és ingyenesen látogatható az egész völgyben. A parkolás is ingyenes.
És ha nem akartok lemaradni az új bejegyzésekről, kövessétek a Kiránduló facebook oldalát is. Ott lehet kommentelni, és a saját élményeket is szívesen olvasom!
Az információk egy része a következő weboldalról származik: https://trekhunt.com/hu/article/logarska-dolina-szlovenia/
Utolsó kommentek