Madeira vulkanikus sziget, ezért elég egyedi strandjai vannak. Az egész sziget hegység, ami vízszintes, az vagy focipálya, vagy repülőtér. Minden más lejt vagy emelkedik valamilyen irányba. A tengerpart is tele van magas, függőleges sziklafalakkal, a tengerből kiálló kövekkel és csodálatos, természetes medencékkel. Mivel a vulkáni kőzet fekete, így ezekben a medencékben egészen jól felmelegszik az óceán vize. Szóval különleges helyeken fürödhetünk az óceán vizében, ha Madeirán strandolunk. Mutatok két különböző strandot a sok közül, tartsatok velem!
Az egyik Porto Moniz. Hol található? A Portugáliához tartozó Madeira szigetének észak-nyugati csücskében. Térképen ITT.
Madeira megközelíthető repülővel, akár közvetlen járattal is Budapestről, majd a szigeten érdemes autót bérelni, ha be akarjuk járni az egészet. Porto Moniz-ban nagy parkoló áll rendelkezésre, ahogy az alábbi képen is látszik.
De van tömegközlekedés is, távolsági buszokkal is elérhető Porto Moniz a fővárosból, Funchal-ból. Hát bizony, ilyen szép, régi buszok is járnak még arrafelé... :)
Porto Moniz egy közel 2500 lakosú kisváros Madeira északi partján; az északi part legnyugatibb csücskében. A parton több kis szirt, illetve szigetecske emelkedik ki a tengerből, pl. Porto e Cais, Ilhéu Mole, Penedia.
A part nagy része alkalmatlan a strandolásra, mert éles sziklák állnak ki a vízből.
De van egy hatalmas strand, ahol a természetes, a hullámverés által kialakított medencéket egy kicsit még kibővítették, és így alkalmassá tették a fürdőzésre.
A Porto Moniz-i strand természetesen kiérdemelte a kék zászlót. A "Kék zászló program" egy minőségbiztosítási rendszer, mely a strandok és kikötők vizének tisztaságát hivatott jelezni. A "kék zászlós strand" jelzőt olyan strandoknak és kikötőknek ítélik oda, ahol megfelelnek a szigorú környezetvédelmi, oktatási és biztonsági kritériumoknak.
A strand nagyon népszerű, délután csak hosszú sorbaállás után lehetett bejutni. A fotón bal oldalon van a strand bejárata és az a sok ember mind szeretne bemenni.
De mitől olyan különleges ez a strand? Azon kívül, hogy egy majdnem teljesen természetes medencében fürödhetünk? A válasz ott van a fotón, ahol a sok ember ül egymás mellett a betonon, a medence szélén.
És tudjátok mire várnak? Hát erre:
Nem tudom mennyire biztonságos ez a szórakozás, de sokan űzték. Felültek a betonjárdára háttal az óceánnak és várták, hogy jöjjön egy hatalmas hullám, ami aztán lemosta őket, bele a medencébe.
A strand mivel kiépített és mindenféle infrastruktúra is van hozzá fizetős, a belépő 3 Euro egy napra. Szerintem ez nagyon baráti. Cserébe kulturált öltözők, mosdók, zuhanyzók vannak az épületben.
Innen felől teljesen olyan a part, mint egy mesterséges strand-medence, betonlépcsővel, sekély vízzel. De közben meg ott vannak benne a fekete sziklák, amiket a természet tett oda.
A beton részen kívül a víz mély, és a hullámzásnak köszönhetően folyamatosan cserélődik. Itt nincs vízforgató és szűrő berendezés, az óceán megoldja. A medence egyik végében van egy túlfolyó, ahol a felesleg elfolyik. A víz utánpótlása pedig folyamatos. :-)
Fürdés előtt vagy után sétálhatunk is a beton járdákon és gyönyörködhetünk a hullámok játékában.
Porto Moniz települést az 1960-as évekig csak a tengerről lehetett megközelíteni, utána építették meg a várost Ribeira da Janelán és Seixalon át São Vicentével összekötő tengerparti utat. Miután Portugália belépett az EU-ba, ezt az utat jelentős uniós támogatással korszerű, nagy szakaszokon alagútban vezetett úttal váltották ki. A régi út még mindig látszik az alagutak mellett, de már több helyen járhatatlan.
1533-ban érkezett ide Algarvéból a városka névadója, Francisco Moniz, akit a király az itteni területek kormányzójává nevezett ki. Francisco azonmód el is kezdte a hely benépesítését. A 19. századig bálnavadász- és kereskedelmi (átrakó) kikötő volt, amit a São Baptista erőd védett a kalózok támadásaitól. Manapság Porto Moniz Madeira legjelentősebb krumplitermesztő körzete.
