Ha szívesen megnéznétek közelről egy vörös bolygót, vörös dűnék és lila kövek között, narancs homokon sétálva, akkor nem kell olyan messzire utazni. És még szkafander sem kell hozzá. Marsbéli táj várja a kirándulókat Gánt mellett egy elhagyott bányaudvarban, a Gánti Bauxit Földtani Park és Balás Jenő Bauxitbányászati Múzeumban. A pompázatos színekhez nem árt ha süt a nap, de felhős időben is lenyűgöző. A fotókon semmilyen utómunka nincs, a színek pont ilyenek a valóságban is! (Vagy legalábbis ilyenek voltak, amikor ott jártam.) Múzeumba menni jó! Főleg, ha ilyen különleges! Mutatom milyen! Tartsatok velem!
Hol található? Magyarországon, Fejér megyében, Székesfehérvártól északra, Gánt és Gánt-Bányatelep között. Térképen ITT.
Megközelíthető autóval vagy busszal. A legközelebbi buszmegálló Gánt-Bányatelepnél van, kb. 400 méterre a földtani parktól. Belépőjegyet a kis fabódénál kell váltani, a látogatóközpontban pedig van mosdó is.
Parkolni a Gánti Bauxit Földtani Park udvarán, valamint vele szemben, az útról letérve lehet. Illetve a bekötő út mellett beljebb is van még parkolásra alkalmas hely. Szerintem bármikor mentek arra, biztos, hogy lesz egy pár autó már az út szélén.
A kis fa-bódéban, jegyvásárlás közben észrevettem a falon egy versikét, mely a valamikor itt dolgozó bányászok előtt tiszteleg. Az írója nem volt feltüntetve a papíron, de a vers nagyon jól érzékelteti a bányász-élet nehézségeit.
Legények (a) Gánton
Gigászi teraszán a Vértesnek, Gánton
bányászok sokaságát görnyedezni látom.
Nézem a vöröslő, marsbéli tájat,
mit emberi vér és verejték áztat.
Minden cseppért cserébe egy bauxit érc,
tucat óra, harminc csille-naponta ennyit érsz.
Acél ívek és hátak hajlanak
a kitermelt, roppant súly alatt.
Minden hiábavaló és meddő mozdulat,
ha csak egyetlen rög is a föld alatt marad.
Ezért markol lapátot millió izzadt tenyér,
nem lehet megállni mert kell a kenyér.
Gigászi teraszán a Vértesnek, Gánton,
aranyéletre vágyott egy ALuminium-álom.
A magyarországi bauxitbányászat történetét tárgyaló kiállítást 1926-ban, az egykori gánti külfejtés peremén található táróban alakították ki. A Fejér megyei Bauxitbányák Vállalat által létrehozott múzeum a bányászat aranykorát, azaz 1914-1990 közötti időszakot mutatja be. A tárlat egy udvari, szabadtéri kiállításból, ahol nagyobb bányagépek kaptak helyet, és egy földalatti múzeumtárból áll. Az utóbbiban a Vértes-hegység bányászatának történelmét bemutató posztersorozat és bauxitbányászat szerszámai, gépei, biztosítási rendszerei, jellegzetes munkahelyei láthatóak. A kisgyermekes családok számára különösen érdekes lehet az udvaron álló két hajdani bauxitszállító mozdony.
A zöld mozdony leginkább egy krokodilra hasonlít és nem igazán találtam róla semmi konkrétumot. Ha valaki tudja mi a neve, esetleg néhány műszaki paramétert megoszt velem, akkor szívesen kiegészítem vele a bejegyzést. :-)
A zöld mozdony mögött személyszállító vagon áll. Akár ki is próbálhatjuk milyen alacsony és szűkös helyen vitték a bányászokat munkába minden nap.
A gőzmozdonyt az Imre névre keresztelték. Később, a tanösvény mentén majd fogunk látni róla munka közbeni fotót.
A Gántot Zámollyal összekötő út a magyarországi bauxit „őshazájába” vezet. Itt, a Bagoly-hegyen tárta fel Balás Jenő bányamérnök 1923-ban az ország első művelésre alkalmas bauxittelepét. A területen 1925-ben kezdődött a bányászat. A 30-as években Gánt a bauxit Mekkája lett: a világ akkor ismert legnagyobb bauxit-előfordulásaként ezekben az években a világtermelés harmadát adta és szakemberek népes csoportjai zarándokoltak ide a világ minden tájáról.
