Rájöttem, hogy Szlovénia a kisebb-nagyobb vízesések hazája (is). Pár nap alatt egy csomó vízesésnél jártam, de a Pericnik vízesés volt a legkülönlegesebb. Mégpedig azért, mert be lehetett sétálni a vízesés mögé. Hatalmas és csodálatos, dübörögve zuhogó vízesés, ami egy rövid, könnyű túrával megközelíthető. Bár az oda vezető aszfaltos út elég keskeny, megéri az a pár idegösszeomlás, amit a szembe jövő busztól kapunk. Vagy mehetünk gyalog is. Tartsatok velem, mutatom milyen!
Hol található? Szlovéniában, az ország észak-nyugati részén, Bled és Kranjska Gora között kb. félúton, Mojstrana település mellett. Térképen ITT.
Ha Mojstrana meg van, ott már ki van táblázva. A "Slap Pericnik" feliratot kell követni. Innen a vízesés kb. 4,5 km, tehát akár gyalog is be lehet menni odáig, csak kicsit tovább tart. Mojstrana egyébként tömegközlekedéssel, busszal is megközelíthető, így autó nélkül is becserkészhetjük a vízesést.
A falu szélén elég nagy parkoló van, ahol ott lehet hagyni az autót, ha nem vállaljuk be a keskeny utat. Onnan már csak 4 km a vízesés, alig egy óra gyalog.
A falutól a vízeséshez vehető bekötőút elég keskeny, hiszen tulajdonképpen egy szurdokvölgyben halad a Triglavska Bistrica folyó mellett. A völgyön keresztül, a folyó mellett fel lehet sétálni egészen a Triglav oldalában lévő forrásig. A víznek gyönyörű színe van itt is.
A vízeséshez vezető keskeny ösvény bejáratánál van egy kis vendéglő és egy parkoló személyautók részére. A parkoló fizetős, a bácsi mogorva. 2 óra 3 Euro.
A vízeséshez vezető ösvényt táblák jelzik. Erre kell elindulni fölfelé.
De a vízesés már az útról is látszik a fák között. És nemcsak látni lehet, hanem hallani is. Elég nagy robajjal zúdul le a víz.
A vízesés valójában két zuhatagból áll, a Felső-Pericnikből, ami 16 méter magas és az Alsó-Pericnikből, ami 52 méter magas.
Egy hídon megállva pedig láthatjuk, ahogy a vízesés vize beleömlik Triglavska Bistrica folyóba.
A parkolónál találni olyan térképet, ami mutatja a túrautat az alsó és a felső vízeséshez is. Aki felmenne a felső vízeséshez, annak érdemes lehet egy fotót készíteni a térképről.
A vízesésekhez vezető utat nemcsak térképen láthatjuk, hanem nyilak is mutatják merre kell felmenni.
Az első kilátóponthoz vezető út kb. 250 méter hosszú és 60 méter szint van benne.
Az ösvény elég jó, nem indul meredeken. A tábla szerinti besorolása nehéz, biztosított útvonal. De szerintem nem nehéz.
Persze azért lesznek benne rázósabb szakaszok, ahol a fák gyökerei között kell lépegetni. Itt különösen oda kell figyelni, mert a gyökerek csúsznak, és ha nem lépünk elég nagyot, meg is botlunk bennük. A közöttük lévő kavicsok pedig hajlamosak a talpunk alatt elgurulni.
A vízesés kb. 15 percre van a turistaháztól, és addig lesz még egy pár kanyar. A vízesés felkereséséhez a legjobb időszak bármikor, amikor nincs hó.
Hosszú lépcsősor is vár ránk, így jól kimelegszünk, mire felérünk a zuhanyhoz.
És az erdőből kilépve feltárul előttünk a Pericnik vízesés.
Hatalmas robajjal zúdul lefelé a rengeteg víz. Gyönyörű és félelmetes is egyben a természet ereje.
A Pericnik vízesés különlegessége, hogy besétálhatunk mögé is, ezáltal egy ritka nézőpontból láthatjuk a vízesést.