Fotókon is látványos, de videón sokkal jobb megnézni és meghallgatni az óceán hullámzását. Ezért tettem ide egy rövid videót is.
A romos erődöt helyreállították, és ebben rendezték be a Madeira partvidékének 11 élőhelytípusát bemutató kiállítást (Aquario da Madeira). Az akváriumokban több mint 70 állatfaj képviselői láthatók.
Ez volt tehát a madeirai strandok egyik változata, a szigeten több helyen is megtalálható félig természetes, félig mesterséges lávamedence. És Porto Moniz.
Most pedig ugorjunk át a sziget déli oldalára, a főváros, Funchal mellé. Mint látjátok itt is van egy kisebb, lávamedencés (fizetős) strand, de itt van valami más is.
Van egy hosszú partszakasz, ahol kavicsos, homokos strand vár ránk. A hegy túloldalán. De hogy lehet átmenni a hegyen?
Hát alagúton. Egy gyalogos alagút köti össze a strandot a parti úttal. Az alagút csak reggel 9-től este 9-ig van nyitva, erre érdemes figyelni. Más időpontokban a strand a part fölött futó főútról is megközelíthető egy kis kerülővel.
Az alagútban vannak természetes barlangok is, ahova becsapnak az óceán hullámai. Csodálatos az egész!
És az alagút túlsó végén ott a strand.
Ezen a strandon egy év alatt hatalmas változások történtek. Megnéztem a térkép utcakép nézetét és alig ismertem fel. A műanyag járda helyén ma már beton járda van, azon lehet végigsétálni a parton és néhol lépcsők vannak, hogy le tudjunk menni a vízhez. Illetve van, ahova rámpát építettek, így kerekesszékkel is megközelíthető a víz.
Ez a strand hol található? A Portugáliához tartozó Madeira szigetének déli oldalán, a főváros Funchal Sâo Martinho nevű részén. Térképen ITT.
Ehhez a strandhoz is eljuthatunk busszal, sőt, ide még a funchal-i helyi járatok is kimennek.
Mivel Madeira vulkanikus sziget, a partja, a kavicsok és a homok is (ott ahol vizes) fekete. Vagy legalábbis sötét szürke.
A távolban látszanak a hullámok által a sziklába vájt hatalmas barlangok. Tőlük balra az a kicsi fehér az alagút bejárata. Ahhoz képest a barlangok tényleg nagyon nagyok.
A strand ingyenes, zuhanyzók vannak, öltözőfülke akkor még nem volt, de lehet, hogy azóta már az is van, mert most már bárok is települtek a partra.
A kisebb-nagyobb kavicsokon menni mezítláb nem túl kényelmes, de a túlsó vége felé van homokosabb rész is. Tengeri cipő nem szükséges, sünök nincsenek, csak a kavicsos részen kell túljutni. Szintén a kavicsok miatt ez a strand napozásra csak valami szivacsos matraccal alkalmas, egy szál törölközőre nem nagyon tudunk lefeküdni. Lehet persze, csak nyomnak a kövek. :-)
Az óceán hullámzása miatt a vízbe jutás, illetve inkább a kijövetel nem annyira egyszerű. Befelé még nem gond, jön a hullám, beterít, bevisz, oké. Kifelé viszont kicsit nehezebb, mert a kifutó hullámok visszafelé erősen szívnak. Én meglepődtem, mert ilyen helyen nem fürödtem még, a Balatonban nincs ilyen gond. Szóval ez is érdekes. :-)
A kavicsos részen mesés hangja van a tenger hullámainak. Kifelé a szokásos, visszafelé viszont csilingelve görög a rengeteg kavics. Nem tudom mennyire hallatszik, a helyszínen nagyon hangos volt. :-)
A strand szélén pedig lenyűgözőek a bazalt sziklák.
Ez tehát a másik típusú strand, ami előfordul Madeirán. Több helyen is láttam ilyet is, csak rövidebb szakaszokon. A Praia Formosa beach talán a leghosszabb ilyen strand a szigeten.
Hamarosan folytatom majd Madeira bemutatását, jönnek a hegyek, a túrák a vízvezetékek mentén, a kabinos felvonók és a vízesések is. Meg a főváros különlegességei, például a festett ajtók, a gyümölcspiac és a tobogán-ok. És az utolsó magyar király nyughelye. Egy botanikus kertet pedig már megmutattam. Tartsatok velem továbbra is!
Ha szeretnétek értesülni az új bejegyzésekről, kövessétek a Kiránduló facebook oldalát is. Ott lehet kommentelni, és a saját élményeket is szívesen olvasom!
Az információk egy része a wikipedia oldalairól származik.
Utolsó kommentek