A kültéri kiállítás részeként megnézhetünk még hatalmas villanymotorokat és egyéb nagy gépeket, amikről a szakvezetés során biztosan mesélnek, de táblák nincsenek kihelyezve, így én nem tudtam meg mik ezek.
Ez itt tehát a Balás Jenő Bauxitbányászati Múzeum. Balás Jenő (Gyergyóremete, 1882. – Budapest, 1938.) székely származású bányamérnök volt, kutató, a magyar bauxitbányászat úttörője és jelentős vízszabályozási munkálatok tervezője.
A 19. század végének egyik nagy találmánya, az alumínium rövid idővel a bemutatása után már léghajókat segített a levegőbe, ezüstösen csillogó dekorációvá vált, és a következő évszázad ipara is hatalmas reményeket fűzött a különleges, könnyű fémnek. Érce, a bauxit sok helyen hiánycikk volt, hazánk azonban bővelkedett a vöröses színű kőzetben.
Gánton 1920-ban bukkantak a jelentős karsztbauxittelepre. A külszíni bányát 1926-ban nyitották meg. Az 1930-as években a világ egyik legismertebb bauxitbányája volt. A II. világháború idején teljes kapacitását Németország foglalta le hadiipara számára. A bánya csúcstermelése 1953-ban, 600 000 tonna volt. Egymás után nyitották meg a különböző külszíni fejtéseket, öt helyen is bányásztak bauxitot Gánt határában. Az 1980-as évekre a telepek kimerültek, 1987-ben pedig meg is szűnt a kitermelés. Azóta a Vértes oldalában lévő hatalmas, felszakított sebeknek tűnő fejtéseket rekultiválták, több-kevesebb sikerrel visszaadták őket a természetnek.
A bauxit bányászatról bővebben olvashatunk a föld alá vezető táró mindkét oldalán kihelyezett molinókon.
A földalatti kiállítótérbe lépve pedig úgy érezhetjük magunkat, mintha egy mélyművelésű bányában járnánk. A vágat falait úgy biztosították az omlás ellen, mint egy valódi bányában, s a légajtó is egy működő bánya biztonsági rendszerét idézi. A kézi erővel dolgozó bányászok szerszámaitól, a teljesen gépesített fejtésig használt a munkaeszközök tárulnak a szemünk elé az élethű munkahelyeken.
Van itt egy a bányában használt villanymozdony is, ami különféle kocsikat húz maga után. Van közöttük csille, fahasábok szállítására alkalmas kocsi, és személyszállító vagon is.
Különlegesnek számít a bányában a benzines teherautó. A szénbányákkal szemben ugyanis itt ilyen üzemű járművek használata is lehetséges volt.
Kiállították a diszpécser nagy pultját is, amin szemmel tarthatta a bánya működését.
Ahogy haladunk a táróban, úgy haladunk az időben is, itt már egy gépesített bányarészen járunk. A szállítást függő kocsikkal és futószalaggal van megoldva.
Aztán a bányászati berendezések után jön még egy kőzettani folyosó is, ahol különféle ásványokat, kőzeteket láthatunk. Nemcsak a Vértesből, hanem a Mecsekből is vannak itt kőzetminták.
Aztán jönnek az Alsópere és Tés környékén talált bauxit darabok. Ott találhatjuk a legidősebb középhegységi bauxit lelőhelyet.
A bauxit tengerfenéken képződik. Ám mielőtt azt gondolnánk, valaha egy tenger hullámai mosták a gánti tájat, az is kiderül, hogy ezek a bauxitrétegek Afrikában keletkeztek és a lemezek tektonikus mozgásának köszönhetően kerültek ide az évmilliók során.
Aztán van még itt Halimba és Fenyőfő közeléből származó bauxit minták is. A halimbai telep hazánk legnagyobb bauxittelepe, mely az Északnyugati-Bakonyban található.
A világ valamennyi ismert karsztbauxitjában 140 féle ásvány fordul elő. Ezeknek azonban csak elenyésző hányada van valamennyi lelőhelyen és kimutatható mennyiségben. Az alumínium ásványok színtelenek, a bauxit a hematit nevű vas-ásványtól vörös.
A falakra kitett táblákról sok érdekességet megtudhatunk még, majd a járat végén egy vendégkönyv is vár. Aztán a végén a légajtón keresztül jutunk vissza ki a szabadba.
A bányamúzeum után pedig jöjjön maga a bánya, a vörös, marsbéli táj.
