Az általam eddig bejárt szurdokok közül a legextrémebb! Alsó-Ausztria legvadabb és legérdekesebb szurdoka - ez a Steinwandklamm. Mély, hűvös, zöld völgy, csörgedező patakkal, vízesésekkel, majd az út elágazik, a völgyben a fahidak és lépcsők mennek tovább, a másik úton viszont vaslétrák, barlangok és hatalmas sziklafalak várják a bátrakat. :)
Mi is a szurdokvölgy? A szurdok általában egy mély völgyben futó sebes folyó, patak. Évezredek alatt vájt a mészkőbe a víz mély völgyet, és munkálkodik ezen tovább a mai napig. A mély hegyszorosban karbantartott hidakon és lépcsőkön vezet az út, a szurdok patakjának vízesései mellett. Tavasszal, hóolvadáskor és nagyobb esőzések után a Steinwandklamm-ban is bővizű a patak, azonban szárazabb időszakokban, nyáron akár teljesen el is tűnhet.
A Steinwandklamm Ausztriában, Alsó-Ausztriában, Muggendorf település mellett található. A Myrafälle vízesésektől egy könnyű túrával gyalog is megközelíthető, de autóval is fel lehet menni Furth irányába. Térképen ITT
Maga a szurdoktúra kiindulópontja és vége a Jagasitz vendéglő, melynek teraszáról nagyon szép kilátás nyílik, távolban a Schneeberggel. A vendéglő mellett jobbra indul lefelé a lejtős út, ami a szurdok bejáratához vezet.
Kb. 20-25 perc alatt le is lehet érni. Ezen a térképen láthatóak az útvonalak. A sárga pöttynél, felül van a Jagasitz fogadó (Standpunkt), a sárga úton le a völgybe, majd a kék úton vissza fel. Illetve az extrém rész pirossal van jelölve.
A szurdokban nincs kötelező haladási irány, de általában fölfelé megy mindenki. Azonban a piros szakasz egyirányú, az csak fölfelé járható!
A pénztárnál nemcsak jegyet vehetünk, hanem helyi termékeket is, mint például erdei mézet, gyógynövényes termékeket. (Mosdó itt már nincs, a folyó ügyeket a Jagasitz fogadónál kell intézni.)
Belépés után a patak mellett, erdei úton indul a túra. Az út mellett tematikus táblák tájékoztatnak a szurdok növény- és állatvilágáról és egyéb érdekességekről, mint pl. egy meteoritról (?).
(A fotó májusban készült, az utat nem hó borítja, hanem virágszirom.)
Majd pár perces séta után kezdődik a szurdok:
Kezdődnek a szépen karbantartott fahidak és lépcsők. Nem kevés lesz belőlük, de nem csoda, hiszen 549 méterről 706 méterre kell visszajutni, és nemcsak a szurdokon, hanem egy csúcson is keresztül.
A lépcsők, hidak mellett, alatt csobog a patak, és a vízesések. Ha szerencsénk van, akkor van víz a patakban, és vízesések is színesítik a túránkat. Ha kevésbé van szerencsénk, akkor nincs víz, de ettől még a szurdok nagyon szép. Vagy túl sok víz van, és akkor vizesek leszünk, mert van olyan létra, amin keresztül folyik a patak. (A weblapjukon ilyen kép is van.)
A szurdok mély, szűk, hűvös. A patak hideg benne, az is hűti a környezetét, de a nap sem süt be a nagy sziklák közé. Fantasztikus erőt, energiát sugárzó hely. Érdemes meg-meg állni, nagyokat szippantani a friss, hűvös levegőből és hagyni, hogy átjárjon bennünket az energia. :)
Az út hamarosan elágazik, balra egy vaslétra lesz, jobbra pedig a szurdok folytatódik.
Az Osztrák Túristaklub 1883-ban kezdte járhatóvá tenni a szurdokvölgyet, és 1884. június 8-án nyílt meg a nagyközönség előtt. Az első látogatók között volt Stefanie hercegnő, de járt itt maga Ferenc József is.
Lesz még sok lépcső, híd és erdei út is.
Egyre feljebb érünk a csúcs közelébe, bár az erdő miatt nem lesz túl nagy kilátás.
De ugorjunk vissza az útelágazáshoz, és nézzük meg mi vár ránk a szurdok extrém részén. :)
Ezt az utat 1927-ben nyitották meg és még megközelíthetetlenebb helyekre viszi a bátor túrázókat, mint a szurdokvölgyben kialakított út.
Hát először is van egy vaslétra. Fönt folytatódik az erdei ösvény. Innentől egyirányú az út, fentről már nem illik visszafordulni, de nem is érdemes. :)
Azért lesz erre lépcső is. Sok lépcső.