Fontos, hogy aki ide jön, annál legyen egy esőkabát, vagy kapucnis felső, mert a vízpermet nagyon erős és a mészkő sziklából is folyik a víz mindenfelé. Hiába van "tető" a fejünk felett, a hatalmas szikla átengedi a vizet, ami mindenhol csöpög és csurog.
De a látvány és a "feeling" mindent megér! Még azt is, hogy vizesek legyünk.
Aki szeretne bemenni a vízesés mögé, az lehetőség szerint túrabakancsba jöjjön, mert ez a rész elég csúszós a folyamatos vízpárától.
A fotózáshoz is olyan eszközt válasszatok, ami bírja a vizet, mert itt minden vizes lesz és beázik. (Az én fényképezőmnek is sikerült úgy beáznia, hogy a lencse belülről párásodott be...)
A következő fotón látszanak az arányok és a méretek. Azok a kis színes pontok az esőkabátos emberek. A vízesés pedig tényleg hatalmas.
A fotó nem adja vissza, de talán látszik valamennyire, hogy a sziklákról így csurog a víz a vízesés mellett is, mindenhol. Egyébként gyönyörű!
A vízesés télen is látogatható (az első kilátó pontig), sőt a megfagyott vízesés még különlegesebb látvány. Ha Kranjska Gorában síeltek, vagy Bledben pihentek, ne hagyjátok ki a havas, jeges Pericnik vízesés megcsodálást. (De akkor bakancsra tehető, szöges gumitalppal is készüljetek.)
A másik oldalról szép szivárványban is gyönyörködhetünk. Bár ez ugye a nap állásától függ, mi délelőtt voltunk ott.
A másik oldalon folytatódik az ösvény és nem kell visszafordulni, hanem erre is le lehet menni a vízeséstől. A körút kb. 600 méter hosszú és 65 méter szint van benne. A tábla szerinti besorolása elég nehéz, nem biztosított ösvény. (A vízesés mögött valóban nincs semmi biztosítás az ösvény mellett, ezért ezt a részt télen lezárják.)
Ha valaki szeretne felmenni a fölső vízeséshez is, az hosszabb túrára számítson és kövesse a térképen jelzett utat. A második vízeséshez vezető út nehezebb terepen visz tovább, de egy kis lelkesedéssel leküzdhető. A felfelé vezető út a bal oldalon található, ha az alsó vízeséssel szemben állunk. Valamivel meredekebb a terep arra, ezért stabil bakancs feltétlenül szükséges. Az út hossza a felső kilátópontig 350 méter, a szintkülönbség 100 méter. A tábla szerinti besorolása nagyon nehéz, biztosított út. De télen ez is le van zárva.
Ez a terület a Triglav Nemzeti Parkhoz tartozik, ami Szlovénia egyetlen nemzeti parkja. A Triglavska Bistrica patak mentén futó úton beljebb is túrázhatunk a Nemzeti Parkba, de az útról letérni a környezet védelme érdekében nem szabad. Többféle védett állat és növény élőhelye a völgy. Többek között barna medve is él errefelé.
Ez az oldal kicsit hosszabb és enyhébb, mint a másik. Kellemes erdőn keresztül visz le az ösvény.
De ugyanúgy a turistaházhoz érünk le ezen az úton is.
Remélem kedvet kaptatok a Pericnik vízesés felkereséséhez. De Szlovénia tele van még ilyen szebbnél-szebb helyekkel, érdemes kilépni a Ljubljana - Bled - Bohinj háromszögből és nemcsak a tengerpart felé. A hegyek között rengeteg eldugott szurdok, vízesés, folyó és tó van még. Meg rengeteg túrázási lehetőség. Hamarosan mutatok még egy csomót! Tartsatok velem legközelebb is!
És ha szeretnétek értesülni az új bejegyzésekről, kövessétek a Kiránduló facebook oldalát is. Ott lehet kommentelni, és a saját élményeket is szívesen olvasom!
Az információk egy része a kihelyezett táblákról és a https://trekhunt.com/hu/article/pericnik-vizeses oldalról származik.
Utolsó kommentek