A Bagoly-hegy lábánál húzódó, egykori külszíni bauxitbányában ma egy igen érdekes tanösvény vezet. Az egykori külszíni fejtés bemutatására létrehozott sétaösvényt végigjárva földtörténeti korok hátrahagyott emlékeivel találkozhat a látogató. A marsbéli tájon járva megismerhetjük, hogy mi zajlott le évmilliók alatt a területen. A bányászatnak köszönhetően felszínre került színek, rétegek, alakzatok elvarázsolják az ide látogatót.
A bejárás során az egymást keresztező vagy szétágazó utak rövidítésre ösztönöznek, de a tanösvényt célszerű az állomások sorrendjében végigjárni.
A bányafal kb. 28 m magas, az alapkőzet (dolomit) színárnyalatai a különböző ásványok miatt a sárgástól egészen a lilás-pirosig terjednek.
Földünk szilárd kértének 99 %-át mindössze 8 elem alkotja: az oxigén, a szilícium, az alumínium, a vas, a kalcium, a nátrium, a kálium és a magnézium. Az alumínium tehát a harmadik leggyakoribb elem a földkéregben, gyakoribb, mint a vas!
A tanösvény mentén régi fotókon bemutatják a bányában végzett munkát.
Az alumínium kizárólagos természetes alapanyaga a bauxit. A bauxit kizárólag jellegzetes trópusi éghajlat alatti szárazföldeken (ahol az éves csapadék mennyisége meghaladja az 1500-2000 mm-t, az éves átlagos középhőmérséklet pedig magasabb mint 22-24 fok), alumínium tartalmú kőzetek geokémiai mállása útján keletkezik. Ezek tömeges megjelenését hívjuk lateritbauxit telepeknek. A Föld egyes trópusi tájain ma is képződnek ilyen lateritbauxit telepek.
Karsztbauxit telepek azonban napjainkban nem képződnek. Az elénk táruló - már kitermelt - bauxit telep bauxitja a kréta időszak közepén, mintegy 100 millió évvel ezelőtt kezdett kialakulni. Ez a geokémiai folyamat megszakításokkal 30-35 millió éven át tartott.
A kréta időszak befejező szakaszában a Föld mélységi változásainak következtében hatalmas kőzettömegek egymáshoz képest elmozdultak és erősen tagolták a felszínt. Ezeket a hatalmas, földrengésekkel járó folyamatokat tektonizmusnak hívjuk. Amikor az elmozdulások iránya többnyire függőleges, akkor árokszerű, meredek falú süllyedékek jönnek létre. Ezeket a felületeket vetősíkoknak vagy vetőfalnak nevezik. A bányagödör szemben lévő oldalán pont egy ilyen vetősíkot láthatunk.
A gödör alján látható szürkés-világos színű kőzet a dolomit, e felett helyezkedett el a bauxit. A bauxitot az eocén korban (36-52 millió évvel ezelőtt) előbb édesvízi, majd tengeri üledék fedte be, és ezek megvédték a lepusztulástól. Később ezt a mélyebben fekvő réteget fedezte fel és termelte ki az ember.
Ez a vöröses alapszínű, fekete foltokkal tarkított kőtömb egy úgynevezett dolomit-börc. A szürkés dolomit megváltozott felszíne azokról a folyamatokról tanúskodik, amelyek a dolomit és a bauxit határán végbementek. Először egy vasból és kénből álló vegyület, a pirit vonta be a bauxittal érintkező dolomitot. A vas a bauxitból, a kén valószínűleg eltemetődött növényzet maradványokból származott. Ezután a leszivárgó vizek elősegítették a pirit oxidációját, emiatt kénes-savas oldatok jöttek létre, innen a lilás-fekete szín. A dolomit ezek hatására porlódni kezdett és közben a pirit hematittá alakult át.
A következő állomásnál megfigyelhetünk a falban húzódó keskeny, sötétbarna, fekete sávot, mely egy elszenesedett réteg. Ez is bizonyítja, hogy a kéregmozgások következtében a területet elöntötte előbb édes-, majd tengervíz, megjelent a növényzet, mely később eltemetődött és ebből alakultak ki kőszén telepek.
Bár a tanösvény táblái más irányba visznek tovább, én itt előbb feljöttem a bányagödör tetejére megnézni, hogy mi van itt fent.
Innen is szép rálátás van a kőfalakra, melyek elképesztő színekben pompáznak. Talán így télen még jobban is látszanak a bányafalak, amikor nincs lombozat a fákon.