Majd ismét egy útelágazás. Egy létra jobbra, egy létra balra.
A jobb oldali nagyon hosszú, és egy barlangba vezet. Na nem nagy barlang, de azért barlang.
A bal oldali nem annyira magas, és a rács után folytatódik az ösvény.
Ezen a ponton bevallom, tériszonyosként nekem is voltak problémáim, de én leküzdöttem és megérte! :)
De aki tudja magáról, hogy nagyon-nagyon tériszonyos, bepánikolós, és még nem áll nyerésre a harcban (vagy nem is harcol ellene), az inkább ne jöjjön erre, hanem menjen tovább a szurdokban.
Fönt sziklákon is kell mászni, majd becsatlakozik a másik út a barlang felől, és folytatódnak a fa lépcsők.
Újabb kisebb-nagyobb barlangok, hasadékok jönnek.
És van még vaslétra is. Ennél (meg a többinél is) nagyon kell figyelni egymásra, és türelemmel kivárni, hogy az előttünk mászó felérjen, mert különben potyoghatnak kövek, szikladarabok a fejünkre. Ne másszatok szorosan egymás után!
A Steinwand völgy több mint 100 ezer évvel ezelőtt keletkezett, amikor az Alpok gleccserei még idáig értek, és az olvadásuk során lezúduló víz kivájta a mészkőben a barlangokat, a hasadékokat és a szurdok völgyet.
Így keletkezett az úgynevezett török-lyuk is, amin már a mindkét útról érkezők áthaladnak.
A török barlang tulajdonképpen egy alagút, melyen az út keresztül halad. Nem hosszú, mégis sötét, de tényleg töksötét, érdemes zseblámpát vagy fejlámpát hozni, mert bent cseppkő képződés is megfigyelhető. A haladást egy lánc is segíti a sötétben, azonban a túlsó végén ismét egy falépcső van. Már csak ezért is jó a lámpa, hogy megtaláljuk a lépcsőt. :)
Aztán a barlang után már a csúcs következik.
Azért lesz szép kilátás, de ne számítsatok nagy körpanorámára, viszont fent a sziklákra le lehet telepedni, és kipihenni a felmászás fáradalmait.
Innen már csak lefelé vezet az út. Egy erdei úton kb. 10 perc alatt visszatérhetünk a Jagasitz vendéglőhöz.
Az út hossza le és föl összesen kb. 3 km. Időben kb. 2 - 2,5 óra, ennyi idő alatt kényelmesen, meg-meg állva, fotózva bejárható.
Belépődíj (2022):
- felnőtt: 7 Euro
- gyerek (6-14 év között): 2 Euro
- országgyűlési képviselőknek: 98 Euro :)
És van már kombinált jegy a vízesésekkel, tehát Myrafälle + Steinwandklamm:
- felnőtt: 9 Euro
- gyerek: 2 Euro
A honlapjuk szerint a Steinwandklamm egész évben nyitva van (de nem tudom nagy hóban hogyan lehet megközelíteni és a hidakon közlekedni). Tehát inkább májustól október végéig ajánlom.
A szurdok kirándulás összeköthető a vízesésekkel. Ez esetben Muggendorf mellett hagyhatjuk az autót a Myrafälle parkolójában. Végigjárhatjuk a vízeséseket, majd a felső tó mellett indul az aszfaltozott út tovább fölfelé, a Steinwandklamm felé. Jól ki van táblázva, jó térképek is vannak, könnyű megtalálni. Aztán az aszfaltozott útról lekanyarodik a túraút és az erdőben halad tovább a Jagasitz fogadó felé. Az egész kb. 3 km, és kb. 40-50 perces túra, az elején felfelé, aztán már egyenesen. Tulajdonképpen egy könnyű túrának nevezném. Visszafelé menni pedig lehet ugyanerre, vagy az aszfaltozott úton, vagy egy harmadik lehetőség egy másik úton az erdőben. Ezen az erdei úton a pöttyös gombakalapos törpéknél érünk vissza a Myra patak völgyébe, a vízesésekhez. Táblák mutatják az utat mindenhol.
Együtt a kettő már egy erős fél napos, de csúcsmászással, több pihenővel, esetleg egyik Hüttében ebéddel, inkább egész napos kirándulás. Gyerekekkel is teljesíthető, játszótér is van, a létrás részen meg sokszor ügyesebbek mint a felnőttek.
Tehát, remélem kedvet kaptatok, és ha arra jártok, bementek túrázni Muggendorf mellé, a Steinwandklamm-ba! Nagyon jó hatású, erőt, energiát adó hely. Igaz, kicsit fárasztó is. De bármikor visszamennék! :)
Ha szeretnétek értesülni az új bejegyzésekről, kövessétek a Kiránduló facebook oldalát is.
Utolsó kommentek