A külszíni bányászat hatására az eredeti földfelszín teljes mértékben eltűnik. A termékeny talajréteget elhordják annak érdekében, hogy az értékes ásványt ki tudják termelni a föld mélyéből. A bányászati tevékenység befejeztével óriási tátogó tájsebek éktelenkednek a területen, melyek a talaj hiányában teljesen alkalmatlanok a növények megtelepedésére. Rekultivációnak hívjuk azt a folyamatot, amely során esztétikai és ökológiai állapotát helyreállítják ezeknek a területeknek. A legfontosabb teendő a csupasz kőzetek és meddőhányók elfedése termékeny talajtakaróval, majd ezután lehet a területre olyan növényeket telepíteni, melyek elviselik ezeket a mostoha élőhelyi körülményeket. Csak néhány gyorsan növő és kevéssé igényes növényt lehet bányarekultiváció során alkalmazni. Ilyen például az itt is ültetett fekete fenyő.
De az is megfigyelhető, hogy a természet milyen csodálatos módon képes visszahódítani a lepusztított területet. Itt, a Bagoly-hegyi bányában a nem rekultivált területeken már 1998 tavaszán megjelentek az első martilapu-tövek és néhány év alatt beborították a terméketlen területet.
Az ösvény egy kerítéshez vezetett, majd a kerítés mellett továbbsétálva egy kilátópontra érkezünk.
Innen jól belátható az egész bánya terület, a lent kanyargó ösvények.
A túloldalon is jól megfigyelhető a kőzetek rétegződése, és látható az is, hogy milyen vékony a kőzet tetején a termékeny talajréteg, mégis megélnek rajta a fák.
Ezt a bányát, a Bagoly-hegyi külfejtést 1942-ben kezdték el letakarítani, majd kitermelni és az utolsó tonna bauxitot 1987-ben szállították el innen. Az itt látható mélyedésekben még kb. 15-20 méter vastag bauxit található, de azt már technikai okok miatt nem tudták kitermelni.
A külfejtéses bányaművelés gépesítettsége mindig tükrözte az adott kor műszaki színvonalát. A külfejtések a 100 %-os gépesítettséggel - eltekintve a szélsőséges időjárási viszonyoktól - késő ősszel és a téli időszakban is folyamatosan üzemeltek.
Az egyik mélyedésben kristálytiszta vizű tavacska alakult ki.
A tó mellől visszanézve látszik, milyen vastag az üledékes mészkőréteg és milyen magasan volt eredetileg a talajszint.
Itt lent, ha egy marsjáróval forgatnának filmet, mindenki elhinné, hogy a Marson vizet találtak. :-D
És ha az eddigi színorgia még nem lenne elég, újabb elképesztő sziklák következnek.
A bauxit színe ott változott sárgára, ahol a mocsári víz kimosta a vasat belőle, és a mocsárból kén-, foszfor és szénvegyületek oldódtak a bauxit közé. Ez utóbbiak nem kívánatosak, mert rontják a bauxit minőségét, ezért a bányászok az ilyen zónákat külön termelték ki, vagy ha vékony volt a bauxit réteg, akkor egyszerűen kikerülték. Ezért maradt meg ez az érdekes, színes fal is.
Tényleg hihetetlen színei vannak, olyan, mintha festékkel kenték volna össze. Persze erről szó sincs. A természet hihetetlen csodája ez.
Itt is látszik egy vetőfal (mint amilyen a másik oldalon is megfigyelhető), mely mentén elmozdult egymáson két kőzettömb. A fekete szín utólag képződött úgy, hogy a felszínről lassan leszivárgó vizek mangános-vasas ásványokat oldottak fel, melyek vékony hártya formájában kicsapódtak.
A diagenezis az a folyamat, amikor a különböző üledékekből üledékes kőzet alakul ki. A gánti bauxit-összletek egy magasabb térszínről ereszkedtek le a gravitáció hatására, majd ezeken az összleteken trópusi talajok alakultak ki. Később a terület megsüllyedése és a tenger előretörése miatt megindult a mocsarasodás. Az itt élő növények a bauxitba nyomódva kémiai reakciókat idéztek elő, ezek következtében alakultak ki ezek a foltos színelváltozások.
Tehát ezeknek a gyönyörű színes szikláknak a fennmaradása egy szép példája a diagenezisnek.
A téli fagyok és a csapadékvíz hatására sajnos erősen pusztul a fal.
A termelő munkahelyekről a jövesztett kőzet elszállítása billenőputtonyos csillékkel történt. A munkahelyektől egy 600 mm nyomtávú, ideiglenes csillevasút hálózat épült, melyen az üres és a megrakott csilléket mozgatták a gyűjtőhelyig kézi erővel, majd onnan a tölcséres rakodóig lóvontatással. De ahogy a fotón is láthatjuk (és a múzeum előtt megnézhettük élőben is), gőzmozdony is dolgozott a bányában. A termelvény elszállítására 760 mm nyomtávú iparvasúti kocsikat alkalmaztak gőzmozdony vontatással.
A tanösvényen járva meg kell emlékezni a bányászokról is, akik kemény munkájukkal kitermelték ezt a hatalmas mennyiségű ásványkincset. 1925-től 1985-ig robbantások dörejétől volt hangos ez a vidék. Eleinte kézi erővel lapátolták a csillékbe a lerobbantott ércet, aztán később már nagykanalú markolók végezték ezt a nehéz munkát. De a környék lakosságának sokáig megélhetést jelentett a bányászat.
A bauxittal kitöltött töbrök szélét börcök tarkítják a jellegzetes vasköpennyel.
Egy korábbi tábláról megtudtuk már, hogy a mocsarakból leszivárgó kénes-savas víz a bauxitból kioldotta a vasat, ezért a vöröses bauxit színe sárgára változott. A kőzetrések és a növényzet gyökerei mentén leszivárgó víz azonban újra oxidálni tudta a vastartalmú alkotórészeket és ezeken réseken a szín újra vörösre változott. Ezen folyamatok és kölcsönhatások megfejtéséhez a trópusokon ma is folyó laterit- és bauxitképződés tanulmányozása is hozzásegítette a kutatókat.
A tanösvény itt újra fölfelé visz, felmehetünk ismét az egykori talajszintre, a vörös dűnék tetejére.
A bejárattal szemben, a bányagödör túloldalán található kilátóból újra átnézhetjük az egész bányát. Szemben a látogatóközpont épülete, balra a bányamúzeum. Jobbra egy elhagyott dolomitbánya, a háttérben pedig egy másik vörös domb látszik, egy másik bányaudvar, ahova szintén elsétálhatunk. Arról már korábban írtam egy bejegyzést ITT.
Fent, a kilátóponton pihenőhely is van, itt akár piknikezhetünk is. Mivel a tanösvény bejárása legalább 1,5 - 2 óra a múzeummal együtt, mire ideérünk az aprónép már lehet hogy éhes is lesz.
Szépen rálátni innen az egész bányára, a tanösvény útjaira.
Újra leszögezném, hogy a fotókon semmilyen utólagos manipuláció nem történt, a tájnak tényleg ilyen színe van. Illetve ilyen színe volt január 2-án, amikor ott jártam. A színek árnyalataihoz nyilván hozzájárult az is, hogy sütött a nap, de mint a hosszú árnyékomon is látszik, (meg a januárból is kitalálható), hogy a nap alacsonyan járt, így a súrlófény még rásegített a színek tobzódására.
Remélem kedvet kaptatok egy túrázáshoz a (földi) Marson! Bár van ingyenesen is bejárható bányaudvar, ahol hasonló táj tárul elénk, azért érdemes ide is bejönni, megvenni a jelképes belépőt, mert a múzeum és a tanösvény rengeteg érdekességet mutat be.
Nyitvatartás 2022. november 7-től csak hétvégeken, szombat és vasárnap, valamint munkaszüneti napokon, 9-17 óra között.
Belépő jegy árak:
- Felnőtt: 1000 Ft
- Gyerek, diák, nyugdíjas: 500 Ft
Lehet kérni a parkba tárlatvezetést is csoportoknak, előzetes bejelentkezéssel.
És lassan véget is ér a "marsi" kaland. Ha erre jártok, mindenképpen érdemes megállni egy kis sétára, de akár egy kis kitérőt is érdemes tenni érte. Ráadásul a környéken még számos más látnivaló is van. És a túrautak is behálózzák a Vértes erdőit. Az Országos Kéktúra is a közelben halad, Gánton pecsételőhely is van.
Ha nem szeretnétek lemaradni az új bejegyzésekről, kövessétek a Kiránduló facebook oldalát is. Ott lehet kommentelni és a saját élményeket is szívesen olvasom!
Az információk nagy része a kihelyezett táblákról, és a következő weboldalakról származik: wikipedia, https://bauxitfoldtanipark.hu.
Utolsó kommentek